Vstupenky online

Miniturné po venkovních stadionech odstartuje důležité utkání v Břeclavi!

Dominik Tobola • 14.01.2014

Závěr třetí čtvrtiny a start té poslední znamená pro Vsetínské jediné, bude to jejich druhá třízápasová venkovní štace v této sezoně. Břeclav, Orlová a Technika Brno - stadiony těchto třech klubů ukrývají ve svých útrobách další body do tabulky druhé ligy skupiny Východ. První souboj se odehraje na kluzišti "mezi vinnými sklípky". Ve městě ležícím na řece Dyji budou Valaši chtít navýšit svůj bodový náskok na Lvy a zároveň si upevnit pozici pro play-off. Jak řekl jeden římský vladař: "Kostky jsou vrženy!"

Zelenožlutá výprava, která odjede během zítřejšího odpoledne vstříc česko-rakouským hranicím, je ve velmi dobrém rozpoložení. Svěřenci dua Hlobil, Weintritt vytěžili z posledních dvou velmi těžkých utkání pět z možných šesti bodů, což se proti soupeřům jako je Prostějov či Opava bere všemi deseti. Zvláště proti velkému favoritovi na postup chutná vítězný konec velmi sladce. Valaši skolili Jestřáby po základní hrací době jako první celek od 23. října 2013, kdy na domácí půdě padl jinak velký suverén se svým největším soupeřem, Porubou. Vsetínské může hřát mimo cenného skalpu také to, že pod novým trenérským vedením nebodovali pouze jedinkrát, osudným se stalo první utkání v roce 2014 s Frýdkem-Místkem. Jinak se ale po každém utkání psala do tabulky alespoň jedna čárka navíc. Nebylo by vůbec od věci, kdyby to tak zůstalo i po venkovním tripu, respektive po zápase na ledě Břeclavi.

Vsetín: Valaši mohou udělat velký krok vstříc jistotě vyřazovacích bojů, uspějí?

Tak jest. Vsetínský vagon se totiž blíží ve vlaku s názvem 2. liga - skupina Východ do stanice třetí čtvrtina, což je předposlední zastávka před konečnou. Zelenožlutý klub se nyní nachází osmém místě, tedy posledním, které zaručuje vyřazovací boje. Náskok se zdá být velký, ovšem i přesto ještě není ani zdaleka vyhráno. Na ledě Břeclavi totiž Vsetín sehrají utkání tak říkajíc o šest bodů, a to proto, že v případě výhry jednoho nebo druhého týmu bude čítat bodový rozdíl buď sumu sedm, nebo třináct. Svěřence Hlobila a Weintritta tak čeká na úvod malého minuturné zatěžkávací zkouška. Která kombinace se žlutou barvou se bude radovat, zelená, či modrá?

Za připomenutí ovšem ještě stojí sobotní utkání s Prostějovem. Druhé vítězství nad lídrem je totiž velkou psychickou vzpruhou, Valaši jsou totiž, a teď dobře čtěte, jediným týmem, který dokázal dravou letku z Hané porazit dvakrát za tři body. "Dnes jsme prožili krásný, bojovný večer s kvalitním soupeřem. Vyjímalo se z toho pouze prvních pět minut druhé třetiny, kdy jsme si museli vzít time-out a připomenout pánům, kvůli čemu tady jsme a co chceme," poukazoval jednak na kvalitu utkání, ale také na herní výpadek Jiří Weintritt bezprostředně po utkání.

Vsetín ovšem tíhu po prostějovském srovnání ve třetím dějství zvládl. Díky trefě Jana Podešvy zvítězil v konečném součtu 4:2. "Trochu se k nám také přiklonilo štěstíčko. Je super, že jsme to uhráli", těšilo po utkání střelce vítězné branky. "Myslím, že další klíčový moment byl před koncem zápasu, kdy měl soupeř dlouhou přesilovku pět na tři. Velmi kvalitní práci odvedl Ševčík a podařilo se nám to uhrát bez inkasovaného gólu. Pochvala patří celému týmu. Teď to chce dnešní body potvrzovat i v zápasech venku," uzavřel souhrn utkání nedávno nově jmenovaný kouč Weintritt a zároveň v poslední větě poukázal na důležitost následujícího venkovního trojboje.

Uděláme si malé okénko do nedávné historie. Od vstupu Vsetína do druholigové éry v sezoně 2008/09 se zelenožlutá flotila utkala se svým jihomoravským soupeřem celkem desetkrát, utkání si při tom uchovávají vzácnou bilanční vyrovnanost, která hovoří jasně - 5:5. Nejvíce za zmínku stojí utkání z předposlední sezony před břeclavským přesunem do skupiny Střed. Utkání na ledě Alcaplast Arény z 13. února 2010 skončilo totiž divokým výsledkem. Padlo celkem patnáct branek a vítězství nakonec brali Lvi, kteří rozhodli o svém triumfu v prodloužení.

Břeclav: Nevyzpytatelní Jihomoravané mají jednu z posledních šancí

Břeclavští se potýkají po celou sezonu s nevyrovnanými výkony. Jejich poslední zápasy zcela vystihují prozatímní ročník. První utkání v novém roce totiž družina trenéra Konečného dokázala přetavit ve velmi cennou výhru. Dvě branky vstřelené, ani jedna inkasovaná a porážka opavského Slezanu. Co více si přát? Asi pokračování vítězné série, která by krátila vsetínský náskok na posledním místě zaručující play-off. Tohle se ovšem do nynějška nekoná. Lvi sehráli totiž poslední dvě utkání venku a ani jedno se jim bodově nevyvedlo podle představ.

Minulou středu skončil zápas na ledě vsetínského sobotního soupeře z Prostějova vysokou výhrou domácích favoritů 9:2. Celkově má tým z pětadvacetitisícového města na návštěvy bývalého centra módy neblahé vzpomínky - ve dvou utkání tam v letošní sezoně dostal žluto-modrý tým celkem hrozivých 19 branek, přičemž jen jednou kontroval. Tuto sobotu však čekalo Jihomoravany velmi těžké utkání na ledě Orlové, která Břeclavi povážlivě dýchá v tabulce na záda. V dalším utkání o šest bodů to opět nevyšlo - prohra 2:4 hovoří za vše.

Břeclav se potýká především s promrhanými prvními třetinami. "Měli jsme tradičně špatnou, neproměnili jsme navíc trestné střílení. Od druhé jsme se rozehráli, dali jsme kontaktní gól, už to bylo lepší, ale ve třetí třetině už jsme se vůbec nedostali do hry," hodnotil ve třech částech utkání trenér Konečný. Ve vyhroceném utkání nakonec rozhodla jednak důležitá branka na 3:1 Voznici necelou chvíli před koncem druhého dějství, a také famózní zákrok Iláše, který zneškodnil výpad břeclavských hráčů ve dvojnásobném oslabení, čímž udržel vedení Orlové 3:2. To pak v power-play pojistil trefou do prázdné branky Diviš. "Zase to bylo na infarkt. Aspoň se ukazuje, že je stále na čem pracovat. Hráči si snad uvědomují, o co momentálně hrají," hluboce si oddechl naopak trenér Orlové Daniel Marosz.

Tým Břeclavi v letošní sezoně vede svými body mladý útočník a odchovanec krnovského či opavského hokeje Dominik Piskoř, který má na svém kontě 27 bodů. To je přesně o devět více, než má druhý v pořadí Tomáš Popolanský. Zkušenosti poté rozdává matador protřelý extraligou, především pak působením ve Znojmě, Radek Haman. Čtyřiačtyřicetiletý forvard nasbíral za 16 zápasů dvanáct bodů - šest branek a stejný počet asistencí jej řadí deváté místo bodování klubu. V brance zaujímá post jedničky Michal Šurý, který si drží úspěšnost zákroků 91,74 %.

Předpokládané sestavy: Do Břeclavi ve stejné sestavě jako na Prostějov, stále chybí Farda

Po utkání s Prostějovem se moc změn v sestavě neudá. Proč taky. Vsetínský tým bude opět schopen vypustit tři silné formace. Jedinou kaňkou je tedy vleklé zranění Jiřího Fardy, který si léčí tříslo.

Břeclavská strana nejspíše nebude moci využít služeb slovenské akvizice Kristiána Kučery, který má priority nyní v dresu havlíčkobrodského Rebelu. Tým z Vysočiny má ve stejný den v plánu domácí utkání s českobudějovickým ČEZ Motorem. Trenér Konečný naopak bude moci využít jiného slovenského útočníka, Boris Rejžek vyjede po svém příchodu z Nového Jičína za jihomoravský tým ve druhém utkání.

Vsetín: Hromada - L. Vrba, Hurtík, F. Vrba, Báchor, Žák, Tichý - Kajaba, Vaněk, Ambruz - Kubo, Ševčík, Mikšovský - Zúbek, Podešva, Vítek - Kývala, Daněk, P. Hruška.

Břeclav: Šurý –Dora (A), Šaur, Novák, Nedvěd, Kovář, Höss, Nekoranec, Strapina - Hrbatý, Piskoř, Popolanský, Procházka, Bolfík (A), Medřický, Rejžek, Zháňal, Blaha, Průdek, Haman (C), Gabriška.