Generálka je tu! Na Valašsko míří Vlci ze Žiliny

Jan Tajzler • 07.09.2022

Už jen jedno přípravné utkání a pak už se pojede naostro. Chance liga startuje již příští týden a hokejisté Vsetína podstoupí poslední prověrku před prvním bojem o ligové body. V rámci odvety zamíří na Valašsko loňský vítěz druhé nejvyšší slovenské soutěže ze Žiliny. První měření sil na Slovensku vyšlo lépe Vsetínu. Na Valašsku by však Vlci měli nastoupit v silnější sestavě. Jak odveta dopadne? Generálka na Chance ligu startuje na Lapači ve čtvrtek od 17:30.

Žilině se v přípravě výsledkově nedaří

Vlky čeká třetí sezona ve slovenské druhé nejvyšší soutěži. Žilina by se ráda vrátila zpět mezi elitu, na jaře bojovala v baráži s Liptovským Mikulášem, ale extraligu do svého města nevrátila. I v letošní sezoně budou určitě ambice Vlků ty nejvyšší a právě test se Vsetínem, který má podobné ambice v Česku, může být přínosný.

Výsledkově se příprava Žilině příliš nedaří. Doposud si Vlci poradili pouze s Havířovem 6:3 a v první konfrontaci s konkurenční Dubnicí 7:4. Po prohraném utkání se Vsetínem (2:5) si Vlci nespravili chuť ani v odvetném derby s Dubnicí, které podlehli po samostatných nájezdech 2:3. Trenéry však může těšit fakt, že Vlci v zápase smazali dvoubrankové manko, když zabrali ve 3. třetině. Poslední perioda byla ze strany Žiliny kvalitní i v utkání se Vsetínem. Právě vyšší koncentraci po celý průběh základní hrací doby v Žilině žádají šéfové střídačky. Před blížícím se soutěžním startem bude i pro Vlky důležité získat sebevědomí.

Oba celky se potkávaly v přípravách ještě v dobách, kdy působily ve svých zemích v nejvyšších soutěžích. Žilina je majitelem mistrovského titulu z roku 2006, snaha o extraligový návrat však zatím přichází vniveč. Nyní se utkají jako dva ambiciózní celky, které se ucházejí o návrat mezi slovenskou respektive českou elitu.

Odveta bude o něčem jiném

Vsetínští i díky zápasu se Žilinou dotáhnou manko, které jim způsobil především přerušený duel Zubr cupu se Zlínem. Původně měli mít generálku již za sebou po úterním střetnutí s Osvětimí. Utkání s předním celkem polské nejvyšší soutěže nenabídlo příliš branek. Unia na Lapači dlouho držela jednobrankové vedení. Vyrovnat se podařilo až v 51. minutě Luboši Robovi. Vzhledem k předešlým utkáním to byla od Vsetína opravdu nízká produktivita. Zápas nakonec získal polský tým na svou stranu v samostatných nájezdech.

Trenéři určitě vítají ještě jednu možnost, jak si prověřit složení jednotlivých formací či posoudit charaktery hráčů. Trenér Roman Stantien očekává zcela jinou bitvu, než byla k vidění na Slovensku. „Soupeř nebyl v plné přípravě ani sestavě. V tomto ohledu bych utkání moc nehodnotil. Spíše jsme chtěli vidět, jestli se nám něco z tréninku promítne do zápasu. Něco nám to ukázalo, víme, kde nás tlačí bota, na to byl zápas dobrý. V rámci reciprocity jsme se domluvili, že k nám Žilina ve čtvrtek přijede na odvetné utkání v plnější sestavě. Bude to náš poslední zápas před startem ligy, což je ideální.“

Valaši zatím stále čekají na nástup svého kapitána Víta Jonáka, jenž už sice podstupuje tréninky na ledě, ale do zápasového tempa se ještě nedostal. Souboj se Žilinou uzavře zápasovou přípravu, další utkání už Vsetín odehraje na svém ledě v rámci 1. kola Chance ligy, stane se tak ve středu 14. září proti Šumperku.

Sestavy v posledním utkání:

Vsetín: Žukov – Němec, Hryciow, Jenáček, Říha, Smetana, Ondračka, Voženílek – Bláha, Přikryl, Rob – Jenyš, Klhůfek, Sihvonen – Berger, Lichanec, Hořanský – Klímek, Berzinš, Vítek.

Žilina: Tomek - Sloboda, Nahálka, Koyš, Hovorka, Rehák - Růžička, Pišoja, Tibenský, Mráz, Macek - Hudec, Pacalaj, Uram, Halama, Jakubík - Hajas, Dudáš, Lopušan.