Kroměřížskou licenci získalo Vrchlabí. Vyjde varianta Orlová?

Václav Trávníček • 09.05.2008

K r o m ě ř í ž – Sen o druhé lize se Vsetínu rozplynul. Alespoň na několik budoucích dní. Druholigovou licenci Kroměříže, která chce od nové sezóny hrát pouze krajský přebor, získalo Vrchlabí. Podkrkonošský klub koupil licenci přesto, že má svůj tým v 1. lize. Třetí nejvyšší soutěž tedy zřejmě upotřebí pro svůj B-tým nebo pro spřátelený Trutnov. „Přijali jsme nabídku Vrchlabí, protože jejich jednání se nám jevilo jako nejserióznější,“ poznamenal kroměřížský manažer Karel Holík. Jedna z posledních šancí Vsetína se tak skrývá u polských hranic, v městečku Orlová. Tamní hokejový klub totiž silně uvažuje o prodeji licence na druhou ligu.

UVNITŘ: ANALÝZA SOUČASNÉHO STAVU

Podle důvěrných informací z druholigových klubů trápí Orlovou finanční problémy a prodej licence je jedním ze způsobů, jak je vyřešit. Druhým klubem, který uvažuje o prodeji, je překvapivě Opava. „Větší pravděpodobnost, co se týče prodeje licence, však vidím u Orlové. Tamní klub je opravdu finančně na dně,“ řekl zdroj, který si nepřál být jmenován, ale jehož informace se už v minulosti ukázaly jako pravdivé.

Zájemců však není málo. Kromě Vsetína, který se zajímal už o kroměřížskou licenci, je ve hře stále Uherské Hradiště a Kutná Hora. Nově se do seznamu adeptů na druhou ligu přidala také Česká Lípa.

Bude tedy záležet, zda se ve Vsetíně nalezne sponzor, který by byl ochoten zaplatit za druhou ligu a za druholigový mančaft. Základním předpokladem je však odkoupení zimního stadionu vsetínskou radnicí. Jednání se přitom vlečou už několik let.

Je jasné, že hraniční termín je polovina května, kdy se rozbíhá suchá příprava.

Analýza: Město musí urychleně odkoupit stadión

Proč je současná situace ve vsetínském hokeji taková, jaká je? To je otázka, která fanoušky šestinásobného mistra trápí nejvíce. Tedy v konkurenci otázky Co bude s hokejem dál. Pomocí této analýzy se budeme snažit věci přiblížit a vysvětlit. Nejprve fakta:

1. Vsetínská hokejová je v likvidaci. Na rozhodnutí soudu ve věci sporu s ČSLH se nedá spoléhat. Tato značka je již minulostí, stejně jako její vedení. Žádná další akciová společnost, která by mohla hrát seniorskou soutěž, ve Vsetíně v současné době není.

2. Zimní stadion je ve stavu, který urgentně potřebuje rekonstrukci. Jeho majitelem je firma ZETEX, která jej před lety dostala bezplatně. Po celou dobu do něj neinvestovala ani korunu, tudíž stadion chátrá. Nelze předpokládat, že do mančaftu, který by na něm hrál domácí zápasy, by chtěl v současné době nějaký sponzor investovat peníze.

3. Občanské sdružení HC Vsetín má určité dluhy, které situaci komplikují.

4. Nejdůležitější fakt nakonec: Jestliže ve Vsetíně neexistuje klub, nejsou zde také oficiálně žádní lidé. Proto sdružení kolem Alexeje Jaškina je pouze skupina lidi, kteří se dobrovolně, zadarmo a ze své vlastní vůle snaží o návrat hokeje do Vsetína. Kritika vedení nemá smysl, protože žádné vedení neexistuje.

Co tedy bude dál?

1. Vsetínská radnice musí urychleně odkoupit budovu zimního stadionu a začít s rekonstrukcí. Jednání se vlečou léta, město přesto nenalezlo se zástupci ZETEXU společnou řeč. Teď však veškeré zvony ve vsetínských kostelech bijí na poplach a hodiny na věžích ukazují čas za pět minut dvanáct. Jestliže nebude stadion v rukou města, tak jak je tomu v 98% případů v ČR, nepohrne se do Vsetína žádný sponzor. Jestliže se zde má vyskytnout soukromý subjekt, který by chtěl provozovat seniorský hokej, pak k tomu musí mít podmínky. Těmi se rozumí především zrekonstruovaný stadión.

2. Skupina lidí kolem Alexeje Jaškina se může pouze z vlastní vůle v současných podmínkách snažit zajistit nějakou licenci, sponzory a hráče. Ovšem tato jejich snaha je čistě na bázi dobrovolnictví, nejsou k ní povinováni a dělají ji ve svém volném čase. Tudíž je nesmysl tyto lidi kritizovat, spíše se jim snažte pomoci. Případně – pokud se pokládáte za schopného manažera – můžete sehnat licenci sami a začít na Lapači provozovat hokej dle vašich představ. Bez jakékoliv ironie.

3. Skupina lidí kolem Alexeje Jaškina (říkejme jí pro zjednodušení Vsetín, přestože – jak jsme napsali výše – žádná značka není) má k dispozici sponzora, který by za určitých podmínek zafinancoval licenci i hráče. Ovšem podmínky jsou shrnuty víceméně v bodě 1.

4. Situace se musí pohnout do poloviny května, kdy se obyčejně rozebíhá letní příprava. Jestliže by se do té doby nestihl provést onen zásadní krok – tedy změna majitele stadiónu – pak je skutečně otázkou, co by se dělo dál. Hlavní úkol má tedy na bedrech vsetínská radnice. Na jejích vyjednávacích schopnostech bude záležet nejvíce.