Generálka před úterním derby: Vsetín zajíždí do Šumperka

Jaroslav Svoboda, Václav Trávníček • 26.10.2008

Š u m p e r k, V s e t í n - Poslední zkoušku před velkým úterním představením mají dnes na programu vsetínští hokejisté: od 17:00 nastoupí proti šumperským Drakům. Celek ze severní Moravy vstoupil do soutěže s ambicemi na postup a přestože měl slabší začátek, začíná se pomalu stavět na nohy. Dokladem může být poslední utkání Šumperských, ve kterém Salith porazil silný Přerov na jeho ledě 6:2. Přestože je celek trenéra Petra Rutara jasným favoritem, Valaši do Šumperku nemusí cestovat se sklopenými hlavami. Vždyť šestinásobný mistr dokázal z posledních sedmi zápasů pět vyhrát. Ony dvě prohry sice přišly z venkovních utkání, o to větší mají ale Hlobilovi svěřenci dnes večer motivaci.

Šumperk se letos snaží o zpětný postup do první ligy, odkud na jaře sestoupil. Klub je dobře ekonomicky zajištěn a i ve druhé lize funguje na plně profesionální bázi. Hvězdami týmu jsou zkušení Roman Meluzín, Dušan Bařica nebo Pavel Maláč, který tým posílil před letošní sezónou z Hodonína. Šumperk se navíc může opřít o velkou podporu fanoušků a navzdory slabšímu rozjezdu představuje jednoho z největších favoritů soutěže.

První nám známé vzájemné utkání obou mužstev se odehrálo v sezóně 1972-73 v ČNHL skupině B. 15. listopadu 1972 zvítězil doma Vsetín po třetinách 3:1, 3:0 a 0:0 celkově 6:1. Ještě jednou si oba týmy během neúspěšné sezóny střihly vzájemný duel. 17. ledna 1973 v 16. kole zvítězil Vsetín na šumperském ledě 4:3 a v té době měla Lokomotiva Pramet na svém kontě již 16 proher v řadě. Katastrofální bezbodová situace se však měla změnit. O dvě kola později poprvé v sezóně Šumperk zvítězil. Obě mužstva se však sestupu nevyhnula.

V následující sezóně se obě mužstva utkala znovu a tentokrát se již Šumperk radoval z výhry. Vsetín i Lokomotiva Pramet hrály 2. ČNHL a během sezóny se utkaly celkem čtyřikrát. Z pohledu šumperských barev skončila utkání poměrem 2:1, 3:3 (hráno v Šumperku), 2:4 a 6:4 (hráno ve Vsetíně). Naposledy se obě mužstva v mistrovském utkání setkala v sezóně 1988-89. Úspěšnější v poměru 3:1 na zápasy byl Vsetín.

Vzájemné duely:
1972-73 SUM - VSE 3:4 (d), 1:6 (v)
1973-74 SUM - VSE 2:1 (d), 3:3 (d), 2:4 (v), 6:4 (v)
1974-75 SUM - VSE 1:1 (d), 6:2 (d), 1:1 (v), 0:7 (v)
1977-78 SUM - VSE 7:2 (d), 5:1 (d), 7:6 (v), 2:4 (v)
1978-79 SUM - VSE 1:1 (d),10:1 (d), 1:6 (v), 4:1 (v)
1988-89 SUM - VSE 3:6 (d), 4:3 (d), 3:7 (v), 2:5 (v)

Celková bilance: SUM - VSE 9 - 4 - 9, 74:76
V přehledu jsou uvedeny pouze nám známé výsledky vzájemných
mistrovských utkání obou mužstev.

Oba kluby pojí "přátelství" z dob, kdy Draci hráli 1. ligu na přelomu 20. a 21. století. Šumperk tehdy hojně využíval pomoci vsetínských mladíků, žlutomodrý dres Draků však na pár zápasů oblékl i zkušený harcovník Pavel Zubíček, o kterém se stále v Šumperku hovoří jako o nejlepším obránci, který zde hrál. Z dalších vsetínských Draků jmenujme obránce Kuboše, Spitzera či Suchého, z útočníků pak například Vozdeckého, Langa, Žajglu, Demela a v neposlední řadě Radima Kucharczyka.

Ovšem i Šumperk "poskytl" jednu svou osobnost Vsetínu. Šumperský rodák a odchovanec Jiří Dopita byl jedním ze strůjců vsetínského zázraku a ve své době bylo jen těžké si představit valašský celek bez svého urostlého obra.

V současné době je Vsetín v tabulce 2. ligy skupiny Východ na 8. místě s dvoubodovým náskokem na Draky. Převážnou většinu bodů ovšem získali Valaši na svém ledě, venku bodovali pouze dvakrát a po výhře 6:3 v Novém Jičíně a prohře 2:1 po prodloužení ze Žďáru mají z pěti venkovních duelů na svém kontě pouhé čtyři body. Doma již odehrál Valašský Hokejový Klub celkem 7 utkání. V posledním odehraném kole si Valaši doma poradili s Orlovou vysoko 7:2. A protože i Draci svého soupeře rozstříleli, navíc dokázali uspět na horké půdě Přerova, utkání určitě slibuje zajímavou podívanou.

Opory Vsetína nutno hledat v brance a v útoku. Gólman Lukáš Plšek není fandům šumperského hokeje neznámý, památný je jeho výkon z dresu Valašského Meziříčí, když v Šumperku pochytal Plšek 52 střel a hosté odvezli výhru 3:0. Plné ruce práce bude mít i šumperská defenzíva. Útočné řady Vsetína posílilo nedávno duo odchovanců Podešva s Hrňou a hned proti Orlové byla jejich přítomnost na ledě opravdu znát. Přidáme-li k tomu výtečně hrajícího Klabačku, šikovného Ašera či zkušeného Štrauba, je jasné, že bude koho střežit a hlídat. Vsetín naopak bude nejspíš postrádat obránce Pšeju s Rajnohou. Otázkou také je, kolik příznivců "Žlutozelených" zavítá v neděli na sever Moravy, nejen město, ale i celé Valašsko totiž začíná pomalu žít úterním derby s Vsetína s Valašským Meziříčím a klání v Šumperku se dostalo poněkud do stínu svátečního duelu.

Zápas Draků s Valachy započne v neděli 26. října 2008 od 17:00 na zimním stadiónu v Šumperku a pokud neplánujete dovolenou na Bahamách, křest dítěte nebo vlastní svatbu, rozhodně nemeškejte a zajeďte se podívat na generálku vsetínských hokejistů před blížícím se úterním derby.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov