Před takovou diváckou kulisou se těžko prohrává, zářil Sakrajda

Václav Trávníček • 20.09.2009

V sedmnácté minutě utkání proti Blansku to vypadalo, že se bude opakovat blamáž s Frýdkem-Místkem. Vsetínští hokejisté prohrávali 0:2 a jejich střelecké pokusy končily vždy ve výstroji brankáře Nováka. „Ale nepřestali jsme hrát a otočilo se to. Prohrávat 0:2 po první třetině je špatné, ale nesmí se to vzdávat. Musí to naopak mužstvo nakopnout, což se dnes stalo,“ říkal po zápase spokojený útočník Petr Sakrajda, který se do Vsetína vrátil po dvou letech, strávených dílem v Hradci Králové, Berouně a naposledy Olomouci.

Sakrajda je odchovancem Uherského Hradiště a ve Vsetíně odehrál dvě extraligové sezóny v letech 2005 – 2007. Letos sedmadvacetiletý forvard přišel tehdy do Vsetína na popud obránce Rostislava Klesly, který na Valašsku strávil výlukovou sezónu.

Byl to veliký příběh – z druhé ligy (Uherské Hradiště, Kroměříž, Šumperk) přímo do nejvyšší soutěže! Ve své první vsetínské sezóně odehrál Sakrajda devětadvacet zápasů, v nichž nasbíral čtyři kanadské body (2+2). V následujícím ročníku odehrál zápasů čtyřicet a kanadských bodů ulovil pět (2+3). Spíše než střílením branek byl však týmu platný pohybem na kluzišti a kombinační hrou. Ze vsetínského angažmá si navíc bude pamatovat i nepříjemné zranění – několik utkání musel odehrát s chráničem tváře kvůli zlomenině nosu. Po vyloučení Vsetína z extraligy odešel Petr Sakrajda do prvoligového Hradce Králové, kde strávil dvě sezóny. Tu loňskou strávil dílem v Olomouci a dílem v Berouně. Pro letošní sezónu hostuje opět ve Vsetíně, jehož barvy hájil i v sobotu proti Blansku. V tom Valaši otočili nepříznivý stav 0:2 a připsali si první tři body v sezóně.

Petře, po závěrečné siréně ses hodně radoval. Máš z vítězství asi velkou radost, viď?
Určitě. Už jenom kvůli divákům. Před takovou diváckou kulisou se těžko prohrává. Když se to přihodí, je to hrůza.

To se stalo minulý týden v prvním kole. Spadla z vás už ta deka?
Věřím, že ano. Dnes jsme prohrávali 2:0, ale zabojovali jsme a dokázali to otočit. Navíc mi fakt udělali radost ti diváci. Je skvělé, když máte pro koho hrát. Když se navíc povede otočit výsledek, je spokojené mužstvo i fanoušci.

Bylo těžké to za stavu 2:0 nepoložit, když tam šance nepadaly a naopak Blansko bylo ve dvou příležitostech stoprocentní?
Po první třetině jsem to říkal: my hrajeme a oni dávají góly. Ale nepřestali jsme hrát a otočilo se to. Prohrávat 0:2 po první třetině je špatné, ale nesmí se to vzdávat. Musí to naopak mužstvo nakopnout, což se dnes stalo.

Přišlo mi, že jste byli nejaktivnější ve třetí části, v níž jste ostatně i rozhodli. Byl předtím v kabině velký průvan?
Ani ne, ale po první třetině jsme si řekli, že hrajeme, máme šance, ale Blansko dává góly. Vyrovnali jsme na 2:2 a to nás nakoplo. Věděli jsme, že se musíme tlačit do brány. Kuba Ašer to předvedl, když tečoval střelu Pepy Štrauba a rozhodl. Tu akci kluci sehráli super.

Petr Sakrajda v extraligovém dresu Vsetína. „Začal jsem tu hrát nejvyšší soutěž a hokejově vyrostl,“ říká zkušený útočník.

Jak ses vlastně ocitl po letech zpátky ve Vsetíně?
Naposledy jsem působil v Olomouci. Tam jsem měl smlouvu na rok, ale nedomluvili jsme se na další spolupráci. Měl jsem nějaké nabídky z první ligy, ale šlo o týmy z Čech. Já chtěl zůstat na Moravě, protože mám ze Vsetína přítelkyni, začal jsem tu hrát extraligu a hokejově jsem tu vyrostl. Je to po Uherském Hradišti můj druhý domov. Měl jsem i jiné druholigové nabídky, ale rozhodl jsem se pro Vsetín.

Před lety v Kroměříži jsi působil pod trenérem Hlobilem. Hrála jeho přítomnost ve Vsetíně při rozhodování taky roli?
Jasně. V Kroměříži jsem působil pod panem Hlobilem dva roky. Znám ho a určitě to mělo taky na moje rozhodování vliv.

Znal jsi někoho ze současného vsetínského kádru? Tedy kromě někdejšího extraligového parťáka Lukáše Plška.
Znal jsem jenom Lukáše Plška, s nímž jsem tu hrál extraligu. Jinak od vidění jsem znal Marka Knebla nebo Pepu Mikeše. Teď se tu ale i společně s kluky se Zlína vytvořila skvělá parta, takže nemám vůbec žádný problém. Zatím je to, alespoň myslím, super.

Zapadl jsi do mužstva?
Myslím že jo, i když se asi musíš zeptat spíš spoluhráčů. Ale snad ano.

Druhou ligu jsi hrál naposledy před pěti lety. Změnila se za tu dobu hodně?
Já myslím, že se změnila docela hodně. Protože když se na tu soutěž podíváš, působí v ní řada známých jmen. Je to i tím, že je hospodářská krize, takže kluci, kteří nemají angažmá v extralize, jdou do první ligy a z té třeba i do druhé. Takže ve druhé lize dneska už každý umí bruslit. Od té doby, co jsem hrál druhou národní naposledy, šla ta soutěž hodně nahoru.

Pro tebe osobně je druhá liga konečná, nebo bys chtěl ještě hrát alespoň druhou nejvyšší soutěž?
Doufám, že nejde o konečnou. Uvidíme, jak mi to půjde. Kdyby byly v budoucnu nějaké nabídky do vyšší soutěže, tak bych se jim určitě nebránil. Ale momentálně hraji ve Vsetíně. Druhá liga má dobrou úroveň a neberu ji jako krok zpět.

V rámci druhého kola zajíždíte ve středu do Přerova. Máš o soupeři nějaké informace?
Já moc ani ne, to spíš kluci v kabině. Ale jde o dohrávku druhého kola. Lukáš Plšek říkal, že teď Zubři dvakrát prohráli. V Přerově se otevírá stadion po rekonstrukci, takže tamní fanoušci připraví určitě dobrou kulisu. Myslím, že utkání s Blanskem nás nakoplo a do Přerova bychom chtěli jet určitě bodovat.