Vsetín zahájil letní přípravu, v hledáčku má Rostislava Vlacha

Aleš Koňařík • 03.05.2004

V s e t í n – Po dvou měsících klidu ožila kabina vsetínského mužstva hlasy hráčů, trenérů a realizačního týmu. Devítitýdenní příprava „na suchu“ odstartovala mítinkem se sportovním manažerem Oldřichem Šteflem. Kromě čtveřice zraněných hráčů (mezi nimi i brankář Radovan Biegl) se na Lapači sešlo mužstvo ve stejném složení, v jakém končilo loňský extraligový ročník.

Triumvirát koučů a návrat Rostislava Vlacha – vice napoví další dny

V posledních dnech probleskly v mediích informace o částkách, které klub dluží hráčům a trenérům. Tento problém by však měl být brzy vyřešen. „Finalizujeme jednání s našimi obchodními partnery a doplacení všech dlužných částek je otázkou několika dnů. Tuto skutečnost jsem sdělil na dnešním mítinku i hráčům,“ upřesnil Oldřich Štefl, který dnes také jednal s Jiřím Režnarem o možnosti další spolupráce. Ačkoliv bylo původně avizováno, že Režnar své působení ve Vsetíně ukončí, situace se změnila. Netradiční trenérský triumvirát by mohl na vsetínské lavičce působit i nadále.

„V této chvíli vedou tým pánové Tabara s Nelibou s tím, že zvažujeme zachování trenérské trojice, která dokončila minulý ročník. Do čtrnácti dnů se rozhodne, zda na Vsetíně zůstane i pan Režnar,“ dodal Oldřich Štefl, který jinak tradičně příliš nekonkretizoval další změny v týmu. „Z Berouna přišel na zkoušku útočník Ladislav Gengel. Mužstvo jinak trénuje ve stejném složení, ve kterém skončilo uplynulou sezónu. Kostra týmu zůstane stejná. Necháváme si volné místo pro jednoho obránce a dva útočníky. O jménech je zatím předčasné se bavit.“

Oldřich Štefl ovšem potvrdil, že proběhla jednání s někdejším kapitánem Rostislavem Vlachem, kterému Zlín neprodloužil smlouvu. „Ano, byli jsme si spolu sednou na kafíčko. Jak to dopadlo? Ano, to kafe bylo nakonec opravdu dobré,“ žertoval Štefl. Trenér Zdislav Tabara by ovšem příchod zkušeného hráče uvítal. „Rostislava Vlacha si v týmu dokážu představit. Domnívám se, že by pro nás byl stále přínosem. Podíváme-li se na extraligu, tak je patrné, že její průměr za poslední roky poklesl. Dalo by se říct, že ji hraje každý, kdo umí trochu bruslit. V těžkých zápasech pak rozhodují hlavně zkušenosti starších hráčů. Vlach by mužstvu dodal především sebedůvěru a dokázal by tým ve zlomových okamžicích usměrnit i na střídačce.“

Stávka v NHL – žádný přínos pro Vsetín?

V souvislosti s chystanou stávkou v NHL a jejím několikaměsíčním přerušení roste v mnoha fanoušcích naděje, že spatří české hokejové hvězdy na extraligových stadionech. Mezi nimi by se jistě neztratili brankář Roman Čechmánek nebo útočník Jiří Hudler. Situace ohledně jejich možného návratu do domácího prostředí je však složitá. „S Romanem Čechmánkem jsme v kontaktu. Jsou zde ovšem komplikace kvůli jeho smlouvě, kterou má s L.A.Kings podepsanou ještě na příští sezónu. Není tak jasné, zda bude moci v případě stávky hrát v jiném klubu,“ vysvětlovat Oldřich Štefl. „Nepravděpodobný je naopak start Jiřího Hudlera. Kvůli dvoucestnému kontraktu bude muset zůstat na farmě v Grand Rapid.“ Tyto pravidla se však mohou do startu nového extraligového ročníku změnit.

Letní přípravu komplikují zranění

První den chyběla trenérům čtveřice Radovan Biegl, Jiří Polák, Libor Pavliš a Josef Štraub. „Poslední dva jmenovaná dokončují rekonvalescenci, Pavliš se k týmu připojí za týden, Štraub za dva. Polák a Biegl podstoupili před několika dny chirurgický zákrok a mají naordinován více než měsíční klid,“ vysvětloval jejich absenci Zdislav Tabara, který zároveň poodhalil tréninkový harmonogram.

„První týden bude trochu volnější, chceme, aby se kluci pozvolna dostali do kondice. Tým měl o něco více volna než v předchozím roce a ne všichni jsou na tom podle našich představ. Od příštího týdne však začne ostrý dvou-tří fázový trénink. Zpočátku se zaměříme doslova na nabrání hrubé síly a vytrvalosti, posléze se přejdeme na cvičení, které by mělo podporovat rychlost a výbušnost dolních končetin. Kromě toho bychom si chtěli tuto fázi zpestřit fotbalovými zápasy.“ Mužstvo poprvé vyjede na led poslední červencový týden, první přípravný zápas pak sehraje 3.srpna v polské Osvětimi.

Fakt, že se Vsetín loni umístil na předposlední příčce, se podle Oldřicha Štefla na stylu přípravy neprojeví. „Rytmus se oproti předchozím rokům příliš měnit nebude. Není k tomu důvod. Věřím tomu, že příprava na nový ročník bude natolik kvalitní, že se odrazí na lepším umístění v příští sezóně.“

Dlouhodobě výborné výsledky vsetínských juniorů se projevily na zařazení velkého počtu mladých nadějí do přípravy A-mužstva. „Ze začátku, než dojde k dalšímu doplnění mužstva, dostanou velký prostor. Bude záležet jen na nich, jak s touto příležitostí naloží. Počítáme s tím, že několika z nich dáme možnost zahrát si extraligu a nabrat tak zkušenosti. Na vlastních odchovancích bychom chtěli v budoucnu hodně stavět,“ řekl Zdislav Tabara.

Vsetínský trenér si kromě práce se vsetínským týmem užívá coby divák i světový šampionát. „Základní část a nástavbová skupina zatím neukázala skutečnou sílu mužstev. Těším se proto na čtvrtfinále, na které se budu stoprocentně dívat. Vítězství bych pochopitelně přál našemu týmu, který to však v play-off bude mít hodně těžké. Myslím, že mistr vzejde ze čtveřice Česko, Kanada, Švédsko, Finsko,“ tipuje Zdislav Tabara.

Přípravné zápasy před sezónou 2004/2005

3.8. úterý, Osvětim – Vsetín