David Květoň: První gól Hubáčka byl zlomový

Aleš Koňařík • 20.03.2005

V s e t í n – Vyrovnaný stav 3:3, šance obou týmů urvat v semifinálové sérii první vítězství prakticky stejné. Na začátku třetí třetiny mohla být každá branka osudovou. Nakonec to bylo vsetínské mužstvo, které dokázalo povstat z mrtvých a napínavý duel s Libercem nakonec otočit. Vítězná i pojišťovací branka padla po zásazích nejmladšího hráče na soupisce juniorů, šestnáctiletého Davida Květoně.

I hrdinu dne ovšem zastínil obětavý výkon celého týmu, který během šedesáti minut ustál tři direkty Tygrů a nakonec je se zaťatými zuby přemohl a odpočítal. Ofenzivně silný soupeř, který ve čtvrtfinále vypráskal Sarezu Ostrava, vedl v úvodu prostřední části už 2:0 a druhý úspěch dokonce zaznamenal ve dvojnásobném oslabení (!).„Byla to velká hrubka a podcenění celé situace. Naštěstí hned poté na sebe vzal odpovědnost David Havíra a předložil Hubáčkovi puk do stoprocentní šance. To byl zlom, protože jsme se rychle dostali zpátky do zápasu,“ zastavil se nad důležitým momentem zápasu vsetínský trenér Josef Turek.

Snižující branka zapůsobila na celý tým blahodárně. „Hubáčkův gól nás hodně zvedl,“ souhlasil s Turkem i David Květoň. Vsetín ještě v průběhu hektické třetiny dvakrát stáhl náskok soupeře a necelá tisícovka diváků přihlížela vynikajícímu hokejovému představení. „S Libercem se nám hrálo líp než proti Varům,“ srovnával čtvrtfinálového a semifinálového protivníka David Květoň. „Rozdíly? Vary se zabetonovaly v obraně, Liberec je zase mužstvo, které hraje jako my útočně.“

Přestože v přesilových hrách vstřelil Vsetín Liberci tři góly, nepanuje s realizací těchto situací spokojenost. Příkladem byl již zmíněný inkasovaný gól na 0:2. „Přesilovky trénujeme dennodenně, ale v zápasech to vypadá jinak. Hráči jsou nervózní z toho, jak moc chtějí uspět. Na zápasy v play-off chodí spousta lidí a i to jim trochu svazuje ruce,“ zamyslel se nad příčinami Josef Turek.

Vítězství Vsetína nakonec zařídila úderná formace Hruška&Hruška&Květoň. Gól na 4:3 byl nesmírně důležitý, byl však z kategorie kuriózních. „Po první šanci jsem si jel za bránu rychle nasadit přilbu a všiml jsem si hráče Liberce, který se snažil rozehrát. Asi o mě vůbec nevěděl, tak jsem mu zezadu klepl do hokejky a rychle vystřelil. Možná, že to ještě tečoval Radim Hruška, ale puk naštěstí přeletěl přes brankáře za čáru,“ popisoval situaci střelec. Kvetoňův povedený lob byl signálem pro taktickou změnu.

„Čekali jsme, co Liberec vymyslí, protože to byli oni, kdo se musel tlačit dopředu. Nám se ale povedlo ujet a vstřelit gól, takže závěr zápasu jsme mohli dohrát v klidu,“ oddechl si Květoň.

Vsetín zajíždí v pondělí k odvetě do Liberce. Při hodnocení šancí na ukončení série ve Svijanské aréně byli trenéři i hráči opatrní. „V sérii rozhodne větší vůle po vítězství a fyzická odolnost. Na té jsme tvrdě pracovali od léta a v tomto ohledu bychom měli zápasy play-off zvládnout. Zápas v Liberci nebude jednoduchý a poslední krok bývá vždy nejtěžší,“ řekl trenér Turek.