Milníky play-off: To byly nervy! Valaši si v prodloužení vynutili rozhodující zápas

Radek Bařina • 16.03.2022

Infarktový zápas se šťastnou, ale zaslouženou výhrou Valachů, byl k vidění na ledě Slavie. Vsetínští prohrávali, následně skóre otočili, aby nakonec utkání dospělo do prodloužení. To rozhodla v sedmdesáté čtvrté minutě rychlá akce Valachů, na jejímž konci byl Daniel Klímek. Jaké další významné momenty přineslo čtvrté čtvrtfinále? A na co se těšit v rozhodujícím čtvrtfinálové bitvě, která bude k vidění na vsetínském Lapači ve čtvrtek od 17:30? Naznačí naše Milníky.

Klíčový okamžik: Klímkova vítězná trefa v prodloužení

Pojmenovat klíčový okamžik je tentokrát snadné. Rozhodnutí přineslo až prodloužení, konkrétně čas 73:46. Zlomit zápas mohli Valaši už dříve, za stavu 2:1 ovšem ve třetí třetině nevyužili několik výborných šancí. Osud utkání tak určila až nastavená hrací doba a v ní rychlý vsetínský výpad do rozhozené slavistické obrany. Jerofejevs rozehrál na Klímka, ten nabral rychlost, narazil si puk s Půčkem a zčistajasna byl ve skvělé střelecké pozici na mezikruží. V tu chvíli vsetínský útočník předvedl, že střela je jeho silná stránka. Prudká rána švihem zamířila nechytatelně do horního růžku Michajlovovy svatyně. Mladý vsetínský útočník tak znovu po roce prožívá své procitnutí ve vyřazovacích bojích. Zatímco v základní části zaznamenal jen tři trefy, v play-off se prosadil již podruhé a tentokrát navíc byla jeho trefa vítězná.

Hvězda: Roman Půček

Mladý vsetínský křídelník v play-off hýří aktivitou. Patří k nejnebezpečnějším hráčům VHK a být efektivnější v koncovce, mohl mít na kontě už nejeden vstřelený gól. Minimálně jednu velkou šanci měl snad v každém z dosavadních utkání série. Ale i když mu to tam zatím nepadá, měl i tak významný podíl na rozhodující trefě čtvrtého utkání. Vše ale začalo už o dvě minuty dříve. Půček ve snaze dojet vyhozený kotouč šťouchl do Michajlova. To se nelíbilo Hovorkovi, který zaútočil na útočníka VHK pěstmi. Půček udržel chladnou hlavu, což rezultovalo ve skutečnost, že za katr putoval jen Hovorka. Přesilovku sice Vsetín nevyužil, oslabením rozhození domácí ale při při návratu Hovorky na led špatně střídali a toho Valaši využili. Navíc to byl právě Půček, kdo narazil puk rozjetému Klímkovi do ideální střelecké pozice, a ten neomylně poslal sérii do pátého zápasu. Za možná ne tak nápadný, ale o to důležitější podíl na vsetínské výhře tak od nás Půček získává titul muže zápasu.

Smolař: Luboš Rob

Smolaře tentokrát netradičně najdeme v barvách vítězného celku. Luboš Rob si na dres nalepil provizorní kapitánské céčko a jako pravý kapitán dělal vše proto, aby jeho tým odvrátil vyřazení. Od začátku hýřil aktivitou, Michajlovovu branku ostřeloval zleva-zprava. Ze 42 vsetínských střel na bránu patřilo Robovi hned 10 pokusů. Souzeno mu ale nebylo. Buď byl na místě pozorný Michajlov, nebo ho zastavila tyč, jako při pokusu ve druhé třetině. Za stavu 2:1 Vsetín mohl definitivně rozhodnout, zblízka však ani nadvakrát neuspěl. Rob si zkrátka vzal do zápasu smolnou hůl. Naštěstí pro Vsetínské ho to ale tentokrát vůbec trápit nemusí, co nezvládl on, povedlo se jeho spoluhráčům.

Zaujalo: Zeman – Vlach – Berger znovu spolu

Snad i pod vlivem absencí se vsetínští trenéři znovu rozhodli spojit trojici Zeman, Vlach a Berger. V loňském play-off bylo toto trio nejlepší formací VHK. Letos je trenéři po nevýrazných výkonech v průběhu sezóny rozdělili, čtvrté čtvrtfinále ale ukázalo, že zkušení útočníci na společnou souhru rozhodně nezapomněli. V zápase prožili silnější i slabší chvilky, rozhodně však byli vidět. Zejména Jan Berger, který se v posledních týdnech herně trápil viditelně ožil a po dobré práci svých spoluhráčů z útoku se postaral o veledůležitou vyrovnávací trefu na 1:1. Sázka na někdejší spojení se tedy trenérům vyplatila. Uvidíme, zda spolu tito tři budou hrát i nadále, nebo trenéři upřednostní návrat Vlacha do formace k Jonákovi a Robovi.

Číslo dne: 28

Bez devíti vteřin 28 odehraných minut zaznamenal Alexandrs Jerofejevs, nejvytíženější hráč zápasu. Po brzkém odstoupení z utkání číslo tři přitom vůbec nebylo jasné, zda zkušený lotyšský obránce nastoupí. Naštěstí pro VHK se tak stalo a jeho zkušenosti byly pro zraněními zdecimovanou defenzívu VHK k nezaplacení. Jerofejevs odehrál střetnutí s obrovským přehledem, neudělal snad jedinou výraznější chybu, navrch měl podíl na druhé i třetí brance VHK. Před druhou trefou nabil Ondračkovi, po jehož ráně se z branky radoval Kucharczyk. Prsty měl i v brance rozhodující. Jerofejevs byl přitom tou dobou na ledě už dvě minuty, přesto ještě stihl zpoza brány nastartovat Klímkovu vítěznou akci. Ale zpět k číslu. Vsetínští trenéři jsou známí tím, že své hráče vytěžují více méně rovnoměrně, málokdy se tak stane, že některý z Valachů odehraje v utkání víc než cca 21 minut. Jerofejevsových takřka 28 odehraných minut je tak skutečně velkou raritou a to i s přihlédnutím k hranému prodloužení. Mimochodem, zapátrali jsme v dostupných statistikách a zjistili, že vsetínským rekordmanem v ice-timu na jeden zápas je Ondřej Smetana. V loňském třetím semifinále s Jihlavou strávil na ledě 32 minut a 45 sekund. Tento duel ovšem trval 80 minut, Jerefejevsovo vytížení na ledě Slavie si tak s rekordem příliš nezadá.

Následuje: Rozhodne se ve čtvrtek na Lapači

Ve čtvrtek od 17:30 bude vsetínský Lapač místem bitvy o bytí a nebytí. Vítěz bere semifinále, poražený celek má po sezóně. Valaši věří v pekelnou podporu zaplněných tribun. Vždyť kdy jindy by je měli hnát fanoušci za vítězstvím než v jedné z rozhodujících bitev sezóny. Vstupenky na rozhodující čtvrtfinále zakoupíte zde. Pokud budete mít tu smůlu, že se na Lapač nedostanete, můžete dramatický souboj sledovat alespoň prostřednictvím HokejkaTV nebo textového onlajn přenosu.

Očekávání: Završí Vsetínští obrat v sérii?

Vsetínští v úterý utekli hrobníkovi z lopaty a ve čtvrtek budou moci na svém ledě dokonat postup do semifinále. Tak jednoduché to ale nebude. Hrát rozhodující zápas pod tlakem domácího publika bývá ošidné, tím spíše, že Slavisté pojedou na Lapač s vědomím, že nemají co ztratit. Většina okolností přesto hraje do karet Vsetína. Vyrovnání série v prodloužení je pro Valachy velkou vzpruhou. Výhoda je rovněž ve fyzické kondici. Slavia má v nohou těžké předkolo, dohromady odehrála v 11 dnech hned 7 zápasů. Tato extrémní zátěž se musí projevit a v koncovkách předchozích duelů se i zdálo, že na tom je Vsetín o poznání lépe. Důkazem za vše budiž prodloužení předchozího duelu, ve kterém domácí takřka úplně rezignovali na útočení a v defenzivním postavení jen číhali na šanci k rychlému protiútoku. Nyní sice mají Pražané den na regeneraci, přesto by ušetřené síly rozhodně měly hrát ve prospěch VHK. Pro Valachy hovoří i fakt, že ve většinu série byli lepším a nebezpečnějším mužstvem. No a zapomínat samozřejmě nesmíme ani na šestého vsetínského hráče, tedy fanoušky. Dá se očekávat, že bude atakována nejvyšší návštěva sezóny a že vyhlášený valašský kotel požene Valachy vstříc vítězství.

Jsou tu ale i nepříjemnosti. Tou hlavní je i nadále početná marodka. Do čtvrtého duelu se sice dali dohromady Málek a Jerofejevs, zápas ale pro změnu nedohrál další z obránců Říha. Do sestavy VHK by se měl naopak po jednozápasovém trestu vrátit kapitán Jonák. Bude zajímavé sledovat, jak vsetínští trenéři po jeho návratu poskládají útoky. To Slavii se během play-off zatím významnější marodka vyhýbá, dá se tedy očekávat, že její sestava se nebude příliš lišit od té, která nastoupila v úterním duelu.

Ještě jednou připomínáme, že rozhodující čtvrtfinále se hraje na Lapači ve čtvrtek od 17:30. Fanděte s námi.