Skvěle! Vsetín využil domácího prostředí a v semifinálové sérii získává tři mečboly

Jan Tajzler • 13.03.2015

Semifinálová série zamířila v páteční podvečer na vsetínský Lapač, kde ji přivítala rekordní návštěva, celkem 3123 platících diváků. Hosté z Ostravy se snažili v úvodu utkání dostat do náporu, ten byl však odražen první brankou Vsetína. Valaši měli v úvodní třetině další příležitosti, ale podruhé se radovat nestihli. Prostřední dějství ubralo na tempu i atraktivitě utkání, Poruba se však dočkala vyrovnání a před třetí třetinou bylo vše otevřené. Závěrečná pasáž ovšem vyšla Valachům skvěle, během dvou minut Vsetín odskočil na rozdíl dvou branek. O rozhodující náskok domácích se postarali uzdraveni marodi, Martin Kubo společně s Petrem Hruškou. Vsetínu tak schází do finále poslední krok, ten bývá nejtěžší, o jeho zvládnutí se Valaši budou pokoušet v neděli v Ostravě.

2. liga - SF2 pá 13.3.17:30
HC RT TORAX Poruba 2011
5:2(1:0, 0:1, 4:1)
Branky a nahrávky: 7. Zúbek (Kolařík, Daněk), 44. Kolařík (Zúbek), 46. Kubo (Ondráček, Vítek), 48. Hruška (Vítek), 58. Slováček (Hrazdira, Ambruz) – 29. Chaloupka (Zachar), 58. Zachar (Kilnar). Rozhodčí: Netopil, Šutara – Blaha, Švarc . Vyloučení: 8:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3123. Střely na branku: 30:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1, 5:2.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Hryciow, Nedbálek, Vrba, Haloda, Grebenjuk, Báchor, Tichý – Zúbek, Daněk, Kolařík – Slováček, Hrazdira, Ambruz – Kubo, Ondráček, Kývala – Vítek, Podešva, Hruška.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář (12. Gleich) – Buček, Ovšák, Javín, Slavík, Peslar, Puškár, Vajda – Seidler, Krayzel, Kilnar – Chaloupka, Zachar, Sedlář – Červenka, Pavlačka, Hulva – Vrána, Vaněk.

Již od prvních okamžiků se Poruba snažila hrát ofenzivní hru, ani domácí tým se však nenechal zahanbit a viděli jsme několik akcí, z nichž k vypíchnutí budiž únik Nedbálka, který z otočky před bránou nahrál Hrazdirovi (nabídku ale zachytil porubský bek), nebo sólo Kolaříka, jemuž akci těsně před bránou rovněž překazil hostující obránce. Otevření skóre utkání jsme se dočkali již v sedmé minutě, kdy Kolařík od mantinelu nahodil touš Františku Zúbkovi, jež propálil hostujícího muže v masce. Navíc se domácím nedlouho poté k dobru naskytla přesilovka, která byla velmi brzy vyhrocena ke hře pěti proti třem. Nejdříve Tihlář vychytal Grebenjukův projektil, poté uhlídal i závar před svou svatyní. David Hrazdira se dostal k šanci u pravé tyče, při které byl sražen k zemi a se soupeřem za zády spadl na porubského gólmana. Ten oslabení dochytal, poté za potlesku diváků opustil prostor mezi třemi tyčemi a nahradil jej jeho kolega Michal Gleich.

První početní přesilu si severomoravští hosté mohli vychutnat o chvíli později, kdy byl vyloučen Juraj Tichý za nedovolené bránění. Domácí se po naplnění počtů sotva stačili rozkoukat a už šli znovu do čtyř, z čehož poté navíc na sedmačtyřicet sekund vyplynula hra ve třech. Po doplnění čtvrtým hráčem se Valaši na chvíli dostali do okolí Gleicha, kterého z úhlu otestoval Slováček, beton bíločerveného brankáře byl ale na místě. Konec periody se opět dohrával s oslabení, tentokrát na straně soupeře z Ostravy. Necelých pětačtyřicet sekund před koncem se Grebenjuk srazil s Peslarem, Peslar si odnesl zranění v oblasti ramene a Grebenjuk byl vykázán na trestnou lavici za nedovolené bránění. Do druhé dvacetiminutovky si tedy oba týmy přenesly vyloučení.

Ihned po naplnění počtů šli hosté vlivem vyloučení Krayzela znovu do čtyř. Zde už se zelenožluté pětici podařilo vyvinout jakýsi tlak na soupeřovu svatyni, přesilovka i přesto zůstala nevyužita. Hra pokračovala ve stejně rychlém tempu, kdy domácí plně naplněná tribuna několikrát zavzdychala nad neproměněnými akcemi. Po většinu času se hra soustředila na prostor okolo porubského gólmana. Vyloženou šanci promarnila Poruba ve chvíli, kdy Kilnar nahrál před bránou k levé tyči Krayzelovi. Hromada byl tou dobou na druhé straně klece a nechával hostujícímu forvardovi přímo před nosem prázdné místo, Krayzel ale spoluhráčovu nabídku nebyl sto zachytit. Další zákrok ostravského celku už naprázdno nevyšel. Zacharovu střelu dorazil Jan Chaloupka, a bylo srovnáno! Do samostatného úniku se pak dostal Bulva. S jeho projektilem stejně jako s Bučkovou ránou si Hromada dokázal poradit. Přesilovka pak poskytla domácím hru v pásmu, která, byť se párkrát porubská klec v ohrožení ocitla, v branku proměněna nebyla. Po špatné domluvě hostů na modré se touše ujal Ondřej Slováček a ujížděl s ním k síti hostů, Gleich byl připraven. Hra se však zklidnila a pozbyla dřívější rychlosti. Perioda se dohrávala v okolí Hromady. Pár sekund před sirénou ještě Hrazdira vyrazil s toušem kupředu, v pásmu už ale nic nezmohl a do šaten se šlo za stavu 1:1.

Třetí dvacetiminutovku uvedla Krayzelova střela od modré, kterou Petr Hromada zneškodnil machem lapačky. Vyložená šance Valachů byla k vidění vzápětí. Slováček od mantinelu nabídl před klec, kde kontaktně zakončil Martin Ambruz. Bohužel pro domácí, do Gleichova plastronu. Následovalo vylučování na obou stranách, kdy ze strany hostů odbruslil na trestnou lavici Krayzel za nedovolené bránění a ze strany Vsetínských Vítek za naražení. Za stavu 4:4 nahrál od zadního mantinelu do mezikruží František Zúbek. Zde přijal valašský snajpr Jak Kolařík a zasadil černou pryž za záda ostravského gólmana. Netrvalo dlouho a Vsetín svůj náskok ještě zvýšil. Puk Filipa Ondráčka našel před brankou Martin Kubo, jež jím vyplnil roh porubské klece.

S dvoubrankovým náskokem Valaši nepolevili. Zpoza porubské svatyně se vynořil Petr Hruška a po ledě poslal puk za bíločerveného brankáře. Stav 4:1 vypadal již finálně, nakonec však tři minuty před koncem přidal Ondřej Slováček pátý gól na valašské konto. David Hrazdira totiž ubruslil soupeři, nabídl kotouč dál a dvacetiletý útočník s pětašedesátkou na zádech jej doklepl do sítě. Porubští ještě doupravili stav na 5:2, když David Zachar využil Hromadova zakrytého výhledu a rozvlnil síť za ním. Ani tato branka, ani závěrečná minuta odehraná ve třech už nemohly zvrátit výhru Valašského hokejového klubu. Vsetín tak v sérii vede 2:0, pokračovat se bude v neděli na ledu Sareza arény. Úvodní buly bude vhozeno v 17:00.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): „Dnes to bylo velmi těžké, protože Poruba do zápasu dala úplně všechno. My jsme měli dobrý vstup, dali jsme úvodní gól. V další části jsme měli v přesilovkách velké šance, bohužel se nám nepodařilo vstřelit branku. Poté Poruba začala hrát líp a zatlačila nás, druhá třetina byla zkrátka její. Tam bylo velmi důležité, že jsme nedostali gól. Šli jsme do kabiny za stavu 1:1 a nadále jsme chtěli hrát naši hru, které věříme a která nám přinesla úspěchy, což se podařilo. Mysleli jsme, že to bude o jednom gólu, nakonec jsme dali druhý, třetí i čtvrtý gól, nakonec i pátý. To jsme nečekali, jsme rádi, že se nám šance vypracovaly a my je dokázali využít. Poruba se až do finiše nevzdávala a já jsem rád, že jsme to dotáhli do konce a vedeme 2:0. Ale znám spoustu sérií, kdy se to z 0:2 otočilo na 3:2, takže my budeme pořád obezřetní, pokorní k soupeři. Budeme se snažit pokračovat v naší hře a dobrých výkonech tím, že sérii dovedeme do vítězného konce.“

Tomáš Sršeň (HC RT Torax Poruba): „Bohužel jsme nevydrželi hrát šedesát minut. Viděl bych dva zlomové momenty, když jsme v druhé třetině nezvládli samostatný nájezd a dali tyčku a ve třetí třetině rozhodly individuální chyby. My se ale nechceme vzdát a budeme hrát play-off až do konce.“