Vstupenky online

Bobři útočí na play-off, Vsetín na čelo tabulky. Co přinese valentýnské derby?

Jan Tajzler • 12.02.2015

Základní část míří ke svému vrcholu. Vsetín už může s jistotou ladit formu na domácí start vyřazovacích bojů, ale ještě předtím odehraje pikantní duely, ve kterých půjde o důležité body. Před šlágrem v Přerově totiž na Lapač zavítá tým Bobrů z Valašského Meziříčí. Výkony hokejistů od soutoku Bečev mají ve druhé polovině soutěže vzestupnou tendenci a z bojů o záchranu se ve Valmezu chtějí ještě porvat o play-off. Čtvrté derby letošní sezony připadá na sobotu 14. února, což je svátek zamilovaných. Vsetínský klub proto připravil soutěž pro páry o valentýnské ceny.

Začneme statistikou a nejprve se trochu ponoříme do nedávné minulosti. Novodobé regionální derby mezi hokejisty Vsetína a Valašského Meziříčí startuje v sezoně 2008/2009. Pro příznivce Bobrů se jedná o splněný sen, který je umocněn vítězstvím v obou duelech tehdejšího ročníku 2.ligy. Ve Valašském Meziříčí byl tenkrát velmi silný tým a Vsetín na své první vítězství nad rivalem čekal až do roku 2011, kdy na soutoku Bečev triumfoval 4:3. Než se však dočkal domácího vítězství, drželi Bobři náskok 11:1.

Vsetínský příznivec jen zoufale počítal, kolik let respektive soutěžních ročníků bude zapotřebí, aby se jeho klub sokovi dorovnal. Pro Bobry se stala nešťastnou číslovkou třináctka. Psal se totiž rok 2013, kdy Valmez dokázal Vsetín naposledy porazit a bylo to třinácté vítězství v rámci bojů se zelenožlutými Valachy. Vzájemná série byla v ten okamžik 13:5 ve prospěch Bobrů a známé meziříčské pravidlo o tom, že prohrát se může s kýmkoliv, ale nikdy se Vsetínem, mělo v té době ještě váhu.

Před posledním derby soutěžního ročníku 2014/15 je ale vše jinak. Vsetín může v sobotu původní obrovské manko definitivně smazat, momentálně je totiž valašská série 12:13 z pohledu vsetínského mužstva.

V jakém rozpoložení jsou momentálně oba sobotní soupeři?

Valmez: Z boje o záchranu se stává boj o play off

Nemusíme už snad ani připomínat, že na soutoku Bečev příliš hokejové radosti v posledních letech nebylo. Meziříčané poslední dva soutěžní ročníky hráli v baráži, kterou dokázali vždy zvládnout a udržet ve svém městě ligovou soutěž. Před letošním ročníkem byly karty jasně rozdány: Kdo skončí poslední, padá automaticky do krajského přeboru. Dlouhou dobu se zdálo, že Bobři budou muset i letos bojovat o záchranu až do posledního kola, ale druhá polovina soutěže vehnala do šatny Bobrů čerstvý vítr. Tým se začal zvedat a prchat záchranářským starostem.

Pozitivním impulsem ke změně se ve Valmezu stala výměna na trenérském postu, kdy Jana Vavrečku nahradil Petr Tejkl. Klub následně přivedl posily. Největší ohlas vyvolal příchod Václava Studeného, dlouholetý útočník ve službách Orlové oplývá cennými zkušenostmi a hokejovým umem, který Valašské Meziříčí určitě přivítalo s otevřenou náručí. Vedle něj se povedlo klubu dojednat také příchod šumperského Vladimíra Cinka. Bobři také těží ze spolupráce s prvoligovým Prostějovem.

Po první polovině základní části to ve Valašském Meziříčí nevypadalo dobře, Bobři se s Karvinou přetahovali o 10. příčku, která zaručovala záchranu v soutěži. Zlom přišel v domácím utkání s lídrem z Přerova, bojovní Bobři dovedli utkání až do prodloužení, kde získali bonusový bod navíc a zvítězili 3:2. Po Přerovu zavítal do Valmezu další z favoritů - domácí drželi vedení 2:1 v derby se Vsetínem, zelenožlutí srovnali až v poslední vteřině základní hrací doby a v prodloužení zvítězili 3:2. Právě solidně odehrané bitvy s celky z čela tabulky Bobry povzbudily. Meziříčští Valaši následně zvládli utkání i na ledě Nového Jičína (3:2) a tři body vydolovali i z veledůležité bitvy s Karvinou (4:2).

Poté se Bobrům poprvé v sezoně podařilo zvítězit třikrát za sebou, když postupně porazili Hodonín (4:2), Frýdek-Místek (4:3sn) a Břeclav (5:3). Tahle jízda vynesla Bobry pryč od sestupové propasti a na úkor trápící se Břeclavi se Valmez dokonce dotáhl na rozdíl třech bodů od osmého místa! Útok na play-off však Tejklovu výběru překazily porážky od Opavy (1:3) a naposledy Přerova (1:5). Mezitím konkurenční Břeclav vybojovala dva body proti Technice Brno a momentálně si nad Bobry udržuje náskok pěti bodů. Do konce základní části však Valmezu zbývá ještě dostatek zápasů, aby mohl na vytoužené play-off zaútočit.

Ve Vsetíně potáhne Bobry za úspěchem kapitán Ondřej Martiník. Dlouholetá opora Bobrů se zvedla s výkonem celého mužstva a urostlý útočník pravidelně dopomáhá k týmové produktivitě. Momentálně jeho bilance činí 15 branek a 16 asistencí. Společně s ním táhne Bobry také David Varga (13+18). Opomenout nesmíme také exvsetínského Antonína Sprušila (12+13). Obranným řadám velí, z Prostějova zapůjčený, Marek Kaluža (2+11), letos Bobrům pomáhá také velezkušený Petr Gulda, obránce s věkem 48 let má druholigové soutěži stále co nabídnout. Meziříčskou jedničkou mezi tyčemi byl v posledních zápasech Martin Svoboda, záda mu kryje Lukáše Smolka.

Vsetín: Srovnají zelenožlutí krok s Bobry?

Ve Vsetíně to s druhým místem myslí vážně. Dokazují to výsledky z posledních zápasů - zelenožlutí Valaši si připsali v Opavě již šesté vítězství v řadě. Ve Slezsku řídilo zisk tří bodů duo Kolařík – Zúbek, útočníci elitní formace si mezi sebe rozdělili všechny čtyři branky, přičemž František Zúbek zaznamenal bodový příjem 2 + 2 a zdá se, že oblíbenec vsetínských tribun dává zapomenout svému střeleckému trápení z předcházejícího průběhu sezony.

Vedení kanadského bodování východní skupiny pak navyšuje vsetínský kanonýr Jan Kolařík, ten naplnil svá slova před utkáním v Opavě, Valaši opravdu lépe bránili, vyčíst jim lze snad jen příliš vysoký počet trestů. Zvlášť ve třetí třetině pustili Opavu do dvojnásobné početní výhody a to hned dvakrát po sobě, dvoubrankové vedení však srdnatě ubránili a v poslední minutě definitivně rozhodli o zisku tří bodů za vítězství 4:1.

Také ve Vsetíně je o motivaci před derby postaráno, Vsacané stále bojují o druhé místo, které je jejich přáním po uplynutí základní části, navíc mají na dosah historické srovnání v bilanci valašského derby. Takovou nabídkou určitě nechce pohrdnout kapitán Daniel Vaněk, jenž společně s Lukášem Plškem pamatuje všechna derby, která obě valašská města odehrála od roku 2008.

Výpady meziříčských Bobrů bude v zadních liniích střežit zkušený Radim Tesařík a k dispozici bude mít ostrostřelce Alexandra Grebenjuka. Ruský zadák musí na poslední derby na Lapači vzpomínat jen v dobrém, nastoupil tehdy poprvé před vsetínskými diváky a získal si jejich přízeň dvěma přesnými projektily, které rozvlnily bobří síť. Obranný val zelenožlutých se bude opírat také o schopnosti Michala Nedbálka a útočnou činnost velmi rád podporuje Marek Haloda, jenž platí za nejproduktivnějšího obránce vsetínského mužstva. Celou defenzívu bude mít na povel vsetínská jistota v bráně Petr Hromada s připraveným Lukášem Plškem na střídačce.

Podaří se Vsetínu srovnat historickou bilanci valašských derby? Nebo se Bobři ubrání a po dvou letech Vsacany porazí? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči, 26. novodobé valašské derby startuje v sobotu od 17:30 a v rámci svátku svatého Valentýna vás čekají také soutěže pro páry. Samozřejmostí je také podrobný online přenos v režii redakce hc-vsetin.cz.

Divácká soutěž o valentýnské ceny

Valašský hokejový klub připravil pro návštěvníky sobotního derby soutěž o atraktivní valentýnské ceny. O co mohou páry, které zavítají na zimní stadion, soutěžit?

1. cena:
Dárkový poukaz pro 2 osoby - Ubytování na 1 noc na Hotelu Horal ve Velkých Karlovicích s wellness programem.

2. cena:
Dárkový poukaz pro 2 osoby - Večeře pro 2 osoby v restauraci Minipivovaru Valášek ve Vsetíně.

3. cena:
Dárkový poukaz pro 2 osoby - Večeře pro 2 osoby v restauraci U Trpaslíka ve Vsetíně.

Jak bude soutěž probíhat? O přestávce po první třetině budou mezi diváky vystřeleny tenisové míčky. Každý míček bude výherní a bude v něm ukryta informace o výhře. Tři nejšťastnější páry si pak v přestávce po druhé třetině půjdou zastřílet na ledovou plochu o tři hlavní ceny.

Předpokládané sestavy:

Vsetín: Hromada - Tesařík, Grebenjuk, Nedbálek, Vrba, Hryciow, Štědrý, Tichý, Haloda, Báchor – Zúbek, Vaněk D., Kolařík, Slováček, Hrazdira, Ambruz, Ondráček, Podešva, Kubo, Daněk, Kývala.

Valašské Meziříčí: Svoboda - Gulda, Finkes, Valentík, Adamík, Kovář, Jedlička, Matušenko – Cink, Baroš, Kuchta - Varga, Martiník, Studený – Slovák, Škumát, Varga.

banner pod článkem
×
Odehrané v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
SC Marimex Kolín