V sobotu znovu na Hanou, tentokrát Valaši změří síly s Přerovem

Jan Tajzler • 10.02.2022

Chance liga má v sobotním 39. kole na programu čtveřici zápasů a na první pohled určitě vzbudí pozornost souboj Přerova se Vsetínem. Už podruhé v sezoně bude bitvu Hanáků a Valachů hostit přerovská Meo Aréna, kde Vsetín čeká na vítězství už dlouhé tři roky. Zelenožlutým by tři body přišly vhod už jen proto, že v domácím utkání tento týden ztratili a nevyužili možnost dotáhnout se na druhou Třebíč. Jako sůl potřebuje body také Přerov, ten balancuje v našlapané tabulce na hranici baráže, postupu do předkola či pouhého konce sezony. Na obou stranách nastoupí hráči, kteří ještě v době nedávné oblékali dres soupeře. Utkání odstartuje v sobotu od 17:00.

Zubři zabrali, vlezou se do elitní desítky?

Málokdo by nejspíš čekal, že barážové pozice budou během základní části zaujímat i týmy jako Poruba nebo právě Přerov. Zubři se však nehodlali smířit s faktem, že by prvoligová příslušnost ve městě byla po sedmi letech v ohrožení a připsali si čtyři vítězství v řadě. Vzestup Zubrů pocítil dokonce i lídr tabulky z Litoměřic, když Hanáci na jeho ledě brali všechny body za výhru 5:2. Následoval domácí úspěch proti pražské Slavii, když Přerov vyhrál v prodloužení 2:1. Následně Zubři znovu ukázali, že nehledí na los a vytáhli se na druhou Třebíč, kde brali znovu dva body tentokrát za výhru v nájezdech. V odvetě s pražskou Slavii v Edenu pak Zubři vedli už 3:0, ale nakonec o vítězství rozhodli až v samostatných nájezdech (4:3). Vítězná série dostala Zubry z červených příček tabulky, které znamenají nevyzpytatelnou baráž, ovšem stále se musí mít přerovský tým na pozoru. Šumperk i Ústí nad Labem ztrácejí pouhé dva body, naopak v případě sobotního úspěchu může Přerov poskočit do postupové desítky zaručující účast ve vyřazovacích bojích, momentálně jsou Zubři na 12. místě.

Vedení Přerova nechtělo nic nechat náhodě a před koncem přestupového termínu bylo aktivní. Na třaskavosti utkání se Vsetínem dodá bezesporu fakt, že dres Zubrů momentálně obléká ještě loňský kapitán Valachů Tomáš Kudělka, jenž Zubry posílil už v průběhu ledna. Těsně před koncem termínu pak Zubři lovili v Havířově, odkud získali zpět svého odchovance Šimona Kratochvíla a pak další bývalou vsetínskou oporu Antonína Pechance. Přerov také těží z úzké spolupráce s extraligovou Kometou Brno, odkud si Zubři pojistili služby brankáře Lukáše Klimeše.

Jak už bývá zvykem, přerovský tým nemá ve svých řadách výraznou individualitu, nýbrž spoléhá na týmový výkon. Bodování Zubrů vede Jan Süss s 24 kanadskými body, druhým mužem produktivity je jen o tři body horší Tomáš Doležal a krom Süsse si vsetínská obrana bude muset dát pozor na Jakuba Svobodu, jenž má na kontě 11 branek a k tomu 8 asistencí. Obranné řady se mohou plně spolehnout na Roberta Černého, jeho užitečnost prezentuje 18 kladných bodů a k tomu navíc umí pravoruký zadák podpořit i ofenzívu, když zaznamenal 4 branky a 12 asistencí. Podobně ofenzivně laděný je i další obránce v přerovském dresu Jakub Kubeš (3+12). V čem tkví přerovská slabina jsou přesilové hry, Zubři jsou v úspěšnosti početních výhod vůbec nejhorším celkem soutěže, když potrestali pouze 13 procent vyloučeních soupeře.

Brankoviště Zubrů vždy oplývalo kvalitou. Nejinak je tomu i v letošním ročníku. Zubři mohou na Vsetín nasadit zkušeného Michaela Petráska, jehož úspěšnost zákroků dosahuje 92,47 procent či již zmíněného Lukáše Klimeše, který si v posledních dvou sezonách připsal hned několik startů v dresu brněnské Komety, právě Klimeš má bezesporu lví podíl na bídné vsetínské bilanci na přerovském ledě. Třetím mužem v brankovišti Zubrů je nadějný talent Michal Postava, který nastupuje v juniorce Komety, ale za Přerov letos odchytal již osm duelů a v prvním vzájemném zápase přispěl k výhře Přerova nad Vsetínem v samostatných nájezdech.

Zlomí Vsetín přerovský komplex?

Valaši mohou litovat středeční ztráty s Porubou. Na Třebíč měli před zápasem s Ostravany ztrátu čtyři body a k tomu dva zápasy k dobru, ale soka z Vysočiny pod tlak nedostali. Na vině je porážka 2:5, kterou Vsetín utrpěl na domácím ledě, byla to druhá prohra na Lapači v roce 2022, na druhou stranu v celkové sezoně šlo teprve o třetí utkání na domácím ledě, kdy Vsetín nedosáhl na body. O to větší motivaci budou mít svěřenci trenéra Stantiena na ledě přerovských Zubrů, kde naposledy brali vítězství 9. ledna 2019.

Poprvé v dresu Vsetína zamíří na přerovský led Roman Pšurný, který byl dlouhých pět let tahounem žlutomodrého celku z Hané a v našich pozvánkách na derby s Přerovem byl snad vždy zmíněný jako přední opora vsetínského rivala. Pšurnému se na Lapači mimořádně daří, v 18 zápasech zaznamenal 21 kanadských bodů, když osmkrát mířil do černého a třináctkrát asistoval. Zapíše se do produktivity také na ledě Přerova?

Vsetínu půjde na Hané také o udržení třetí pozice, na kterou se díky středeční ztrátě Valachů dotáhla Jihlava, zelenožlutí však mají situací ve svých rukou, na konkurenta z Vysočiny mají hned dva zápasy k dobru. Valaši letos uhráli s přerovským rivalem čtyři body, při první vzájemné bitvě padli až v samostatných nájezdech 3:4, odveta na Lapači však přinesla potřebnou vzpruhu proti nepříliš oblíbenému soupeři, když Vsetín tentokrát bral všechny body za výhru 5:3. Nyní se schyluje ke třetímu a poslednímu měření sil těchto soupeřů v základní části, podaří se Vsetínu po třech letech zvítězit na půdě Zubrů?

Sestavy v posledním kole:

Přerov: Klimeš – Kudělka, Kubeš, Hrdinka, Černý, Krisl, Ševčík, Dluhoš – T. Doležal, M. Kratochvil, Jan Svoboda – Goiš, Süss, Šoustal – Herman, Pechanec, Sebera – Indrák, Dvořák, Š. Kratochvil.

Vsetín: Málek – Jerofejevs, Ondračka, Štach (A), Říha, Š. Jenáček, Hryciow, Buchta – Jonák (C), Pšurný, Rob – Gago, Kucharczyk (A), Zeman – Berger, Vlach, Klímek – Vítek, Březina, Hořanský.