permanentky v prodeji! | Vstupenky na Winter Hockey Games ZDE | Počet prodaných permanentek: 1517 (25.7.2024)

Vsetín a Slavia v play-off

Miroslav Votava • 04.03.2003

V s e t í n / P r a h a - Potřetí se v play-off potkávají týmy, které v roce 1994 společně postoupily do nejvyšší hokejové soutěže. Obě předchozí série vyzněly ve prospěch Vsetína. V sezóně 96/97 byli Slávisté snadným soustem pro dvojnásobného obhájce mistrovského titulu, o poznání tužší boje sváděl Vsetín se Slavií předloni v semifinále play-off. Mužstvo vedené kapitánem Dopitou tehdy senzačním způsobem odmítlo pátý zápas na Lapači, když otočilo utkání ze stavu 2:5 a dokázalo rozhodnout v prodloužení.

Sezóna 1996/97 čtvrtfinále: VSE - SLA 3:0

Vsetín se coby dvojnásobný mistr extraligy a obhájce titulu stal vítězem základní části se ziskem 75 bodů, slávisté vybojovali poslední osmou příčku zaručující playoff jen díky lepšímu skóre v porovnání s Litvínovem. Vsetín v čele s Romanem Čechmánkem, Jiřím Dopitou nebo Tomášem Sršněm byl v sérii jasným favoritem a svou úlohu bezezbytku naplnil. Slavii citelně chyběl zraněný kapitán Růžička. V nejkratší možné době (po třech zápasech) postoupili Valaši do semifinále. Nejvyrovnanější byl první zápas ve Vsetíně, kdy slávisté dlouho odolávali a prohráli nakonec “jen“ 1:2. Za stavu 2:0 na zápasy pro Vsetín se série stěhovala do Edenu a slávističtí fanoušci doufali alespoň v jednu výhru a v možnost, že půjdou na čtvrtfinále dvakrát. Vsetín však nemínil hrát další utkání a deklasoval Slavii v poměru 7:0. Brankáře Čechmánka se slávistům podařilo překonat jen dvakrát (Ujčík a Doležal), za Vsetín si ve třech zápasech připsal současný kapitán Slavie Josef Beránek pět bodů (3+2). Pak byl povolán Pittsburghem Penguins do NHL. Slavia zakončila problematickou sezónu, kdy se na její střídačce vystřídali tři hlavní trenéři (Marek Sýkora, Jaromír Šindel a Richard Farda), konečným osmým místem. Hlavní úkol – postup do playoff – se podařilo splnit a to bylo také všechno. Zklamání z vyřazení ve čtvrtfinále nakonec mohl zmírnit fakt, že Slavia vypadla z pozdějším mistrem.

1. HC Petra Vsetín – HC Slavia Praha 2:1
2. HC Petra Vsetín – HC Slavia Praha 4:1
3. HC Slavia Praha – HC Petra Vsetín 0:7

VSETÍN: Roman Čechmánek – Antonín Stavjaňa, Jan Srdínko, Alexej Jaškin, Jiří Veber, Tomáš Jakeš, Michal Divíšek, Pavel Zubíček, Michal Šafařík –
Tomáš Sršeň, Andrej Galkin, Josef Beránek, Ondřej Kratěna, Jiří Dopita, Roman Stantien, Michal Tomek, Rostislav Vlach, Tomáš Kapusta, Oto Haščák, David Hruška, Daniel Tesařík
Trenéři: Jan Neliba a Zdislav Tabara

SLAVIA: Rudolf Pejchar, Ladislav Kudrna – Miloslav Hořava, Andrej Jakovenko, Martin Maškarinec, Robert Kostka, Pavel Kolařík, Jaromír Látal, Robert Schnábel –
Viktor Ujčík, Jiří Doležal, Tomáš Kucharčík, Radek Matějovský, Tomáš Kupka, Michal Sup, Jiří Hlinka, Jaroslav Bednář, Ladislav Slížek
Trenéři: Richard Farda a Ladislav Slížek st.

Sezóna 2000/01 semifinále: VSE – SLA 3:1

Slávisté právě prožívali sezónu před kterou proběhla v klubu řada změn. Slavia chyběla dva roky za sebou v playoff, svou hráčskou kariéru ukončil Vladimír Růžička a stal se sportovním manažerem Slavie, naplno zazářila hvězda nové brankářské jedničky Romana Málka. Kádr prošel velkou obměnou, odešli např. Škuta, Bakula, Kucharčík, Geffert a kariéru kromě Růžičky ukončil i Doležal. Do Edenu přišli z Litvínova Branda, Alinč (stal se kapitánem mužstva) a Hübl, Snopek z Karlových Varů, Klobouček ze Znojma či Čermák z Třebíče, z hostování se vrátili Kadlec a Matějovský. Během sezóny se udály další změny – na trenérském postu nahradil Jaromíra Šindela Vladimír Růžička, ve výměně s Třincem se do Slavie vrátil “ztracený syn“ Viktor Ujčík , přišel i karlovarský Martin Rousek a ze Zlína dorazil Martin Kotásek. Po fantastickém závěru základní části (z posledních 16 utkání bilance 12 – 1 – 3) skončila Slavia na sedmém místě. Vsetín, v brance už bez Čechmánka (místo něj Kameš) a bez Patery, Martina Procházky či Zábranského (místo nich Nedoma, Štrbák, Lipianský, Veselý..) , jasně vládl extralize a se ziskem 99 bodů (za vítězství se udělovaly tři body) skončil první. Ve čtvrtfinále si Vsetín poradil v derby s rivalem ze Zlína 4:2 na zápasy, slávisté zdolali v nervydrásající bitvě o sedmi dějstvích Znojemské Orly (4:3 na zápasy) a poprvé ve své historii postoupili do semifinále. V něm byl favoritem Vsetín, sebevědomý výběr Vladimíra Růžičky však nechtěl prodat svou kůži lacino.

1. a 2. zápas - Vsetín doma splnil svou povinnost
V prvním utkání na Lapači se slávisté dlouho drželi, po první třetině byl stav 0:0. Rozhodující chvíle nastaly asi v rozmezí 23.-27. minuty. Nejdříve se ranou od modré trefil Alexej Jaškin a poté poprvé v sérii zafungovala spolupráce Pardavý – Dopita. Když přidal ve 44. minutě třetí branku Stantien, bylo o osudu úvodního utkání rozhodnuto. Slávisté nepřekonali Jaroslava Kameše v brance Vsetína ani jednou (nejblíže byl po samostatném nájezdu Branda), naopak Málek inkasoval do konce zápasu ještě jednou z hole Tesaříka ve vsetínské přesilovce. Nepříjemnou kaňkou utkání bylo nešťastné zranění Alexeje Jaškina v obličeji po zásahu brusle vlastního spoluhráče Srdínka.

Slavia se nechtěla z bouřlivého prostředí vsetínského stadiónu vracet s prázdnou a ve druhém duelu byla daleko aktivnější. Do vedení opět šel Vsetín po brance Tesaříka z 18. minuty z přesilovky. Ve druhé třetině konečně překonal Kameše po přihrávce Kadlece střelou z voleje Rousek. Vedení na stranu domácích strhnul ve 34. minutě po krásné individuální akci Veselý. K radosti slávistických fanoušků vyrovnal v 52. minutě na 2:2 Čermák, který po úniku propálil Kameše. Do 58. minuty držela Slavia vyrovnaný stav, ale pak byl po diskutabilním zákroku u mantinelu na Dopitu vyloučen rozhodčím Homolou Klobouček a Vsetín výhody o jednoho muže na ledě plně využil. Dopita přihrával a Pardavý střílel. Všechny tři branky v utkání dal Vsetín z přesilovek. Utkání končilo v nervózním duchu, rozhodčí rozdal celkem 26 dvouminutových trestů a po hromadné bitce větší trest Tesaříkovi a Čermákovi.

3. zápas - nejdříve zmar, poté vítězná naděje
S jasným cílem šla obě mužstva do třetího utkání. Série se přestěhovala do Prahy, slávisté toužili po prodloužení semifinále a Vsetín si zase chtěl v co nejkratším možném termínu vybojovat postup do finále. Natěšené slávistické fanoušky zchladil razantní vsetínský nástup do utkání – už v 8. minutě byl po gólech Pardavého a Kucharczyka stav 2:0 pro hosty. Slavia se nemohla dlouho dostat zpět do zápasu a v obrat už moc diváků v Edenu nevěřilo. Pomohla však hrubka vsetínské obrany, která nevyhodila puk z vlastní obranné třetiny. K němu se dostal Matějovský a krásným bekhendovým “vršovickým dloubákem“ snížil na 1:2. Probudil tak i diváky a začal obrat v utkání. Ještě do konce druhé třetiny vyrovnal Branda, když za záda Kameše dorazil střelu Nováka. Rozhodující moment nastal ve 42. minutě. V nájezdu na branku Vsetína byl zfaulován Kadlec a rozhodčí Turčan nařídil trestné střílení. K němu se rozjela vzývaná modla slávistických fanoušků Ujčík a nezklamal je – zakončil střelou mezi betony. Báječné představení Slavie zakončil čtvrtou “pojistkou“ po přihrávce Ujčíka svou druhou brankou v utkání Branda.

4. zápas – pět minut od návratu na Lapač
Ve čtvrtém utkání dovedla Slavie své fanoušky nejdříve do stavu extáze a poté do stavu naprosté beznaděje. Slávisté vtrhli v první třetině na obrovského favorita jako tornádo a svou herní převahu, kdy se hrálo prakticky na jednu bránu, vyjádřili dvěma góly Rouska a Alinče. A to by se nemohl nikdo divit, kdy by bylo skóre ve prospěch Slavie ještě vyšší. V srdnatém výkonu pokračovala Slavia i po první přestávce, trefoval se však i Vsetín – na každé straně se skóre měnilo dvakrát (Ujčík, Martínek – Pardavý, Nedoma). Na začátku třetí třetiny využil třetí přesilovku v utkání Hejda a za stavu 5:2 se už viděli všichni slávisté na pátém utkání ve Vsetíně. Zkušený celek z poza kopce Syrákov se však nevzdal, ve 46. minutě snížil střelou od modré Jaškin a domácí se začali bát o výsledek. V pro Slavii nešťastné 55. minutě se trefili Pardavý a Paroulek. Slávisté tak ztratili už prakticky vyhraný zápas, do šedesáté minuty se skóre nezměnilo a šlo se do prodloužení. V něm už moc sil Slavii nezbývalo, čas ale plynul rychle a začalo to vypadat na samostatné nájezdy. Přišla však 69. minuta – Dopita připravil ideální pozici pro kanonýra Pardavého a slovenský útočník dokonal svůj hattrick. A rozhodl o postupu Vsetína do finále. Pardavý se vůbec stal “osudovým mužem“ série – celkem dal pět branek, rozhodl druhý i třetí zápas. Slávisté se zklamaní přesunuli do šatny, poté si však přecejenom se svými fanoušky vychutnali radost z historické úspěchu – účasti v semifinále. Vsetín nakonec došel ke svému šestému titulu.

27. 3. 2001: 1. HC Slovnaft Vsetín – HC Slavia Praha 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
23. Jaškin, 27. Pardavý (Dopita), 44. Stantien (Burger, Paroulek), 46. Tesařík (Dopita)
Rozhodčí: Turčan, vyloučení 6:9, využití 2:0. 4 795 diváků

29. 3. 2001: 2. HC Slovnaft Vsetín – HC Slavia Praha 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
18. Tesařík (Dopita), 34. Veselý (Kuboš), 58. Pardavý (Dopita) – 28. Rousek (Kadlec), 52. Čermák (Snopek, Matějovský)
Rozhodčí: Homola, vyloučení 11:15, navíc Tesařík a Čermák 5+TDKU, Kadlec a Martínek 10 minut, využití 3:0. 4 790 diváků

31. 3. 2001: 3. HC Slavia Praha – HC Slovnaft Vsetín 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)
31. Matějovský (Kotásek), 38. Branda (J. Novák), 42. Ujčík ts, 57. Branda (Ujčík, Hübl) – 7. Pardavý (Dopita, Zubíček), 8. Kucharczyk (Paroulek, Burger)
Rozhodčí: Turčan, vyloučení 4:3, využití 1:0. 5 000 diváků

2. 4. 2001: 4. HC Slavia Praha – HC Slovnaft Vsetín 5:6 pp (2:0, 2:2, 1:3 – 0:1)
4. Rousek (Alinč, P. Martínek), 9. Alinč (Ujčík, P. Martínek), 25. Ujčík (Čermák), 36. P. Martínek (J. Novák, Ujčík), 41. Hejda (P. Martínek, Ujčík) – 24. Pardavý (Tomajko), 29. Nedoma (Jaškin, Lipianský), 46. Jaškin (Paroulek), 55. Pardavý (Dopita), 55. Paroulek, 69. Pardavý (Dopita)
Rozhodčí: Homola, vyloučení 2:9, využití 3:0. 4888 diváků

VSETÍN: Jaroslav Kameš – Radim Tesařík, Pavel Zubíček, Alexej Jaškin, Jan Srdínko, Milan Nedoma, Martin Štrbák, Petr Kuboš –
Ján Pardavý, Jiří Dopita, Jan Tomajko, Ondřej Veselý, Jiří Burger, Roman Stantien, Martin Paroulek, Ján Lipianský, Luděk Krayzel, Radim Kucharczyk, Jan Sochor
Trenéři: Zdislav Tabara a Jan Neliba

SLAVIA: Roman Málek – Petr Kadlec, Jan Hejda, Jan Novák, Jan Snopek, Petr Martínek, David Pojkar, Angel Krstev –
Viktor Ujčík, Daniel Branda, Viktor Hübl, Jan Klobouček, Jan Alinč, Martin Rousek, Radek Matějovský, Leoš Čermák, Michal Sup, Martin Kotásek, Adam Šaffer, Marek Tomica, Jan Boháč
Trenéři: Vladimír Růžička a Ondřej Weissmann