Led nic nenahradí. Jedeme na objem, taktické věci přijdou později, hlásí Roman Stantien. Kdo bude kapitán?

Redakce • 27.07.2022

Po osmi týdnech suché přípravy a následném volnu zamířili hokejisté VHK ROBE Vsetín v úterý poprvé na led. Úvodní trénink absolvovali v dočasném azylu Brumova-Bylnice, plochu na domácím Lapači budou mít k dispozici od 8. srpna. „Kluci si musí osahat novou výstroj, nové hokejky, zvyknout si na ledě na nové spoluhráče. To vždy nějakou dobu zabere. Na taktické věci je ještě spousta času,“ věděl po premiérovém tréninku na ledě hlavní kouč Roman Stantien. Co hráče čeká dál?

Jaké dojmy jste si z prvního tréninku na ledě odnesl?
První tréninky na ledě jsou vždy podobné. Hráči mají novou výstroj a brusle, na které si musí zvyknout. Jsme uprostřed léta, takže na kvalitě ledu to bylo po půlhodině znát. Ale na to, jaké je venku počasí, to bylo ještě dobré. V této chvíli se soustředíme vyloženě na hrubou přípravu a objem. Na taktické věci přijde čas později.

Byl přechod na led po suché přípravě vítanou změnou?
Suchá příprava je těžká, ale led je vždycky led a nenahradíte ho ničím. Brusle se dnes sice vyrábí na míru, ale přece jen ze začátku tlačí, výstroj potřebuje povolit. Každý má jiné tělo, takže chvíli zabere, než si hráči zvyknou.

Zátěž budete postupně navyšovat?
Přesně tak. První trénink na ledě byl vyloženě na rozhýbání se a zvyknutí si na výstroj. Hráč byli rozděleni do jednotlivých pětek, ale to byl prvotní odhad, nic z toho neusuzujeme. Tréninkovou zátěž budeme postupem času navyšovat, kromě ledu se budeme připravovat i na suchu a do toho nás čekají přípravné zápasy.

Bylo záměrem naplánovat první přípravné utkání na 16. srpna?
Určitě. První týden na ledě je vždycky náročnější, ještě navíc když momentálně trénujeme mimo náš stadion. Kluci si musí osahat novou výstroj, nové hokejky, zvyknout si na ledě na nové spoluhráče. To vždy nějakou dobu zabere. Na taktické věci je ještě spousta času. Víme, jak každý hráč v týmu vypadá, kde jsou jeho přednosti a naopak v čem potřebuje přidat. I k tomu budou sloužit následující dny a týdny.

Kdo bude kapitánem týmu pro novou sezonu?
Počítáme s Víťou Jonákem, který momentálně podstupuje rekonvalescenci. Podle toho, jestli stihne zápasy, uvidíme, zda bude nosit céčko Víťa, nebo vybereme náhradní řešení.

Sledujete, jak si vede ligová konkurence?
Samozřejmě. Myslím si, že Chance liga bude letos zase o něco kvalitnější, než loni. Jednotlivé týmy posilují. Každý se chce posunout, nikdo nechce jen tak přešlapovat na místě.

V sezoně vás čeká po letech derby se Zlínem. Půjde o velký divácký tahák?
Nechci se do toho pouštět, ale asi ano, protože rivalita mezi oběma tábory je odjakživa. My se ale soustředíme na sebe. Začali jsme trénovat na ledě a chceme se co nejlépe připravit na všechny soupeře, se kterými se v průběhu sezony potkáme.

Na fotografie z prvního tréninku A-týmu v Brumově-Bylnici se můžete podívat ZDE (klikněte).