#22 Jiří Dopita

Václav Trávníček • 12.02.2003

O l o m o u c - „Promiňte, ale čeká na mě rodina,“ odmítal žádost redaktora deníku Sport o rozhovor. Jiří Dopita se s novináři nebavil, z šatny zamířil rovnou k zaparkovanému automobilu. V utkání se Vsetínem prokázal, že ze svého hokejového umu nic nezapomněl. Jak psala MF DNES, byl to ten „starý Dopita“, pracující u mantinelu a vytvářející gólové šance. V útoku hrál robustní centr s dalším bývalým exvsetíňákem Petrem Žajglou. Jméno Dopita měl na dresu umístěno pod číslicí 22.

Utkání Olomouce se Vsetínem bylo jednoznačně nejsledovanějším z prvního kola Českého poháru. Přičinil se o to muž, který pět let oblékal žlutozelený dres – Jiří Dopita. Když před úvodním buly naskočil na led, dočkal se skandování svého jména, které nebralo konce. Hráč s číslem 22 však zápas nijak zvlášť neprožíval. „Z původního vsetínského kádru, ze kterého jsem odešel, zbylo pár kluků. Teď jsou tam hlavně mladí,“ odpovídá na dotaz, zda byl na zápas proti svému bývalému klubu nějak víc motivován.

Olomouc zažila hokejový svátek. V aréně, kde na jaře 94 přebírali Kohouti pohár pro mistra české extraligy, panovala výborná atmosféra. Nebylo divu. Olomoučtí hráli s extraligovým klubem zvučného jména vyrovnanou partii, vyšperkovanou Dopitovou účastí. „Jestliže budu do konce této sezóny hrát v Evropě, bude to za Olomouc,“ říká hvězda včerejšího večera.

V současné době má platnou smlouvu s týmem zámořské NHL Edmonton Oilers. Podle té nesmí hráč nastoupit v profesionální soutěži. Olomouc jako vedoucí celek druhé ligy, která je označena jako neprofesionální, tak požadavek splňuje. „Není to otázka peněz, tady žádné nedostanu a ani je nechci,“ uzavírá čtyřiatřicetiletý olympijský vítěz z Nagana.