V juniorské bitvě o první místo zdolala Poruba Vsetín

Radek Bařina • 08.11.2014

Šlágr ligy juniorů viděl v sobotu vsetínský Lapač. V dramatickém utkání nakonec slavili vítězství hosté, když o jejich úspěchu rozhodly samostatné nájezdy. Dlouho se přitom zdálo, že Poruba uspěje na Lapači už v normální hrací době, díky výborně sehrané druhé třetině totiž ve 32. minutě vedla už 3:0. Vsetín se pak pustil do stíhací jízdy, kterou v 59. minutě završil vyrovnávací brankou Adam Hořanský. Utkání tak dospělo do nájezdů, v nichž zasloužený bod navíc vystřelil hostům ve 4. sérii Smrček.

LJ - 17.kolo so 8.11.14:00
HC RT TORAX Poruba 2011
3:4sn(0:0, 1:3, 2:0)
Branky a nahrávky: 36. Mikula (Kuchařík), 56. Hořanský (Vaněk), 59. Hořanský (TS) – 24. Fibrich (Schwarz), 25. Mládek (Baca), 32. Gola P. (Brnčál, Havránek), rozh. náj. Smrčka.

Rozhodčí: Netopil – Smilek, Kucián. Vyloučení: 2:7 navíc Stanislav (VSE) - Brnčál (POR) 10 min OT. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 108. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:4.

VHK ROBE Vsetín: Stojar – Španko, Surý, Hořanský, Hryciow, Bumbál, Svozílek, Vašíček, Konopka, Červínek, Mikula, Kuchařík, Grygar, Bouda, Slováček, Stanislav, Vaněk J.
HC RT TORAX Poruba 2011: Mizera – Gola P., Pobuta, Gola R., Baca, Štěpán, Schwarz, Gálik, Brnčál, Fibrich, Bartoň, Mládek, Smrčka, Holaň, Soukal, Havránek, Kropka.

Do duelu prvního s druhým vstoupili o něco aktivněji hráči hostujícího celku, první větší šanci zápasu si ale vytvořili domácí. Lukáš Kuchařík vystihl porubskou rozehrávku, střelou z mezikruží ale jen vyprášil betony gólmana Mizery. O chvíli později měli hosté možnost vyzkoušet si přesilovou hru. Ta jim ale vůbec nevyšla. Nejenže Stojara v brance prakticky neohrozili, ale navíc pustili do brejku Ondřeje Slováčka. Ten se pokusil překvapit Mizeru zasunutím puku mezi jeho betony, avšak nepochodil. V polovině třetiny měli Valaši další velkou možnost, Surý ale nedokázal usměrnit přihrávku zblízka do odkryté brány.

V 11. minutě si přesilovku vyzkoušel i Vsetín. Dobře ji ale nesehrál a tak to byli hosté, kdo mohl jít v 16. minutě do vedení. Smrčka dostal nádherný pas na útočnou modrou, v úniku ale na Stojara nevyzrál. S blížícím se závěrem třetiny začali mít navrch domácí. Svou aktivitou si vykoledovali sérii tří přesilovek. Téměř minutu si dokonce zahráli v pěti proti třem, šance Surého i Boudy ale zneškodnil výborný Mizera. Do kabin tak celky odcházely za stavu 0:0.

Zatímco první dějství přineslo poměrně vyrovnanou hru, to druhé patřilo jednoznačně hostům. Ti nejprve přežili dohrávanou vsetínskou přesilovku a pak v rychlém sledu dvakrát udeřili. Nejprve ve 24. minutě našel v rychlém protiútoku Schwarz Josefa Fridricha a ten zblízka uklidil touš do brány. O minutu později ujeli hosté ve dvou na jediného obránce, Jonáš Mládek to vzal na sebe a přesně umístěným bekhendem překonal Stojara podruhé.

Opaření domácí se pak marně snažili přiblížit se na dostřel porubské svatyni, naopak nastartovaní hosté hrozili z jednoho rychlého protiútoku za druhým. Ve 30. minutě Stojar výborným zákrokem lapačkou zneškodnil šanci Fibricha. O chvíli později nezvýšil hostující náskok ani agilní Smrčka, který se natlačil před Stojara, bránu ale bekhendem minul. V čase 31:33, se už ale hosté radovali. Faulovaný Brnčál ještě stihl přihrát napříč brankovištěm a Patrik Gola snadno doklepl puk do opuštěného kouta brány.

Porubský rozlet paradoxně zastavila až její v přesilovka v minutě 35. V ní totiž Valaši ujeli do přečíslení dva na jednoho, Kuchaříkovu střelu Mizera neudržel a pohotový Josef Mikula doklepl puk do brány. V závěru třetiny si ještě Vsetínští zahráli přesilovku a vynutili si v ní velký tlak. Mizeru ale nepřekonali a do kabin tak odcházeli s dvougólovým mankem.

Do třetího dějství vstoupili Valaši se zjevnou snahou smazat dvougólové manko. Poruba však pozorně bránila a navíc se nadále snažila o aktivní hru. Vsetín se tak do výraznějšího tlaku nedostával a navíc musel neustále hlídat zadní vrátka. Výjimkou byla jen šance Stanislava ze 45. minuty, Slováčkovu příhru zpoza brány ale zblízka nezakončil přesně. V polovině třetí třetiny byla na opačné straně blízko ke zvýšení Poruba, Schwarz ale z mezikruží těsně minul.

Snížení se domácí nedočkali ani v 52. minutě, kdy agilní Stanislav ujel do brejku, branku ale přestřelil. V 55. minutě přesto domácí zažehli plamen naděje. Adam Hořanský si šikovně obhodil beka a samostatný únik poté zakončil nad vyrážečku Mizery. Valaši poté stupňovali svůj nápor a 72 sekund před koncem se dočkali vyrovnání. Adam Hořanský znovu ujel obraně, byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. To domácí hráč proměnil precizně provedenou forhendovou kličkou, čímž vyrovnal na 3:3 a poslal utkání do samostatných nájezdů.

Penaltový rozstřel vyšel lépe Porubě. V sérii tří nájezdů se trefili Schwarz a domácí Slováček. Čtvrtou sérii přetavil v gól hostující Marek Smrčka, a protože Slováček vzápětí úspěšný nebyl, druhý bod putuje po výsledku 4:3 do Poruby.

Luboš Jenáček (VSE): Včera jsme prohráli v Brně na nájezdy a dneska Poruba, podle mě hlavní favorit a nejlepší manšaft, který ve skupině je. Většina těch kluků hrála už loňskou baráž a mají vysokou kvalitu, spousta by mohla hrát z fleku juniorskou extraligu. My jsme u nich v prvním kole dokázali na nájezdy vyhrát, myslím si, že tam jsme byli lepším manšaftem. Dneska jsme dvě třetiny tahali za kratší konec, Poruba hrála výborně, vyškolila nás z protiútoku, kdy dokázala své šance proměnit, my jsme se sice snažili, ale byli jsme takoví jaloví, puk nás moc neposlouchal. Ale myslím, že jsme dneska ukázali vysoký morál, že to kluci nezabalili za stavu 0:3, za to jim patří poděkování. Za tu snahu, bojovnost a ochotu s tím ještě něco udělat jsme si zasloužili vyrovnat na 3:3. Škoda, pak jsme měli ještě přesilovku, kdy jsme mohli zasadit ten čtvrtý hřebíček. Ale zase je třeba být k tomu pokorný. To, že jsme neuspěli ve dvou dnech dvakrát na nájezdy se nám samozřejmě nelíbí, ale takový je sport. Dnes musím Porubě pogratulovat, zasloužila si ty dva body, ale my se za tu bojovnost dneska taky nemáme za co stydět.