Draft NHL: Den D-1

Ivana Paulová • 22.06.2002

T o r o n t o - Draft do NHL je velká věc. A když draft hostí jedno z nejhokejovějších měst světa, pak není divu, že se věc mění v super velkou. Ve čtvrtek se v Torontu předávaly ceny NHL, přijely největší hvězdy hokejové současnosti i minulosti. Mnoho z nich se zdrží ještě na víkendový draft. Proto je celé město ve střehu, jestli nepotká nějakou tu hvězdu. Toronto prostě touto událostí žije.

Největší šance jak na někoho takového narazit je stoupnout si před jakýkoliv hotel v centru Toronta a čekat. Po městě se potuluje plno lidí s akreditací kolem krku a taky těch, kterým z očí kouká, že jsou hokejisté. Tak mi ani nepřišlo divné, ze jsem cestou narazila na "velkého" Aleše Hemského. Opodál byl pro změnu zájem o vysokého šedovlasého pána, který se ochotně podepisoval všem. Bohužel jsem nezjistila o koho se jednalo.

Kdo chce koho?

Každý říká něco jiného, ale předběžné pořadí podle domnělé výkonnosti není to co bude rozhodovat. Mnohem důležitější je, aby klub vzal hráče, kterého využije ve svém herním systému. A nezáleží přitom jen na hráčských kvalitách. Ondra Němec říká: "Ptali se mě na úplně všechno, jeden klub se dokonce vyptával na barvu vlasu mé mamky. Nemohl jsem si hned vzpomenout, tak jsem řekl, ze hnědnou. A teď vidím, že je to spis do fialova. Snad si nebudou myslet, ze jsem jim nějak záměrně lhal.“

Některé týmy chtějí mluvit s hráči víckrát a s jinými zase vůbec. Při rozhodování záleží i na osobních sympatiích. Faktem ale zůstává, že letošní jedničkou draftu byl měl být plachý Jay Bouwmester. Florida, mající jako první právo výběru, pravděpodobně nebude váhat. Další pořadí je otevřené, Jirka Hudler jej vidí následovně: "Bouwmester, Lehtonen, Nash, Upshall" Columbus má prý slabost pro Nashe a Boston bude brát bez ohledu na post nejlepšího hráče, který zůstane. Mimochodem, v Bostonu hodně vzpomínají na Vladimíra Růžičku, jako na jednoho z nejšikovnějších hráčů co v týmu měli.

Jak hráči tráví volný čas?

Čeští hokejisté nebydlí dohromady na jednom místě, každý agent sežene bydlení podle svého uvážení. Ondra Němec, Honza Kubišta, Martin Čížek a Jirka Cetkovský bydlí v Renaissance SkyDome Hotel - s výhledem na multifunkční haly na baseball nebo americký fotbal. Kluci si páteční den vyplnili návštěvou Niagarských vodopádů, dopoledne však museli stihnout ještě pár pohovorů. Už teď je patrná nervozita i mezi rodiči mladých talentů. Je pochopitelná. Tento rok má mnoho českých hráčů šanci se umístit v prvních dvou kolech. Říká se, že záleží na prvních dvou kolech a pak už je jedno, na jaké pozici je hráč vybrán. I tak se ovšem mezi později vybranými hokejisty skrývají velké talenty. Například Radim Vrbata byl v roce 199 vybrán až jako 212 v pořadí Coloradem.