Vstupenky online
Kompenzační formulář pro permanentkáře + vstupenky na virtuální zápas | Počet prodaných virtuálních vstupenek: 559 (k 8. 4.)

Play-off je tu! Valaši chtějí po pěti letech do semifinále

V.Trávníček, F.Bazala, J.Tajzler • 25.02.2014

Pět let. Přesně tak dlouho čekají ve Vsetíně na postup přes první kolo play-off. Tentokrát se to už musí podařit! Ovšem pozor, proti bude stát nevyzpytatelná Opava. Nepříjemný, houževnatý soupeř, který s Valachy svádí tradičně vyrovnané boje a který si za svoji metu rovněž stanovil semifinále. „Očekávám vyrovnané zápasy,“ hlásí trenér Viktor Hlobil. „Bude to spíše taktické,“ přidává se brankář Hromada. Jak vše dopadne? První dějství napínavého thrilleru jménem čtvrtfinále startuje v úterý v 18 hodin na ledě Slezanu, ve čtvrtek se série stěhuje na Lapač.

V údolí mezi Žamboškou a Hrbovou poznali semifinálovou radost naposledy na jaře 2009. Tehdy vsetínští hokejisté vyřadili favorizovaný Hodonín a o první místo si to rozdali se Šumperkem. Jenže čtyři roky poté skončila na Lapači sezona vždy předčasně. Jen si vzpomeňte - v roce 2010 byl nad síly Zbrojovky silný Přerov, o rok později hráli zelenožlutí dokonce skupinu o udržení. Na jaře 2012 absolvovali Vsetínští výborné čtvrtfinálové zápasy s Prostějovem, jenže na prvoligový mančaft v druholigových dresech nestačili. Totální výbuch pak přišel loni, kdy šestinásobný mistr nejvyšší soutěže padl 0:3 na zápasy s Porubou. „Na soupeře jsme tehdy zkrátka neměli,“ přiznal ve včerejším rozhovoru trenér Viktor Hlobil.

Od poslední účasti Vsetína v semifinále tak uběhlo dlouhých pět let. Za takovou dobu se leccos změní. Stihnete vystudovat vysokou školu, zažijete minimálně jednu zimní olympiádu. Z třináctiletých dětí jsou dospělí lidé, z nadějných dvanáctníků zase rostou tahouni týmů a střední hokejová generace. Poslední příklad je ostatně jako vystřižený z příběhu Daniela Vaňka. Zlínský odchovanec zamířil přes Sirákov v jednadvaceti. Jeho úloha v týmu rostla, dnes je hrdým a fanoušky opěvovaným kapitánem.

Letos bude chtít i on zlomit čtvrtfinálové prokletí. A se vší upřímností – šance na úspěch existuje. Valaši sice měli slabý rozjezd, v průběhu soutěže dokonce odvolali hlavního trenéra Jakubíka. Tandem Viktor Hlobil - Jiří Weintritt, který slovenského kouče nahradil, ale na Lapači způsobil takřka palácový převrat. Stejní hráči začali sbírat body jako na běžícím páse a vše vyvrcholilo v lednu, kdy zelenožlutí vyhráli desetkrát v řadě. Jen pro zajímavost, podobný kousek se podařil předchozím generacím pouze dvakrát: 19. prosince 1976 - 9. února 1977 (10 výher v řadě) a 14. ledna 1955 - 26. února 1956 (11 výher).

Jistě, na data ve statistikách a rekordy se hokej nehraje. Ale co lépe ilustruje vzestup hokejistů v ikonických zelenožlutých barvách? „Myslím, že předvádíme slušný hokej,“ zamýšlí se brankář Petr Hromada. „Je dobře, že forma nás zastihla spíše na konci než v úvodu sezóny. Díky tomu můžeme teď být trochu klidnější,“ uznává gólman, který v sobotu pomohl porazit 5:1 Břeclav a uzavřít tak základní část vítězstvím. Ostatně, jak se před úterním startem čtvrtfinále cítí sám strážce vsetínské svatyně?

Hromada: Opavští hráči se dlouho znají. Ale my také

Petře, jaké je vaše hodnocení základní části?
Třetí rok po sobě jsme skončili na pátém místě. Vždy nám první čtverka těsně uteče. Myslím si však, že je to spravedlivé umístění, jelikož kdybychom měli více štěstí, mohli jsme být třetí, kdyby míň, mohli jsme být sedmí. Páté místo průběhu sezony odpovídá. Celkově sezonu hodnotím kladně. K začátku bych se nějak nevracel, důležité je, že posledních dvacet zápasů jsme si drželi stabilní výkonnost a předvádíme myslím slušný hokej. Je dobře, že forma nás zastihla spíše na konci než v úvodu sezóny. Díky tomu můžeme teď být trochu klidnější.

Jaké jsou vaše reakce na svého čtvrtfinálového soupeře?
V tabulce byl rozdíl mezi třetím a sedmým týmem minimální, takže si myslím, že je úplně jedno, s kým hrajeme. Všechny týmy mají kvalitu a každý může porazit každého. Zápasy budou hlavně o nervech, jelikož si nemyslím, že by někdo někoho jasně přehrál nebo předváděl o třídu lepší hokej.

Co bude v zápasech s Opavou důležité?
Hlavní bude vyhrát (směje se). Trochu nevýhoda je, že začínáme venku, jelikož rozhodující zápas se tak bude hrát v Opavě. Na druhou stranu hrát první utkání venku může být výhoda, týmy se budou oťukávat. Nemyslím si, že by do toho někdo vletěl bezhlavě a chtěl hrát nahoru - dolů. Bude to spíše taktické. Slezan jako domácí tým bude muset udělat první krok.

Jaká je Opava z vašeho pohledu brankáře?
Mně se v Opavě hraje dobře. Je tam zima, takže i kvalitní led a to je základ. Proti hráčům Slezanu se mi chytá dobře, jsou hodně přímočaří, na brankáře jde hodně střel a tak se do toho dostane. Opava má dlouhodobě stabilní tým, její hráči mají dobré přesilovky, protože se dobře znají, ale to se dá vlastně říct i o nás. Musíme si dát pozor na jejich střely od modré čáry a následný závar před brankou, kdy se snaží puk dotlačit do sítě.

Všechna vzájemná utkání v základní části byla vyrovnaná. Dá se to očekávat i v zápasech play-off?
Určitě to bude maximálně vyrovnané. Věřím, že se nám první utkání vydaří, nenecháme se rozhodit, budeme hrát to svoje a dopadne to lépe pro nás. Jak říká trenér Weintritt, vyhrát na jeden gól není ostuda. Musíme hrát svou hru dozadu, protože pak je lépe jak obráncům, tak gólmanovi.

Výhodu domácího prostředí má v úterý Slezan

Čtvrtá příčka každý rok mění svého konečného majitele a v posledních dvou předchozích vyřazovacích bojích se její vlastník podíval i do dalšího kola play-off. Slezanům však čtvrté místo přeci jen může chutnat trošku hořce, vždyť prakticky v průběhu poslední čtvrtiny neupustili tu třetí a ztráta pomyslného bronzu se urodila až v posledních kolech základní části, což pro celek od polských hranic není zrovna povzbudivé.

Nepovedený závěr základní části započal pro Opavu právě v posledním vzájemném duelu mezi Vsetínem, kdy domácí Valaši dokázali využít šance a v tehdejším boji o třetí místo vyprovodit Slezany z ledu v poměru 4:0. Opavští skládali reparát na domácí půdě proti Technice Brno, ta se ovšem ve snaze vybojovat co nejlepší pozice pro play-off prezentovala výjimečnou formou a v Opavě zvítězila těsně 3:2. Když se Opavským nepodařilo zvítězit ani v derby v Porubě, museli se z třetí příčky poroučet. Ovšem cíl začínat play-off na domácí půdě zůstal naplněn. Slezanům se nicméně v závěru základní části podařilo nebodovat třikrát v řadě, což v dosavadním průběhu sezony nezažili. Jenže nyní se před osmi celky východní skupiny otevírá zcela nová soutěž.

Jízdní řád čtvrtfinále (hraje se na tři vítězná utkání)

Opava - Vsetín, úterý 25. února v 18:00

Vsetín - Opava, čtvrtek 27. února v 17:30

Opava - Vsetín, sobota 1. března v 17:00

Vsetín - Opava, pondělí 3. března v 17:30

Opava - Vsetín, středa 5. března v 18:00

Opavané se v play-off nakonec střetnou se Vsetínem. Série mezi čtvrtým a pátým celkem v tabulce by měla být tou nejvyrovnanější a k tomuto předpokladu nahrává i vzájemná bilance obou celků z letošní sezony. Vždyť krom zmiňovaného posledního měření sil, jež zelenožlutí ovládli 4:0, se ve zbylých třech případech nikdy nerozhodlo v základní hrací době. Nejprve se Opavským povedlo Valachy udolat 3:2 v prodloužení. Stejný výsledek se opakoval i v odvetě na Lapači, tentokrát však rozhodovala disciplína samostatných nájezdu a Slezané byli znovu šťastnějším celkem.

Až do třetice se povedlo Vsetínu svého slezského konkurenta překonat, to když v Opavě rozhodl v prodloužení obránce Žák a vystřelil svému týmu bonusový bod za výhru 2:1p. Základní část však přinesla zajímavý finiš, ve kterém se bojovalo o každý bod. Rozdíl mezi třetí příčkou a sedmým místem mluví za vše - je mimořádně hubený a jeho rozměr se dá vyjádřit číslovkou tři, což je hodnota jednoho vítězství v základní hrací době. Play-off je již jinou soutěží, ale vzhledem k tomu, co jsme mohli pozorovat v základní části, bude velmi těžké hledat nějaké favority. Daleko větší roli může sehrát faktor domácího prostředí. Jeho výhodu mají pro úterní klání Slezané. Podaří se jim ho využít?

Další čtvrtfinálové dvojice

LHK Jestřábi Prostějov - HC Frýdek-Místek

HC RT Torax Poruba - SHK Hodonín

HC ZUBR Přerov - VSK Technika Brno

Opava touží po postupu do semifinále celou svoji novodobou historii ve třetí nejvyšší soutěži. Vybojovat ho má generace hráčů, která je zvyklá hrát spolu již několik let. Jmenujme především stálice Tomáše Měcha, Tomáše Poloka, v obraně pak Michala Kukola, Josefa Tichého a vedoucího defenzívy Dušana Šafránka. Právě tito hráči patří mezi nejvýznamnější články opavské sestavy. Zkušenostmi v kádru slezského mužstva pak zcela jistě oplývá Zdeněk Pavelek s Davidem Galvasem. Mimo to se opavský kádr vyznačuje řadou odchovanců, kteří v Opavě tvoří základ mužstva již několik sezon.

Jak dopadne první střet Vsetína s Opavou, to se dozvíme v úterý od 18:00. Pokud se do Opavy osobně nechystáte, bude pro vás připraven podrobný online přenos.

Předpokládané sestavy:

Opava: Šafránek (Plánovský) – Kysela, Vrabel, Galvas, Tichý, Kukol, Mosler, Pavelek – Měch, Herman, Vítek, Polok, Vlašánek, Kocián, Wolf, Černý, Baďura, Svoboda, Chalupa.

Vsetín: Hromada (Plšek) – Hurtík, Vrba L., Žák, Vrba F., Báchor, Tichý, Farda – Kajaba, Vaněk, Ambruz – Hruška, Ševčík, Mikšovský – Zúbek, Podešva, Vítek – Kývala, Daněk, Tesařík.