Vstupenky online

9. třída splnila cíl. Trenér Dědek oceňuje přístup hráčů i týmovost

Helena Hegeďová • 14.05.2024

Devátá třída v uplynulé sezoně splnila cíl, který si vytyčila. Nejdůležitějším bodem byla záchrana nejvyšší soutěže, deváťáci navíc nebyli vůbec daleko od postupu do play-off. Situace v závěru ročníku však nebyla úplně standardní, protože přišla zpráva, že se z Extraligy 9. tříd vůbec sestupovat nebude, a naopak se bude elitní soutěž rozšřiovat.

Vsetínští se na vstup do nově vzniklé soutěže pečlivě připravovali už od letní přípravy, kdy se trenéři kromě práce na ledě zaměřovali také na vytvoření široké pohybové základny pro rozvoj speciálních pohybových schopností. „Celou náročnou přípravu jsem hodnotil velice kladně za pracovitost a přístup k tréninkům všech hráčů,“ ohlíží se hlavní trenér 9. třídy Jan Dědek.

Ještě před začátkem závodního období sehráli deváťáci mimo jiné kvalitně obsazený turnaj BILLA CUP v Praze. „Odehráli jsme dobrá utkání, ukázali se i naše nedostatky, na čem je potřeba více zapracovat a také že výkony našich nejlepších hráčů s konkurencí nejlepších týmů byli srovnatelné ne-li lepší,“ pochvaluje si Dědek.

Ve 28. utkáních základní části získali Valaši celkem 32 bodů a skončili na 6. místě s náskokem 20 bodů na sedmé Warriors. V konkurenci kvalitních týmů pak měli 18bodovou ztrátu na 4. místo, které zaručovalo postup do play-off hned po základní skupině.

Pane trenére, jaké byly před sezonou cíle 9. třídy?
Naší snahou bylo dostat se do 4. místa a vyhnout se tak bojům o záchranu. Vzhledem k úzkému kádru a posunutí hráčů do dorostu, jsme věděli, že bude těžké se prosadit v tak silné konkurenci.

Takže šlo o záchranu?
Ano, naším hlavním cílem bylo udržet Extraligu 9. tříd. Do nástavbové části O účast v play-off jsme si stáhli zpět všechny hráče hrající v dorostu. Trenéry posílil Ondra Němec. V dvou týdenní pauze jsme se v prvním týdnu zaměřili na obrannou činnost a hodně zapracovali na kondici. Druhý týden byl více věnován souhře a spolupráci, celkovému zlepšení organizace hry, přesilovým hrám a oslabením. V konečné tabulce naší skupiny O účast v play off jsme skončili na 3. místě, které nám zaručovalo zachování Extraligy 9. tříd na Vsetíně i pro další sezonu.

S čím jste byl v uplynulé sezoně spokojený?
Mezipozitiva patří přístup hráčů k tréninkům a utkáním, týmovost. V kondiční přípravě mimo led pak došlo k výraznému zlepšení v odrazové síle. Dále to byly zlepšené výkony v závěru základní části, snaha prosadit se jeden na jednoho, postupně zlepšení ve clonění, tečích, tlaku do brány, v útočných kombinacích, také určitý posun ve hře tělem.

Potýkali jste se naopak i s nějakými problémy?
Od začátku sezony jsme se potýkali s úzkým kádrem, naši nejlepší hráči nastupovali za dorost. Hlavními nedostatky byla střelba a zakončení, chyběl tlak do brány, obsazování hráče s kotoučem v předbrankovém prostoru, rychlý přístup, bekčekink, hra tělem. Nedařilo se nám v dobře rozehraných utkáních vyhnout hrubým individuálním chybám, lépe řešit různé herní situace.

Která období byla v sezoně klíčová?
Zajímavý byl začátek základní části, po posunutí čtyř hráčů do dorostu jsme trénovali s malým počtem hráčů. Proto se ukázala nutnost postupného doplnění našeho úzkého kádru. Povzbuzující byla také výhra v jedenácti hráčích nad suverénní Kometou. Důležité bylo před boji o play-off zlepšení našeho výkonu na konci základní části. Pak ale mrzela zbytečná ztráta bodů hned v prvním utkání se Šumperkem, stejně tak prohra ve vyrovnaném utkání s Vítkovicemi.

Postup do play-off byl ale dlouho ve hře, jak jste s tím pracovali?Možnost postupu byla právě už ze základní časti, kdy nám ale nakonec chybělo na play-off 18 bodů- V průběhu nástavbové části O účast v play-off, po sériích vyhraných utkání, dlouho ve hře šance na postup byla. Jako rozhodující se ukázal domácí zápas s Hradcem Králové. Utkání bylo velmi vyrovnané, podali jsme dobrý výkon, přesto se z výhry nakonec radoval soupeř.

Už jste zmínil, že spousta hráčů 9. třídy nastupovala za dorost. Co na jejich výkony říkáte?
Mezi hráče pravidelně nastupující za dorost byli obránci Adam Hynek a Roman Dubec, z útočníků pak Adam Němec, Jakub Kučerňák, později Pavel Bláha. Do dorostu také nahlédli obránci Daniel Spitzer, Filip Koňařík a útočník Sebastian Drozd. Adam Hynek, Roman Dubec, Adam Němec, Pavel Bláha zaslouženě nastupovali o třídu výš, podávali stabilně kvalitní výkony a byli důležitými hráči týmu.

Sezonu jste zakončili přibližně v polovině března, jaký byl od té doby program?
Po skončení sezony by si hráči hlavně měli odpočinout od hokeje. Doporučujeme aktivní odpočinek, věnovat se jiným sportům. Někteří hráči využívají volna k dalšímu rozvoji, zúčastní se různých turnajů a kempů nebo navštěvují skills tréninky.

banner pod článkem