Finále se Spartou: hvězdy, dříči ale také souboj trenérů

Michal Kubáň • 24.03.2005

V s e t í n – Finále juniorské extraligy bude třetím střetnutím trenéra Kopřivy ve finále s jeho protějškem Šindelem. Dvakrát odešel vítězně sparťanský kouč. Vsetínská juniorka od svého postupu do extraligy ještě nezískala titul. Co letos? Vsetínský David Květoň vede s devíti body bodování play-off. Sparta uvažuje o tom, že v brance nastoupí Tomáš Pöpperle. Sparta stejně jako Vsetín bere pouze zlato a proti Valachům nasadí všech 10 reprezentantů. Možná nastoupí i Rostislav Olesz. První zápas se hraje v sobotu od 17:00 v pražské T-Mobile aréně.

Finále letošního ročníku extraligy juniorů bude soubojem lídrů moravské a české skupiny ze základní části. Pražská Sparta s pětibodovým náskokem nad Libercem vyhrála základní část skupiny A. O jedenáct bodů méně stačilo Vsetínu, aby ovládl moravskou skupinu. Ze 47 zápasů Sparta odešla neporažena ve 33 zápasech. Pouhých devět porážek a pět remíz zdobí favorita letošního ročníku.

Nejen soubojem na ledě bude letošní finále. Vrchol play-off nabídne i zajímavý střet trenérů. Břetislav Kopřiva , trenér reprezentace „18“, dvakrát neúspěšně hrál finále proti Jaromírovi Šindelovi ze svých celkově tří finálových účastí. Sparťanský lodivod, jenž byl čerstvě jmenován i koučem seniorského výběru, už celkem sedmkrát zažil finálové boje extraligy juniorů. A pokaždé odešel neporažen - žádný český trenér nemá takovou pozoruhodnou bilanci. Zkušenosti ze Slavie a Kladna, se kterými vyhrál extraligu juniorů, chce zužitkovat i ve finálových bojích se Vsetínem.

Vyřazovací boje lákají diváky na tribuny nejen v případě seniorské kategorie. Diváci v posledním zápase vsetínského celku s Libercem vytvořili juniorům na Lapači výbornou atmosféru a z velké části zaplnili tribunu na sezení. V zápise se v kolonce diváci objevilo číslo 1380. Třetí semifinálové utkání na Spartě sledovalo jen 259 diváků. Začíná se v sobotu na Spartě, na vlastní oči uvidí vsetínští fandové lesk finálových bojů až v druhém zápase v pondělí.

K play-off patří také zranění. Spartanská marodka hlásí pouze Michala Peška (zlomená čelist + otřes mozku). V podobné pozici je i Vsetín. Kvůli zranění vazů nenastoupí Robin Kovář. Drobné potíže s rukou, které má obránce Josef Hrabal, by mu neměly zabránit ve hře. I když Radek Hubáček nedohrál utkání s Libercem, v sobotu proti Spartě by měl nastoupit.

Sparta – tým plný hvězd

Po dlouhé pauze je Sparta opět ve finále, a je samozřejmé, že ziskem titulu chce napravit bolístku seniorského a-týmu, který vypadl překvapivě už ve čtvrtfinále. Sparta má dostatek vynikajících hráčů, a tak i finále bude přehlídkou nejlepších atributů, které juniorská kategorie může nabídnout. Sparťanský útočník Michal Řepík , ročník 1988, skončil s 57 body (26+31) na třetím místě kanadského bodování extraligy juniorů. O jedenáct bodů méně měl stejně starý David Květoň. Vsetínský talent s devíti body vede kanadské bodování play-off. Na druhém místě je sparťanský Petr Culka, který má o bod méně. A konečnou třetici uzavírá Radim Hruška, který minulý rok zažil MS dvacetiletých.

Méně známá je sparťanská jednička Michal Valent, který působil jako trojka ve slovenském týmu na nedávném MS dvacetiletých. Mediálně známý je už objev letošní Tipsport extraligy Tomáš Pöpperle, o kterém trenér Šindel uvažuje jako o brankářské jedničce pro finále.Jan Dušátko, Miloš Schejbal, Michal Pešek, Tomáš Protivný všichni tito hráči mají zkušenosti ve výběru osmnáctiletých či dvacetiletých. Kanadský styl hokeje zažili na vlastní kůži Michal Pešek s Václavem Fišerem. Pravidelně nastupuje ve slovenských reprezentačních výběrech i útočník Lukáš Handlovský. Největší hvězdou týmu by ale jednoznačně byl Rostislav Olesz, nejlepší útočník české reprezentace na MS dvacetiletých ve Spojených státech. Problém je v tom, že mladý forvard je na soustředění národního týmu.

Program finále play off extraligy juniorů:

První zápas: sobota 26. března od 17 hodin v pražské T-Mobile aréně
Druhý zápas: pondělí 28. března ve Vsetíně
Případný třetí zápas: středa 30. března v pražské T-Mobile aréně

Letošní zápasy: Sparta letos proti Vsetínu suverénní

22. kolo Sparta - Vsetín 4:3
Branky: 6. Kratěna (Šindel, Culka), 21. Fišer (Pešek, Urban), 28. Protivný (Šindel, Kratěna), 50. Šindel (Řepík, Protivný) - 23. Žibrita (Buš, Husička), 30. Giba (Žibrita), 59. Hubáček (Květoň, Žibrita).

32. kolo Vsetín – Sparta 3:5
Branky: 7. Buš (Pelikán, Husička), 37. Hrabal (Květoň), 60. Dědek (Buš, Husička) - 28. Handlovský (Kratěna), 45. Kratěna (Krätzer), 52. Schejbal (Protivný, Fišer), 60. Kratěna.