Vyprodaný Lapač svědkem vítězství Vsetína v prodloužení

Radek Bařina, Jan Tajzler • 09.04.2017

Vsetínští hokejisté se v posledním domácím utkání sezony postavili Havlíčkovu Brodu, aby s Rebely svedli první odvetné utkání v rámci kvalifikace o WSM Ligu. Domácí tým začal utkání náporem, Vsetín nejprve využil přesilovou hru díky trefě Vávry. Hosté kontrolovali náhodnou akcí, kdy se prosadil Lacina. Valaši ovšem dokázali ještě před první sirénou odskočit do vedení, Kucharczyk totiž využil dvojnásobnou přesilovou hru. Bruslaři na Lapači těžili z minima maximum i po zbytek utkání, po dvou třetinách drželi vyrovnané skóre. V nervózní poslední části se Vsetínu vrátilo vedení zásluhou Šilhavého, ale závěr patřil díky 4 minutové přesilovce hostům. Ti nakonec dokázali v poslední minutě srovnat z trestného střílení a do prodloužení šli s početní výhodou. Ta však nečekaně skončila velmi záhy, když se hostující obránce nechal obrat o puk ve středním pásmu Kajabou, který si pak obhodil vyjetého brankáře Nováka a zavěsil do prázdné branky.

2. liga - KF ne 9.4.17:30
BK Havlíčkův Brod
4:3p(2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Vávra (Kucharczyk, Kolařík), 20. Kucharczyk (Mojžíš,  Ostrčil), 52. Šilhavý (Čech), 61. Kajaba – 19. Michálek (Lacina, Kozlík), 38. Chlubna (Duben, Třetina), 60. Třetina (TS). Rozhodčí: Kika, Přikryl – Lukš, Novák. Vyloučení: 6:7. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5400 (vyprodáno). Střely na branku: 34:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

VHK ROBE Vsetín: Šurý – Jeník, Čech, Janáček, Ostrčil, Mojžíš, Hryciow – Zúbek, Pokorný, Finsterle - Čuřík, Šilhavý, Kajaba - Kucharczyk, Vávra, Kolařík - Vítek, Daněk, Hořanský.
BK Havlíčkův Brod: Novák – Kulhánek, Semrád T., Duben, Lacina, Kříž, Vala, Bušek, Semrád M. – Přidal, Třetina, Endál, Teplý, Kozlík, Michálek, Chlubna, Ludvík, Kuchta, Navrátil, Szilva, Křížek, Beneš.

Klíčová bitva kvalifikace přinesla před beznadějně vyprodaným Lapačem nervydrásající bitvu. Lépe do ní vstoupili domácí Valaši. Havlíčkův Brod nabídl Vsetínu už po dvou minutách přesilovku a domácí ji záhy využili. Neatakovaný Tomáš Vávra si najel s pukem na mezikruží a přízemní střelou uklidil touš k tyčce Novákovy svatyně. Hned vzápětí mohl zvýšit Kajaba, jeho dorážka ale zamířila mimo tři tyče. Takřka z protiútoku měl na holi hostující odpověď Endál, který se zpoza brány natlačil až před Šurého, jeho pokus však zastavila tyč.

V polovině úvodního dějství zvonila tyč i na opačné straně. V přesilovce pálil od modré Čech, Novákovi kotouč vypadl, zamířil si to však jen do tyče hostující svatyně. I v dalších minutách první třetiny byli diváci svědky strhujícího hokeje ve vysokém tempu. Valaši byli aktivnější, hosté je ale do větších šancí nepouštěli. V čase 18:07 se pak z nenápadné akce dočkali vyrovnání. Jakub Lacina vypálil do houštiny těl a puk propadl skrz Šurého lapačku do sítě. Z vyrovnání se ale Havlíčkobrodští neradovali dlouho. Hned vzápětí totiž dvakrát v rychlém sledu faulovali a Vsetín přesilovku pět na tři využil. Radim Kucharczyk vypálil z bezprostřední blízkosti a střelou na bližší tyč pokořil Nováka.

V prostřední dvacetiminutovce strhující tempo hry opadlo. Vsetín měl i nadále optickou převahu, z ní se však jen výjimečně dostával do nebezpečnějších příležitostí. Havlíčkův Brod velmi dobře bránil, a když byla šance, vyrážel do nebezpečných protiútoků. Blízko vyrovnání byl ve třicáté minutě, kdy po zaváhání Šurého v rozehrávce našel Endál zpoza brány Třetinu, střelu hostujícího kanonýra ale dokázal Šurý vytěsnit. Vsetín si pak zahrál v rychlém sledu dvě přesilovky. Vytvořil si v nich sice tlak, vyloženou šanci ovšem nikoliv a v závěru té druhé navíc inkasoval. Zkušený Duben vyslal do brejku Tomáše Chlubnu a ten mazácky zakončil mezi Šurého betony. Do kabin proto odházely celky za nerozhodného stavu 2:2.

Ve třetí třetině už oba celky bojovaly s nekvalitním ledem, který se v lapačské 24 °C sauně pozvolna měnil v brouzdaliště. Vsetínští se hnali za vedoucí trefou, jako první ale zahrozil Třetina. Ten se natlačil před Šurého, z bezprostřední blízkosti ovšem přestřelil. Vsetín odpověděl ze čtyřicáté sedmé minutě Kolaříkem, jeho pokus z mezikruží ale o centimetry minul pravou tyč. V padesáté druhé minutě fauloval Přidal, vyhlídku z trestné lavice si ale příliš neužil. Po nepovedeném hostujícím vyhození zachytil puk Čech, poslal ho na Vojtěcha Šilhavého a vsetínský bojovník rozjásal Lapač bekhendovou střelou k tyči. O pár sekund později mohlo být na Vsetíně ještě veseleji, Hryciowa ale v souboji tváří v tvář vychytal Novák.

Závěr normální hrací doby patřil hostům. Nejprve Pokorný ve snaze o vyhození puku zasáhl tvář soupeře a putoval na čtyři minuty na lavici hanby a sotva Valaši kritickou chvíli ustáli, poslal Mojžíš puk mimo hrací plochu a nabídl tím hostům další přesilovku. Vsetínským útrapám však ještě nebyl konec. Půl minuty před sirénou zalehl v závaru na brankovišti domácí hokejista puk a hlavní sudí nařídil trestné střílení. K tomu se postavil Miroslav Třetina a precizně provedeným bekhendovým blafákem odšpuntoval radost havlíčkobrodského tábora. Po šedesáti minutách tak skončilo utkání nerozhodně 3:3.

V prodloužení pokračovala hostující přesilovka 4 na 3, ideální šanci na vstřelení vítězné branky, která by nejspíš zpečetila postup Rebelů, ale nevyužili. Naopak, René Kajaba vypíchl soupeři puk, ve sprinterském souboji byl rychlejší než gólman Novák, kterého si obhodil a následně neomylně zamířil do odkryté brány.

Vítězství 4:3 Vsetín oplatil soupeři těsnou porážku z prvního duelu. Znamená to jediné. O postupujícím do vyšší soutěže budou rozhodovat závěrečné zápasy s Jabloncem. Při rovnosti bodů bude rozhodujícím kritériem celkové skóre ze všech kvalifikačních zápasů.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Dneska nám ta hra dala zabrat. Podařilo se nám dát první gól, byli jsme aktivnější a mohli jsme přidat další, ale bohužel jsme naopak inkasovali gól do šatny. Druhá třetina měla podobný scénář. Soupeř se snažil výborně bránit, dávat dlouhé přihrávky a když byli v našem obranném pásmu, tak dokázali být díky dvojici Endál - Třetina nebezpeční. Celkově si ale myslím, že byla aktivita na našich hokejkách, pak jsme ale udělali obrovskou chybu v naší přesilovce a soupeř z úniku vyrovnal. Do závěrečné třetiny jsme šli s tím že to musíme urvat, což se nám i dařilo, nicméně s přibývajícím časem byla nervozita na holích stále větší. Výborně jsme ubránili čtyřminutové oslabení, ale pak jsme zalehli kotouč v brankovišti a rozhodčí to zapískal, což musíme respektovat, protože v pravidlech to je. Míra Třetina si při trestném střílení troufl na bekhendový blafák a chladnokrevně proměnil. V prodloužení po chybě hostujícího hráče si vzal kotouč Renda Kajaba a myslím si že jeho životním gólem nás udržel ve hře v boji o postup do WSM Ligy.

Luboš Voříšek (BK Havlíčkův Brod): My jsme sem přijeli vyhrát. Samozřejmě jsme věděli že to bude těžké, ale chtěli jsme především zvládnout úvod zápasu. Vsetín na nás vlítl, dostal se do vedení, ale od druhé třetiny jsme měli více šancí a podařilo se nám vyrovnat. V poslední třetině jsme opět inkasovali a každý už viděl jak byl závěr hektický. Míra Třetina krásné proměnil trestné střílení, ale v prodloužení jsme udělali bohužel chybu a soupeř ji potrestal.