Vstupenky online

Čtvrtfinálová série míří na Lapač

Jan Tajzler • 22.03.2021

Čtvrtfinále mezi Vsetínem a Vrchlabím zatím naplňuje předpoklady o vyrovnané sérii. Valachům se podařilo v podhůří Krkonoš získat jeden bod z potřebných čtyř k postupu do další fáze play-off. Nyní ovšem na Lapač přijíždí Vrchlabí. Co na to domácí Valaši? Čtvrtfinále na vsetínském ledě startuje v úterý od 17:30, stejný čas platí i pro středeční zápas.

Vrchlabí v základní části na Lapači vyhrálo 

Play-off je zcela jiná soutěž než základní část. Už jen samotný obraz hry se od zápasů v dlouhodobé fázi sezony hodně liší. Přesto se však najdou jisté signály, které mohou mít vliv na výkony v play-off. Ve Vrchlabí si třeba mohou vzpomenout na poslední a vlastně jediné vystoupení na Lapači v této sezoně. Nováčkovi to mezi valašskými kopci sedlo, přijel tehdy ve výtečné formě a jako jeden ze tří týmů soutěže si ze Vsetína odvezl také plný bodový zisk. Valaši si tehdy nepohlídali úvod zápasu, kdy Vrchlabí v rozmezí 4. a 5. minuty odskočilo do dvoubrankového náskoku. Ten sice Vsacané smazali, ale na rozdílovou branku z hole Hozáka už neodpověděli a střelecká převaha 40:28 přišla vniveč. 

Také zápasy play-off zatím dokazují, jak důležité je vstřelit vedoucí brankou. Vlastně ve všech letošních vzájemných duelech platilo, že kdo dá první gól, ten i nakonec vyhraje. Dalším společným jmenovatelem vzájemných zápasů jsou trestné minuty a logicky z toho vyplývající přesilové hry. Navzdory enormnímu množství početních výhod se v každém utkání podařilo využít pouze jedinou přesilovou hru a ano, stejně jako u první vedoucí branky se vždy radoval tým, který onu jednu početní výhodu v zápase využil.

Důležitými osobnostmi jsou v dosavadním průběhu série brankáři. Vrchlabí sice ve druhém utkání prohrálo 0:2, ale přesto se mohlo na Jakuba Soukupa spolehnout. Brankář s Krakonošem na hrudi eliminoval v obou zápasech 66 střel a zaznamenal úspěšnost zákroků 92,96 %. 

Vrchlabí je v Chance lize nováčkem, přesto má ve svých řadách zkušené hokejisty, kteří mohou být nadále stěžejními osobnostmi série a nemusí se projevovat zrovna kanaskými body. V obou zápasech byl vidět Tomáš Nouza, v prvním střetnutím asistoval u vítězné trefy Tomáše Urbana a zajímavou příležitost ke skórování měl i o den později. Také Tomáš Linhart je určtě personou, která už má v play-off něco odehráno a pokud pomineme jeho tresty, je zatím oporou zadních řad Vrchlabí. Nejlepším střelcem Vrchlabí v sérii je Pavel Mrňa, jenž měl na svědomí dvě trefy v prvním utkání, v obou případech mu tak trochu pomohla smůla vsetínské brankáře Davida Gáby, jenž při trefě vrchlabského útočníka neudržel puk ve výstroji a druhá trefa mu propadla mezi betony. Nicméně Mrňa zlobil vsetínskou obranu také v sobotním střetnutí a dostával se do zajímavých střeleckých pozic.

Využije Vsetín domácí prostředí? 

Valaši na se na Lapači nemohou opřít o jeho největší kouzlo, čímž je našlapaná atmosféra, kteřá při zápasech play-off v hokejovém chrámu Valašska vždy panuje. Vzhledem k tomu, jakou tvář měla dosavadní střetnutí, určitě by o náboj na tribunách nebyla nouze a koneckonců to můžeme říct také o stadionu ve Vrchlabí, kde jistě rovněž litují, že si parádní nováčkovskou sezonou nemohou vychutnat s fanoušky. Nejen co se týče vyrovnaností obou celků, ale i divácké přízně by se určitě jednalo dost možná o nejnavštěvovanější sérii ve čtvrtfinálových bojích. 

Vsetín stejně jako Vrchlabí zatím v play-off příliš nevyužívá přesilových her, zelenožlutí navíc promrhali ve vyřazovacích bojích už i několik přesilových her 5 na 3. Zatím jim to vaz nezlomilo, ale do dalšího průběhu play-off je určitě tento fakt minimálně k zamyšlení. 

Jaká pozitiva však byla k vidění ve Vrchlabí? Můžeme se podívat i na první zápas série. Vsetín po první třetině ztrácel už 2 branky, oproti venkovním zápasům v základní části však Valaši už podruhé v play-off dokázali manko smazat a byli i blízko obratu. Ten se nakonec nekonal a jak víme, Vrchlabí rozhodlo v prodloužení. Do druhého dne však Vsetínští snad krom efektivity v přesilových hrách zlepšili co se dalo a po zásluze sérii srovnali. Klíčovým mužem zápasu byl dvojnásobný střelec Adam Zeman, ale životní okamžik to zcela jistě byl pro brankáře Jakuba Málka, který vůbec poprvé ve svých 18 letech naskočil do zápasu prvoligového play-off a hned slavil čisté konto. Zde je třeba také pochválit obrannou hru valašského mužstva. 

Play-off zatím svědčí Lubomírovi Štachovi, už v sérii s Ústím byl u důležitých momentů a nyní pokračuje ve stabilních výkonech, což dokazuje i jeho příspěvek v kanadském bodování, Štach má průměr bodu na zápas, což je na obránce určitě fantastický počin. Vyřazovací boje sedí i mladému zadákovi Šimonu Jenáčkovi, momentálně se jedná o nejužitečnějšího hráče Vsetína v play-off, když zaznamenal 5 kladných bodů v hodnocení +/-. Vsetínu se probudili i další zkušení borci z útoku, kteří třeba v základní části tolik nevyčnívali. Jako vždy se na vrchol sezony dobře připravil Radim Kucharczyk (2+4) a velkým přínosem pro tým je také hra Romana Vlacha (3+2). 

Valaši se nyní pokusí naplno využít domácího prostředí a dostat se v sérii do trháku. Se stejnými úmysly však na Valašsko přijíždí také odhodlaný nováček z Vrchlabí. Očekávat znovu můžeme tuhé bitvy, kde nebude nouze o vypjaté momenty. Vsetínské zápasy startují v úterý i středu ve shodný čas 17:30, průběhy utkání můžete sledovat na hokejkaTV nebo číst v podrobné textové reportáži na onlajny.com. 

Sestavy v posledním utkání: 

Vsetín: Málek – Smetana, Ondračka, Hryciow, Š. Jenáček, Kudělka (C), Štach (A), Bartko – Březina, Pechanec, Gorčík – Berger, R. Vlach, A. Zeman – R. Půček, Kucharczyk (A), Klímek – Hořanský, Babka, Vítek.

Vrchlabí: Soukup – Linhart (A), Oliva, Kajínek, Niko, Kynčl, Jirků (C), T. Jelínek – Heřman, Matýs, Nouza (A) – Koffer, Chalupa, Machač – Hozák, Urban, Mrňa – F. Moník, Chrtek, Zeman.

banner pod článkem
×
Dnes v 13:15 | Dor.
HC RT TORAX Poruba 2011
VHK ROBE Vsetín