Vzhůru na Duklu! Lapač se těší na atraktivní duel s Jihlavou

Jan Tajzler • 04.11.2021

Sobota na Lapači bude patřit šlágru kola mezi Vsetínem a Jihlavou. Půjde o střetnutí dvou ambiciózních celků, které se navíc vezou na vítězné vlně. Jihlava má za sebou hned pět vyhraných zápasů v řadě, Vsetín je pouze o jeden pozadu. Valaši určitě mají velkou motivaci odvetu s Duklou zvládnout, právě Jihlava byla doposud jediným týmem soutěže, který Vsetínu nepovolil skórovat, Dukla navíc na Lapači vyhrála poslední tři zápasy. Souboj s Duklou startuje v tradičních sobotních 17:00. Vstupenky získáte zde (klikněte).

Jihlava hlásí formu, na Lapači už umí hrát

V tabulce je Jihlava sice na 4. místě, ale společně se Vsetínem a Třebíčí vykazuje v posledních duelech nejlepší formu. Není se co divit, Dukla v posledních šesti střetnutích nepocítila hořkost porážky. Podobně jako Vsetín i Jihlava zvládala duely, ve kterých byla pasována do role favorita. Vítězná série začala pro Jihlavu ve Frýdku-Místku (5:2), poradila si s Benátky nad Jizerou (4:2), zastřílela si v Kolíně (7:3), poté se před vlastními diváky postarala o famózní obrat, když z 1:5 otočila na konečných 6:5 po samostatných nájezdech s nepříjemným Šumperkem. Naposledy Jihlava dokráčela pro tři body v Kadani (5:3), v posledním kole měli na Vysočině volno, a tak první odvetu letošního ročníku sehrají Jihlavští právě se Vsetínem.

Jihlavský útok zůstal po úspěšné loňské sezoně víceméně pohromadě. Produktivitu týmu táhne Petr Lichanec (7+11), příkladem jde nestárnoucí Tomáš Čachotský (2+13). Valaši si musí dát pozor také na šikovné ruce Tomáše Havránka (6+8). Tabulku střelců vede zkušený Filip Seman (8+5), jen o braku pozadu je rychlonohý Jiří Fronk (7+5). Dukla však disponuje velmi vyváženými útočnými formacemi a produktivita je rozdělena mezi více borců, ostatně podobně je tomu také v kádru Vsetína.

Obranu Jihlavy pro zápas se Vsetínem doplní z Vítkovic zapůjčený talent Tomáš Machů, ten letos nastoupil do pěti duelů Chance ligy v dresu Šumperku a zaznamenal pět asistencí. Elitním obráncem Jihlavy je však Filip Eliáš (4+5) a k tomu 13 kladných bodů v hodnocení +/-. Oporami zadních řad jsou také Lukáš Mareš (2+4) s Danielem Kowalczykem (2+3). Předností jihlavské defenzívy je rovněž poměr úspěšně ubráněných oslabení, v tomhle ohledu zaujímá Jihlava 4. místo v rámci soutěže, stejně je tomu také při využití v přesilových her. Špičkou jihlavské defenzívy je pak bezesporu brankář Maxim Žukov, kterému se na Vsetíně daří, pokaždé když Jihlava přijela s ruským brankářem mezi třemi tyčemi slavila vítězství, stalo se tak hlavně v semifinále play-off, ovšem i bez Žukova ovládla Jihlava také zápas v základní části, čímž po letech zlomila vsetínský komplex.

Valaši mají Jihlavě co vracet

Vsetín se po čtyřech vyhraných zápasech v řadě drží na 3. místě tabulky a na Jihlavu čítá tříbodový náskok, Dukla má však zápas k dobru. Vsetín se určitě bude snažit, aby jej Jihlava v tabulce nedostihla a naopak aby ji ještě odskočil. Vsacané mají Dukle co vracet, když započteme loňské play-off a první utkání letošního ročníku Chance ligy, prohráli zelenožlutí s tímto soupeřem pět utkání v řadě a na to rozhodně nejsou na Lapači zvyklí. Na Jihlavu Vsetín totiž v předešlých ročnících uměl znamenitě. Od sezony 2018/2019 Vsetínští vyhráli všechny zápasy s Duklou, to platilo až do loňského prosince, kdy se Jihlavě poprvé v novodobé historii podařilo na Valachy vyzrát. Svěřenci trenéra Stantiena určitě budou chtít navázat na staré dobré časy.

Poslední utkání odehrál Vsetín stejně jako Jihlava na ledě Kadaně, zde potvrdil svou střeleckou formu z posledních utkání, když do branky soupeře znovu nasázel šest branek. Čistým hattrickem se blýskl Michal Gago a v kabině sklidil i ocenění spoluhráčů. Gagovi zatím angažmá na Lapači sedí, v 11 zápasech zaznamenal 11 kanadských bodů, což je určitě skvělá vizitka pro letní posilu vsetínského týmu.

Valaši v sobotu představí novou posilu, na jejich soupisku během aktuálního týdne přibylo jméno běloruského zadáka Romana Graborenka, jenž určitě na první pohled zaujme svými fyzickými parametry. Mnohem důležitější však jsou zkušenosti, kterými Graborenko disponuje, během kariéry si vyzkoušel zámoří, ruskou KHL a starty sbíral také v české extralize. Na Lapači si tak slibují další zkvalitnění defenzívy. Jihlavě bude s největší pravděpodobností čelit aktuálně nejlepší brankář Chance ligy Jakub Málek, aktuálně drží úspěšnost zákroků na úžasných 93,68 procentech, průměrně vsetínský talent inkasoval jen 1,79 branky na zápas.

Souboj Vsetína s Jihlavou má vždy zvuk, nyní půjde o souboj tabulkových sousedů a navíc se ani jeden z týmů nemá na co šetřit. Po zápase totiž následuje reprezentační přestávka. Přijďte si to užít i vy, Vsetín se do 20. listopadu na domácím stadionu nepředstaví a podporu fanoušků bude proti těžkému soupeři potřebovat jako sůl, zápas startuje v 17:00 a Valaši se představí v oblíbené žluté sadě dresů.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Málek – Jerofejevs, Štach, Smetana, Říha, Ondračka, Buchta, J. Jenáček, Š. Jenáček – Jonák, Rob, Hořanský – Březina, Vítek, Půček – Kucharczyk, Klímek, Gago – Berger, Zeman.

Jihlava: Wolf – Bilčík, Kowalczyk, Dundáček, Mareš, Eliáš, Niko – Čachotský, Skořepa, Havránek – Helt, Lichanec, Fronk – Cachnín, Juda, Brož – Harkabus, Zadražil, Seman