Musíme divákům a parterům umět vrátit jejich podporu, říká jednatel VHK Petr Neumann
K uplynulé sezoně jsme se vrátili také z pohledu vůdčí osobnosti vsetínského managementu a to jednatele VHK Petra Neumanna. V obsáhlém rozhovoru rozebíráme skončenou sezonu jak z pohledu A-týmu tak i mládeže či návštěvnosti. Kde Petr Neumann vidí hlavní nedostatky směrem k posunu vsetínského hokeje? Co si slibuje od nového sportovního ředitele Pavla Hanáka? A je možné v blízké budoucnosti počítat s výraznější proměnou Zimního stadionu Na Lapači?
Jak se ohlížíte za uplynulou sezonou?
Sezona se hodnotí dle play-off, jehož výsledek bohužel jako úspěch hodnotit nemůžu. Určitě jsme chtěli hrát finále a postoupit do baráže. Na druhou stranu vítězství v základní části a celkově třetí místo nemohu hodnotit vyloženě jako propadák.
Vsetín po třech finálových účastech v řadě tentokrát zakončil pouť v semifinále. Dá se vnímat jako pozitivum, že nyní máte delší čas na přípravu nové sezony?
Jako pozitivum to nevnímám. Třinec nebo v minulosti i Vsetín končil opakovaně až na konci dubna a vždy se dokázal připravit velmi dobře na další sezonu. Důležité je dle mého názoru nastavení týmu a sice i po výhře resp. výhrách nezůstat uspokojen a zůstat hladový a jít do další sezony s cílem vyhrát každý další zápas, přípravu tomu přizpůsobíte.
Vsetín za posledních pět let získal stejný počet medailí. Nakolik je to skvělé vysvědčení a zároveň co zatím chybí klubu k tomu, aby udělal o pomyslný krok dál?
Jednoznačně je to nejúspěšnější období od vzniku VHK v roce 2008. Zázemí Vsetína v tuto chvíli předurčuje naše ambice, to znamená být špičkou první ligy a tomu také odpovídají výsledky za pět let. Na druhou stranu stále budu zdůrazňovat, že to je sport a na něm je krásné ale i smutné, že i když nakoupíte papírově ty nejlepší hráče, nemáte záruku úspěšného výsledku, což dokázal uplynulý ročník. Maxa Ligu vyhrál nejlepší tým, v Tipsport extralize tým Komety, nikoliv nejlepší hráči na soupisce. Mohu garantovat, že na Vsetíně děláme pro úspěch maximum, ale to neznamená, že se nedá spoustu věcí dělat lépe. Jsme neustále otevřeni novým podnětům, jak věci v našem klubu posouvat.
Na Valašsku je dlouhodobým cílem také zapracovat na mládeži. Jaké by měly být kroky ze strany klubu, aby se podařilo dorostencům a juniorům postoupit mezi elitu?
Je to opět souběh více okolností, které se musí potkat. Vychováváme málo hráčů do potřebné kvality extraligové úrovně. Navíc, kdo je nadstandardní ve většině případů odchází do extraligových klubů bez adekvátní náhrady. O co se snažíme již třetím rokem, je intenzivnější spolupráce s kluby v regionu, abychom dokázali vychovat více kluků pro nejvyšší mládežnické soutěže a také je motivovat, aby neodcházeli tak brzy mimo region. Regionální spolupráce se z mého pohledu vyvíjí správným směrem, ale stále máme na čem pracovat a potom je to opět o lidech, to znamená realizační týmy, hráči, rodiče a podmínky. Cílem je najít způsob, aby si vše sedlo, bohužel se nám to zatím nepodařilo. Musím říct, že mě to velmi mrzí, což si beru hlavně na sebe.
Klub v uplynulých dnech oznámil příchod Pavla Hanáka na pozici sportovního ředitele. S jakou vizí jste tento krok připravovali?
Pavlův příchod vidím jako velmi důležitý krok pro posun klubu. Je to další dílek do skládačky o naplňování vize budování silné organizace, kde každý má své místo, kompetence a zodpovědnost, aby mohl ten svůj úsek rozvíjet a posouvat. Pavel přichází na místo sportovního ředitele, který bude mít pod sebou celý sportovní úsek, což znamená A-tým i mládež. Částečně tedy přebere agendy Radima Tesaříka a Petra Marka u A týmu a přebere organizaci a nastavení mládeže. Samozřejmě vše je o týmové práci, tak to bude i pokračovat. Pavlova pozice předpokládá stoprocentní koncentraci na sportovní stránku.
Radim Tesařík se tedy bude více věnovat obchodní stránce?
Radim Tesařík by se postupnými kroky měl posunout do pozice jednatele, ale to ještě bude vyžadovat svůj čas. Samozřejmě jeho vliv na obchodní stránku klubu je mimořádně důležitý a nadále se bude na rozvíjení vztahu s partnery soustředit. Zároveň zůstane i součástí sportovního úseku respektive týmu, který bude činit sportovní rozhodnutí. Primární zodpovědnost za sportovní stránku ale bude ležet na Pavlu Hanákovi. Jde nám hlavně o to, aby se každý mohl více soustředit na svěřenou agendu.
Mohou fanoušci v dohledné době očekávat další změny?
Dolaďujeme nové složení realizačního týmu. Sezonu jsme si vyhodnocovali interně a se všemi hráči i trenéry probíhaly výstupní pohovory a máme podněty na čem pracovat. Nechceme dělat žádnou revoluci, jelikož jsem přesvědčen, že směr máme dobrý. Změny v dílčích agendách probíhat budou, tyto změny budou přicházet postupně napříč celým klubem. Plánů máme hodně a bude záležet na rozpočtu a podmínkách, co vše se nám podaří zrealizovat. Část změn by se měla týkat také prostředí zimního stadionu, chceme udělat prostředí pro fanoušky přívětivější už pro příští sezonu.
Před novou sezonou vzniklo SPK (Sdružení prvoligových klubů), jak hodnotíte první rok fungování sdružení?
Původně šlo o skvělou myšlenku, ale po roce fungování mám smíšené pocity. Není náhoda, že se ve vedení SPK za jeden rok fungování vystřídali tři z pěti členů včetně mě, Jak je to vždy a všude o lidech, tak tady to samozřejmě platí také. Myšlenky a cíle, které byly na začátku, zůstaly z velké části jen na papíře, vládne nejednotnost a soukromé zájmy jsou nadřízeny zájmům Maxa ligy.
Formát baráže je věčné téma široké hokejové veřejnosti. Existuje naděje, že by mohlo dojít k úpravě jejího formátu?
Naděje existuje vždy, ale kdo zaznamenal odpovědi jednotlivých představitelů extraligy na tuto otázku, musí mu být jasné, že šance na zrušení baráže, což osobně považuji za správné řešení napříč všemi soutěžemi, je nízká. Na druhou stranu musím dodat, že Tipsport extraliga udělala velký kus práce. Vybudovala silný produkt a chápu její obavy z poklesu kvality a nemluvím jen o kvalitě hráčského kádru. Zázemí, stadiony, marketing, tohle vše je nedílnou součástí fungování extraligových klubů a ten kdo to myslí vážně, musí být na vstup mezi elitu připraven. Je to opravdu velký skok.
V souvislosti se Vsetínem se mluví právě o zázemí. Byl by klub schopen za současného stavu fungovat v nejvyšší soutěži?
Vnímám velký rozdíl říct "byl by schopen" a “připraven". Když se podívám na stadion, byl tady na inspekci ředitel extraligy Martin Loukota, procházeli jsme stadion a z jeho zpětné vazby bylo cítit, že Lapač není ve stavu, aby se zde mohla hrát nejvyšší soutěž. Chybí nám například cca tři stovky sedadel. Nemůžeme si myslet, že to vyřeší montáž několika sedaček na stání. Máme mít vyčleněno samostatné VIP pro hostující tým i vedení extraligy. Byly nápady využít provizorně klubové kanceláře nebo prostory posilovny, ale to není řešení. Kreativita nám sice nechybí a určitě bychom to zvládli. V případě postupu bychom stadion možná zvládli připravit, ale pořád by to bylo šité horkou jehlou. Vnímám to tak, že být připraven znamená mít stadion s odpovídajícím zázemím na extraligové úrovni. Lapač je legendární stadion, ale z minulosti nejde žít věčně. Nároky diváků se také mění, Vsetín potřebuje přilákat i nové fanoušky a dostat například rodiny s dětmi na hokejový zápas s nabídkou stání je velmi obtížné. Navíc v našem plánu rozvoje klubu směrem k navýšení rozpočtu pro účinkování v extralize, je příjem z návštěvnosti domácích zápasů klíčový a stejně tak zvýšení komfortu pro partnery významnou složkou budoucích příjmů. Je to o kombinaci ambicí a podmínek, v momentě kdy máme sportovní ambice, musí jít ruku v ruce také zázemí a podmínky. Musíme divákům a parterům umět vrátit jejich podporu.
Můžeme očekávat, že zásahy do zimního stadionu budou širšího rázu respektive je ve hře výraznější proměna vsetínského stánku?
Myslím, že veřejnost už mohla zaregistrovat v místním tisku plány města na přestavbu stadionu prostřednictvím pana starosty Čunka. Mám velkou radost z toho, že vize zásadní proměny Lapače je reálná. Vznikla z mého pohledu velmi povedená studie proměny Zimního stadionu Na Lapači včetně jeho okolí. Realizace projektu by zcela změnila ráz této lokality a z bývalé odloučené části Vsetína by se stalo rozšířené centrum města se sportovním a kulturním zázemím. Smyslem přestavby Lapače totiž není jen opravit zázemí pro hokej, ale udělat z něho multifunkční centrum valašského sportovního i kulturního života. Přeměnou Lapače bychom získali moderní zázemí nejen pro hokej, ale i pro pořádání jiných sportovních akcí, koncertů, výstav, workshopů, z čehož by mohl těžit celý valašský region. Součástí celé studie je také výstavba nové sportovní haly, jelikož kapacita té stávající už zdaleka nepokrývá potřeby všech sportů. Navíc by došlo k propojení s areálem Delta, a opravdu je zde možnost vzniku krásné a moderní lokality. Jsem velmi rád, že vedení města má tyto vize a cíle, jelikož to bude jen plus pro obyvatele Vsetína i celého regionu, za to patři vedení města velký dík. Před startem sezony bychom určitě chtěli fanoušky podrobněji seznámit s vizí přestavby zimního stadionu, stejně tak je seznámíme i s dalšími změnami, které v klubu připravujeme.
Návštěvnost na Lapači dosahuje na poměry první ligy vysokých čísel. Byl jste spokojen se zájmem fanoušků v uplynulé sezoně?
V první řadě chci poděkovat všem fanouškům, kteří nás podporují a na zápasy chodí. Je to ten hlavní důvod, proč je vsetínský hokej na profesionální úrovni a proč má smysl pro všechny lidi kolem hokeje dál pracovat. Máme tady něco, co nám mohou jinde v Maxa lize závidět. Když tady byl Pavel Hinner (pozn. redakce generální manažer Poruby) na sedmém zápase s Jihlavou a sledoval energii a atmosféru, tak si to natáčel a jen poznamenal, že tohle je prostě unikát a můžeme vám to z Poruby jen závidět. Co se týká čísel, tak bych tuto sezónu označil jako stagnaci. Jsme víceméně na hodnotách z předchozí sezony. Celkový výsledek čísel návštěvnosti ovlivnil úbytek diváků na obě derby se Zlínem. Měli jsme i nejméně víkendových utkání. Co bylo pro nás zklamáním, bylo play off. Beru to jako vrchol sezony a zimák se naplnil až na poslední zápas. Musíme se zamyslet, jak s tím pracovat, jelikož dlouhodobým cílem je, aby lidé chodili na Vsetín a nedívali se na jméno soupeře, který přijede. Je to výzva a bude to vyžadovat hodně práce.
Důležitou součástí vsetínského hokeje jsou také partneři klubu. Jakou máte od nich zpětnou vazbu za uplynulé období?
Chtěl bych ocenit přínos Radima Tesaříka. Jeho vztah s klíčovými partnery je velmi osobní a na tom to celé stojí, pro Vsetín je naprosto klíčový. Věřím, že tomu přispívá naše transparentnost, sdílíme s partnery data, kdy každý dostává přehled o složení rozpočtu, výnosech i nákladech klubu. Jsme naprosto zdravý klub, který každý rok končí bez ztrát, podíl příjmů z fanoušků, tedy z prodaných vstupenek, permanentek a merche se pohybuje v rozmezí 20-30 %. Beru to hlavně v porovnání s ostatními kluby i z krajských měst, které končí ve ztrátách a ty jim sanuje město. Naši konkurenti mají mnohdy podíl podpory z města ve výši 30-40 %, v případě Vsetína se jedná o 15% podíl. V tomto ohledu zvládáme klub řídit dobře.
Ve funkci jednatele VHK působíte třetí rok, jak se za tímto obdobím ohlížíte? Můžete říct, co se podařilo a kde je prostor pro zlepšení?
Věřím, že jdou vidět určitá zlepšení a snad to lidé kolem hokeje vnímají. Osobně si uvědomuji a vidím stále velký prostor pro zlepšování a seznam položek, na kterých chceme na Vsetíně pracovat je opravdu dlouhý.