Kopřiva: V baráži týmu věřím. Jinak bych tu už nebyl!

Jiří Tabáček, Michal Veselý, Aleš Koňařík • 25.01.2006

P r a h a – Výlet bez překvapení. Porážka od Sparty v poměru 0:6 se vymykala předchozím urputným bitvám, Vsetín tentokrát příliš nekousal. „Předvedli jsme nejslabší výkon v soutěži a výsledkem byla nejjasnější porážka. V zápase jsme vůbec nebránili, hráli jsme příliš otevřeně a nerespektovali jsme sílu Markovy pětky. Do sestavy jsme také zařadili pět juniorů a dva dorostence a bylo jasné, že například na tuto formaci nemohli vůbec stačit,“ konstatoval vsetínský kouč Břetislav Kopřiva.

„Jednou z příčin byl i pozdní příjezd, když jsme šli z autobusu rovnou na led,“ připomněl Kopřiva problémy způsobené arktickým počasím, panujícím nejen na Valašsku. Vsetín odcestoval k utkání s velkým zpožděním a k holešovické hale dorazil sotva půl hodiny před začátkem zápasu. Na výkonu se toto zdržení podepsalo.

„Inkasovali jsme poměrně zbytečný gól, poté přišel rychle druhý. Kdybychom vydrželi hrát 0:0, možná bychom se dostali ve druhé části do tempa. V první třetině jsme ale vyloženě nestíhali,“ přiznal Kopřiva.

„Jestli jsem s něčím spokojen? Maximálně s tím, že jsme v poslední třetině nedostali víc než jednu branku a že zápas neskočil ještě větším fiaskem, než 6:0. Mohlo to taky dopadnout hůř,“ ulevil si trenér, jehož svěřenci vyslali na Břízovu branku pouhých 15 střel. „Hráči podle mě asi ani nevěřili, že bychom tady mohli uspět. Navíc z hlediska možností sestavy se to zvládnout nedalo.“

V zápase Vsetínu chyběl například obránce Lukáš Bolf. „Vedení mi oznámilo, že Bolf dnes hrát nebude, takže jsem to musel respektovat,“ řekl Kopřiva, který při absenci Horáka musel sáhnout dokonce do dorosteneckých rezerv. Šanci na extraligový debut tak dostal patnáctiletý talent Matěj Štříteský. „Stříteský zahrál velmi dobře, je vidět, že z něj bude šikovný hráč. Dokáže dobře odhadnout hru, což je velká přednost a myslím, že má předpoklady, aby to dotáhl daleko,“ pochválil mladičkého beka Kopřiva.

Myšlenky šéfa vsetínské lavičky se už ale více ubírají směrem k bitvě o udržení v nejvyšší soutěži. „Nemělo smysl zde hrát nějakou destrukci a ždímat kluky nějakou urputnou defenzívou. Spíš chceme hráče udržovat v takové kondici, aby byli připraveni a rozehraní na baráž,“ připustil Kopřiva, že taktika na zápas se Spartou nebyla rozhodně nějak striktní.

Vsetín nejen kvůli povinnému limitu 15 zápasů nemůže lovit posily, které už letos týmem neprošly. Poslední lednový den navíc končí přestupový termín. „Před baráží by se k nám měli vrátit Pavel Augusta, Radim Hruška a Lukáš Valko. Teoretická šance je i u Pavla Janků a Roberta Tomíka, to jsou střelci, které nyní hodně postrádáme,“ vypočítával dostupná jména Kopřiva.

Přes složitou ekonomickou situaci klubu nehodlá rtuťovitý trenér skládat zbraně předčasně. Naopak. „Věřím tomu, že v baráži uspějeme. Kdyby to bylo naopak, už tady nejsem,“ tvrdí rázně a navíc připomíná málo známou skutečnost:

„Kdyby se postupovalo přesně dle pravidel, tak, jak jsou nyní daná, nemohl by do baráže postoupit z první ligy prakticky nikdo. Kromě Komety Brno a Sarezy Ostrava nemá žádný z prvoligových týmů splněn podmínku účasti juniorů a dorostenců v extraligových soutěžích. Pokud by se tedy mělo postupovat podle nynějších pravidel a v první lize by zvítězilo například Ústí nad Labem, neměla by se baráž teoreticky vůbec hrát,“ říká Kopřiva.

„Samozřejmě, bavíme se teoreticky. Ústí vytváří hokeji dobré podmínky, má stadion, peníze, v extralize dorostenců je však poslední a junioři hrají v první lize. Samozřejmě, že mužstva z první ligy o tomto pravidle ví a doslechl jsem se, že proti němu podali protest. Jestli jim v tom bude vyhověno, to samozřejmě nevím.“