Baráž nabírá na obrátkách, Valachy čeká jihlavská Dukla

Radek Bařina • 28.02.2009

V s e t í n - Dalšími třetími zápasy pokračuje v neděli baráž juniorské extraligy. V nich se samozřejmě opět představí i junioři vsetínského VHK, kteří na svém ledě přivítají vítěze prvoligové skupiny C, Duklu Jihlava. Ta rozjela barážové bitvy skvěle a s prozatimním plným bodovým ziskem si brousí zuby i na vyrabování Lapače. Vsetínští hokejisté si však při krutém postupovém klíči nemohou dovolit ztrácet jakékoliv body v domácím prostředí a pod taktovkou Luboše Jenáčka jistě udělají maximum proto, aby hosté opouštěli Lapač s prázdnou. K tomu jim může pomoci i divácká podpora, přijďte proto v neděli od 17:00 podpořit Valachy v tomto důležitém souboji.

Skupinu o setrvání v juniorské extralize odstartovali vsetínští mladíci dvěma vyrovnanými bitvami, jejichž výsledek byl po 60 odehraných minutách totožný, 2:2. V následných prodlouženích se pak dařilo Valachům střídavě. Zatímco Hradec Králové, který se Na Lapači představil ve výborném světle, dokázali v penaltovém rozstřelu díky Vávrově brance porazit, na ledě šumperských Dráčků již tolik štěstí neměli a brankou ze 64. minuty prohráli 2:3. Právě výsledek zápasu se Šumperkem, v jehož průběhu vedli Vsetínští již 2:0, může zeleno-žluté mrzet, šanci na nápravu však budou mít již v zítřejším duelu s jihlavskou Duklou.

Až na jedinou výjimku se zatím o produktivitu Valachů stará jediný útok, ve složení Jurík – Plachtovič – Vítek, který si svou dobrou formu ze závěru základní části přenesl i do baráže. Zejména důrazný mladík David Vítek si v posledních zápasech užívá důvěry trenérů a také ji naplno splácí, vždyť v Šumperku to byl právě on, kdo dvěma góly vystřílel aspoň jeden bod pro vsetínskou družinu. Trenér Jenáček by si však zajisté přál, aby brankově pomohly i další formace, které se zatím, až na střelce Vávru, v produktivitě poněkud zaostávají.

Nedělní soupeř Vsetína, jihlavská Dukla, vstoupil do baráže ve velkém stylu. Stejně jako Vsetín, ani on, ještě ani jednou v průběhu předchozích zápasů neprohrával, na rozdíl od nich však dokázal slibně rozehrané zápasy dotáhnout do vítězného konce, díky čemuž se zatím usídlil na špici barážové tabulky s plným bodovým ziskem šesti bodů.

Prolínací soutěž nastartovala Dukla výhrou 4:1 na ledě Draků, když o své výhře rozhodla dvěma góly v závěru druhé třetiny. V pátek pak na svou výhru navázala v domácím utkání s Hvězdou Praha, když zvítězila 5:1, přesto že se téměř dvě třetiny proti houževnatému soupeři střelecky trápila. O tom, že si svou vysokou výhru Jihlava zasloužila, svědčí i poměr střel 50:27.

Nyní čeká mladíky z Vysočiny zápas ve Vsetíně a právě toto utkání by mělo napovědět o tom, zda má Dukla skutečně nakročeno k návratu do extraligy nebo zda byly první dva zápasy proti papírovým outsiderům jen splněním povinnosti. Vsetín by již navíc neměl doma ztrácet další body, je tudíž zřejmé, že nadcházející zápas by mohl mnoho napovědět o ambicích těchto dvou celků.

Sestava klubu z Vysočiny, který v loňské sezóně sestoupil z nejvyšší juniorské soutěže, doznala před stávajícím ročníkem jen minima změn. Zkušení Jihlavští tak v letošní sezóně zcela suverénním způsobem kralovali východní části 1. ligy juniorů. Za celou sezónu prohráli pouhé 4 zápasy, přičemž poslední prohra se datuje k 7.12.2008, kdy Jihlava prohrála na ledě Nového Jičína 0:4.

Od té doby již neomylně kralovala druhé nejvyšší soutěži u nás a svou formu si přenesla i do baráže. V ní zatím Dukla spoléhá především na pevnou defenzívu, když za 120 odehraných minut inkasovala jenom dvě branky. Značnou zásluhu na tom má bezesporu gólman Navrátil, jenž si v baráži udržuje procentuální úspěšnost zákroků 96,2%.

V obraně Jihlavanů rozhodně nelze přehlédnout nositele slavného jihlavského jména Davida Musila, jenž v necelých 16 letech již pravidelně nastupuje v dresu juniorky svého týmu a dokazuje, že z něj roste velký hráč.

Co do produktivity v barážových zápasech hrozí největší nebezpečí z hole Adama Zemana, který v úvodních dvou střetnutích nastřílel tři branky. Pozor si obrana Valachů bude muset dát také na Dana Kotlíka (1+2) a šikovného obránce Jana Zeleného, který vedle svých obranných povinností zvládá velmi dobře rozdávat puky hráčům před sebou (0+3).

Ještě jednou připomínáme, že tento veledůležitý zápas baráže o juniorskou extraligu začíná Na Lapači v neděli od 17:00 a junioři VHK jistě budou potřebovat vaši podporu v boji o záchranu nejvyšší soutěže!

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Hromada - Trška, Kapr, Farda, Jaškin, Fabián, Šimurda - Kopún, Surovčík, Plachtovič, Vítek, Martyčák, Vávra, Sýs, Jurík, Klimek.

Jihlava: Navrátil - Musil, Vacek, Zelený, Randa, Posmyk, Rosendorf, Cirhan, Šustr - Němec, Polcar, Vysloužil - Dvořák, Pometlo, Malec - Kotlík, Zeman, Kuřítko M.