Na Vsetín rád vzpomínám, říká český reprezentační objev Jakub Štěpánek

Lukáš Souček, Václav Trávníček • 03.05.2009

S hokejem začínal před lety ve Vsetíně, dnes startuje na mistrovství světa. Takový je příběh brankáře Jakuba Štěpánka, nejmladšího člena české reprezentační výpravy v Curychu. Letos třiadvacetiletý gólman opustil Vsetín v patnácti. Tehdy byl v kategorii dorostu a dělal dvojku Martinu Šteflovi. „Oba jsme chtěli chytat. Ale tenkrát to vyplynulo tak, že já jsem odešel,“ říká v krátkém rozhovoru odchovanec vsetínského hokeje.

Česká reprezentace měla po utkání se Slovenskem a Jakub Štěpánek se dostavil k médiím jako poslední. Už byl převlečený a na hlavě měl kšiltovku s českým znakem. „Dnes bylo myslím jasně vidět, že jsme měli navrch a vyhráli jsme zaslouženě,“ zhodnotil krátce, ale výstižně zápas se Slovenskem, ve kterém Češi vyhráli vysoko 8:0.

V současné době Štěpánek působí ve Vítkovicích, na Valašsko ale nezanevřel. „Na Vsetín určitě rád vzpomínám. Já jsem se tam narodil, moji rodiče tam bydlí a jsem tam doma. Akorát už jsem tam asi osm let nechytal,“ popisuje svoji situaci. Ve Vsetíně s hokejem začínal a prošel všemi žákovskými kategoriemi. Žádného velkého úspěchu se svými spoluhráči ale nedosáhl. „Ve Vsetíně nic valného. V žácích jsme se na mistrovství republiky nedostali. V dorostu jsem byl jenom krátce. V době, kdy se tam začaly dělat medaile, tak já zrovna odešel,“ líčí s lehkým úsměvem na tváři a dodává: „Nic velkého jsem tedy ve Vsetíně vlastně nevyhrál.“

Jakub Štěpánek ve vsetínském dresu coby hráč 9. třídy. Fotka pochází z roku 2000.

Právě v dorostu soupeřil o post jedničky s Martinem Šteflem. Oba však byli a stále jsou dobří kamarádi. „Neříkám, že by mě ve Vsetíně nechtěli. Ale byl jsem ve dvojici s Martinem Šteflem a oba jsme chtěli chytat. Tenkrát to vyplynulo tak, že já jsem odešel,“ vysvětluje v současné době vítkovický brankář. „Když to vezmu zpětně, tak za to můžu být jenom rád. Nevím, co by se stalo, kdybych ve Vsetíně zůstal. Třeba bych už nehrál hokej,“ přemýšlí nad svým hokejovým osudem. „V těch patnácti letech bylo určitě nepříjemné, jak se to seběhlo, ale teď s odstupem času jsem za to rád,“ vysvětluje.

Soupeření o post jedničky bylo ovšem čistě sportovního charakteru. „Já jsem s Martinem dobrý kamarád. Na základku jsme vlastně spolu chodili už od první třídy,“ přibližuje situaci obou talentovaných brankářů Štěpánek. Dále odpovídá na otázku, proč se dostal tak daleko. „Já si myslím, že je to o štěstí. Důležité je dostat tu šanci, a aby vás trenér trošičku podržel. Potom když to štěstí máte a něco umíte, tak můžete něčeho dosáhnout,“ říká.

Od doby, kdy Vsetín opustil, začal oblékat dres Vítkovic. Je i po tak dlouhé době v kontaktu s bývalými spoluhráči z Valašska? „Samozřejmě když někoho ze Vsetína potkám, tak se pozdravíme a pokecáme. Letos jsem byl hodně v kontaktu právě s Martinem Šteflem. Jinak více méně příležitostně. Že bych byl s někým v kontaktu pravidelně, to se říct nedá.“

Ve švýcarském Curychu, kde česká reprezentace hraje zápasy letošního mistrovství, se pomalu schyluje k nejdůležitějšímu utkání. Zejména podle výsledku čtvrtfinálového duelu se totiž většinou šampionát hodnotí. Jakého soupeře by si Jakub Štěpánek na důležité utkání přál? „Já osobně si nikoho nepřeju, protože to je strašně ošemetné. S klukama v kabině určitě nepřemýšlíme, s kým bychom mohli hrát. Uvidíme, kdo nám připadne. Buď ho porazíme, nebo ne,“ dodává závěrem a spokojený po vysokém vítězství nad Slovenskem mizí v útrobách stadionu.

Nakolik bude premiérové mistrovství pro Štěpánka úspěšné, napoví následující dny. Už dnes večer je na programu utkání Bělorusko - Česká republika.