Vsetínské probuzení odnesla i mistrovská Sparta

Aleš Koňařík • 15.11.2002

V s e t í n - Vsetín prožívá po reprezentační přestávce hokejovou euforii. V úterním kole smetl Třinec, v pátek poté po heroickém výkonu porazil mistrovskou Spartu 2:1 v prodloužení. 39 vteřin chybělo do konce, když ze své parkety mezi kruhy vypálil Radim Kucharczyk a Bříza neměl proti jeho golfovému úderu sebemenší šanci. Radost z cenné výhry si krom po celý zápas skvěle povzbuzujících fanoušků vychutnával v klubku šťastných hráčů i trenér Jan Neliba.

- 21.kolo pá 15.11.17:00
HC Sparta Praha
2:1p
52. Hudler (Horáček), 65. Kucharzcyk (Luža) - 39. P. Martinec (Žemlička, Branda). Třetiny: 0:0, 0:1, 1:0 - 1:0 Rozhodčí: Šindler - Rouspetr, Pácal. Vyloučení: 5:7. Diváci: 3975.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Luža, Frolo, Horáček, Kuboš, J. Polák, Jaškin - Vampola, Stantien, Demel - Kucharczyk, Hudler, Streit - Vozdecký, Vak, Ambruz.
HC Sparta Praha: Bříza - Slavík, Srdínko, Jiruš, Jan Hanzlík, F. Ptáček, Šrek - Kratěna, Broš, Tomajko - Tomík, Leška, Havelka - Branda, P. Martinec, Žemlička, od 51. navíc Špaňhel, Kašpařík, Vondráček.
Domácí, nabuzeni výborným výkonem proti Třinci, nedarovali favoritovi soutěže a obhájci titulu vůbec nic. Prvních deset minut se odehrávalo výhradně před brankou Petra Břízy. Na reprezentační jedničku si nepřišel Vak, v sedmé minutě Frolo se Stantienem a v téže minutě napálil Patrik Luža jen tyč sparťanské klece. V polovině třetiny se hosté dopustili technické chyby, když se najednou objevilo šest hráčů v černých dresech v poli. Ani druhá početní výhoda Valachů však neskončila brankou. V 15.minutě se k odraženému kotouči dostal osamocený Žemlička, ale z křídla nepřekonal Biegla. Hosté se dostali před domácího brankáře až v závěru třetiny. V početní výhodě nebezpečně pálil do klubka těl hostující František Ptáček. Biegl však tuto zapeklitou situaci vyřešil a hlavně díky oběma brankářům byl stav po první dvacetiminutovce bez branek.

Do druhé části lépe vstoupila Sparta. Hned v úvodních vteřinách objel domácí klec Tomajko, ale našel jen připravenou lapaču brankáře Biegla. Vzápětí střílel Havelka, ale i s jeho pokusem si domácí brankář věděl rady. Vsetín se však soupeři rychle přizpůsobil a srovnal krok v bruslen. V 25.minutě se již málem radovali. Hudler s Vozdeckým připravili střeleckou pozici pro Ambruze, který zvládl oklamat brankáře Břízu, ale jeho rána skončila na levé tyči. Oba týmy nadále pokračovaly ve vysokém tempu, domácím se častěji dařilo ohrožovat Břízovu branku. V polovině zápasu jel Hudler s Kucharzcykem na jediného obránce hostů, Kucharzcyk ale nedokázal nadvakrát překonat pozorného Břízu. Podobně jako v první třetině, i ve druhé hrála Sparta na samém konci v početní výhodě. Tu Vsetín s bravurou ubránil, ale po jejím skončení se zčistajasna prosadil Martinec, který tečoval Žemličkovu přihrávku do sítě.

V poslední dvacetiminutovce vrhli vsetínští všechny síly do útoku za jediným cílem, vyrovnat. Dlouho mu však nepřálo štěstí a i výtečný Bříza. V první minutě pálil nebezpečně v přesilovce Jaškin. Cíl Valachů se splnil až ve 12.minutě. Závar před Břízovou klecí zakončil prudkým nahozením Horáček a přesnou tečí rozradostnila zaplněné ochozy domácí hvězda Jiří Hudler. Vsetín si však cestu za body výrazně zkomplikoval, když se nechal domácí Ambruz vyloučit na čtyři minuty za vysokou hůl. Sparta se ve výhodě nedokázala přes heroický výkon domácích prosadit. Největší příležitost v přesilovce spálil Šrek, který tváří v tvář nevyzrál na zelenožlutého strážce branky. Nastavený čas byl vyvrcholením celého zápasu. Za Spartu byl nejaktivnější slovenský rychlík Tomík. Starosti brankáři Břízovi dělalo hlavně duo Hudler, Kucharczyk. A Byl to právě Radim Kucharczyk, který rozhodl utkání. Na závěr se domácí útočník dostal do volného prostoru a bombou propálil brankáře Břízu.

Zdislav Tabara (Vsetín): Sehráli jsme podobné utkání, jako naposledy s Třincem. Začali jsme bez jakéhokoliv ostychu, vytvořili jsme si řadu šancí, ale dnes jsme je neproměnili. Vedoucí gól Sparty nás trochu srazil, naštěstí jsme ještě stihli vyrovnat. Opět jsme si dokázali, že když hrajeme na hranici svých možností, můžeme hrát otevřenou partii s kýmkoliv. Výhra je zásluha celého kolektivu.

Pavel Hynek (Sparta): Po dvou třetinách, kdy jsme vedli nejtěsnějším rozdílem, jsme všichni věřili ve vítězství. Chtěli jsme si počkat na chyby domácích a rozhodnout, místo toho přišlo vyrovnání. V prodloužení měly oba celky stejně blízko k vítězství, štěstí se však dnes přiklonilo na stranu domácích.