Vsetín vstoupil do sezóny výhrou, na Lapači přetlačil Frýdek - Místek

Michal Kubáň, Radek Bařina • 11.09.2011

Perně vybojované vítězství si v zápase 1. kola druhé ligy připsali hráči VHK Vsetín. V zápase s Frýdkem – Místkem byli povětšinu zápasu jednoznačně lepším mužstvem, nepovedená pasáž druhé třetiny, v níž se hostům podařilo srovnat z 0:2 na 2:2, ale znamenala drama. Branka ve vlastním oslabení, kterou ve 42. minutě vsítil Ondřej Slováček, však definitivně zlomila frýdeckomístecký odpor. Na konečné výhře Valachů v poměru 4:2 se dvěma zásahy podílel František Zúbek.

2. liga - 1.kolo ne 11.9.17:30
HC Frýdek-Místek
4:2(2:0, 0:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Kajaba (Slováček, Hrčka), 18. Zúbek (Kubo), 42. Slováček, 58. Zúbek (Hruška O.) - 24. Rozum (Podešva), 32. Štubňa (Gogolka, Měkýš). Rozhodčí: Škach - Goňa, Smilek. Vyloučení: 7:8 navíc Vítek (VSE) - Láníček (FRM 10 minut OT. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1130. Průběh utkání: 0:0, 2:0, 2:2, 4:2.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Šimek, Mečiar, Hrčka, Hoďa, Spitzer, Farda - Zúbek, Hruška O., Kubo - Korčák (41. Jánský), Vaněk, Vítek - Kajaba, Slováček, Hruška P.
HC Frýdek-Místek: Láníček - Podešva, Jindřich, Kudláček, Gajda, Měkýš, Michalčík, Vajda, Kabeláč, Rozum, Diviš, Sluštík J., Matýsz, Sluštík O., Štubňa, Gogolka, Kopáč, Mach, Majling.

Domácí nastoupili do prvního utkání 2. ligy aktivěji. Ve 3. minutě Kubo zpoza brány přihrál z modré najíždějícícmu Spitzerovi, který střelou na lapačku otestoval brankáře Láníčka. Pro brankáře Frýdku to nebyl zdaleka poslední zákrok, neboť v první třetině to byl právě on, který držel hosty nad vodou. Vsetínští jej doslova zasypali střelami. V 5. minutě Zúbek v brejku střelou k tyči jasně pohrozil hostům, že s jeho prvním útokem musí frýdecko-místecká obrana počítat. Z následné přesilovky mohl otevřít skóre zápasu Vaněk. Stál však zády k bráně a usměrněný puk jen skončil mezi betony brankáře Láníčka. V 6. minutě se vyskytla ojedinělá šance hostů, když ujížděl v brejku na Hromadu Sluštík, ale obránce Farda jej dostihnul a čistě mu ve sprinterském souboji vypíchnul puk. V čase 6:19 hráli domácí přesilovku. Slováček našel volného Kajabu, který střelou k tyči otevřel skóre utkání – 1:0.

O minutu později mohl zvýšit Spitzer, když jeho dělovka od modré vypadla brankáři Láníčkovi z lapačky. Vsetínští v první třetině herně hosty přehrávali a nepustili je příliš k puku. Až v 11. minutě si brankář Hromada připsal první zákrok. Když se zdálo, že hosté zklidnili rozjetou valašskou mašinu, Vsetín opět udeřil. V 18. minutě si ze středního pásmu sjel před branku Zúbek, prudce vypálil a puk proklouznul přes Láníčkovy betony do branky – 2:0. Minutu před koncem se Kajaba pokoušel na Láníčka vyzrát střelou z úhlu – neúspěšně. Valaši byli v první třetině jasně lepší, ale i přes velké množství šancí je nedokázali ani zdaleka využít, a definitivně tak ukončit občasný tlak soupeře.

Druhá třetina probíhala ze strany domácích podle naprosto odlišného scénáře. Frýdek - Místek začal bruslit a dokázal potrestat Vsetín za vyloučení. Konkrétně Hrčkův prohřešek potrestal ve 24. minutě Rozum, když doklepl za Hromadovy záda střelu Ondřeje Podešvy, a snížil na 2:1 pro domácí. Ve 25. minutě měli Valaši velkou šanci skórovat, k čemůž vybízela přesilovka pět na tři, která mohla definitivně zlomit zápas ve prospěch domácích. Valaši ale nabídnutou příležitost promrhali. Jejich kombinace postrádala přesnost, stejně tak jako jejich nepřesné přihrávky. Ve 30. minutě mohl skórovat Zúbek. Dostal přihrávku od obránce a ocitnul se s pukem sám před Láníčkem. Mířil do horního růžku, hostující brankář ale výtáhnul zákrok s katergorie snů a lapačkou zachránil šance Frýdku. V zápětí hrál Vsetín přesilovku. Farda dělovkou od modré jen rozezvonil tyč na brankové konstrukci svatyně hostů.

Pravidlo „nedáš, dostaneš“ se tak potvrdilo v následujích okamžicích. Ve 32. minutě Šťubňa dloubnul do puku, který se procpal až za Hromadovy betony - 2:2. V oslabení mohl jít Vsetín opět do vedení, když Zúbek jel zcela sám na Lánička. Naznačil golfovou střelu a pak prudce vypálil, Láníček si s jeho střelou i dorážkou bravůrně poradil. Vzápětí mohl zvýšit Vítek, ale nestihl si zpracovat kotouč. Druhá třetina se dohrávala za velkých nepřesností a častého přerušování a jednoznačně patřila k těm nejhorším, co Valaši na domácím ledě předvedli.

Do třetí třetiny tak oba celky nastupovaly se stejným gólovým rozpočtem. Domácí si vzali k srdci pokárání od trenérů v kabině. Ve 42. minutě ve vlastním oslabení totiž Slováček vypíchnul puk, dostal se do brejku a střelou pod vyrážečku zvýšil na 3:2. Tlak Vsetína pokračoval i když Valaši hráli ve vlastním oslabení, Hrčka ale pálil přímo doprostřed branky. Podobně jako Slováček mohl ve vlastním oslabení skórovat Vaněk. Vsetínský kapitán jel zcela sám na Láníčka, naznačil kličku, puk nechal za sebou a Lániček mu kotouč vypíchnul holí. Vsetín se probral z druhotřetinové malárie a místy nebylo poznat, že hraje oslabení. Slováček našel před brankou volného Mečiara, tomu ale puk přeskočil hokejku. Vsetín hrál posléze několik přesilovek, ale Lániček byl prozatím odolný. V 56. minutě Láníček totiž tváří tvář Slováčkovi uspěl. V čase 57:17 se skóre již měnilo. Ondřej Hruška získal puk a okamžitě jej naservíroval Zúbkovi, který se trefil do horního víka frýdecko-místecké klece. Domácím vstřelený gól pomohl ještě k větší aktivitě před Láníčkem, ale nakonec se do závěrečného hvizdu skóre neměnilo.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): „Samozřejmě jsme chtěli první zápas za každou cenu zvládnout. Pořadilo se nám to i přes komplikace ve druhé třetině. Právě v této části jsme totiž nepochopitelně začali hrát lajdácky a nic nám nevycházelo. Na tréninku jsme trénovali přesilovky a všechno nám vycházelo. Ovšem ve druhé části jsme si nebyli schopni nahrávat a nemohli jsme ten zápas zlomit. Kluci hráli úplně něco jiného než měli nacvičené. Po druhé třetině jsme si něco řekli v kabině. Zvýšili jsme hlas, a to nám pomohlo, protože ten první zápas byl pro nás strašně důležitý hlavně psychicky.“

Radim Nečas (trenér Frýdku-Místku) „Dneska rozhodly individuální chyby. Ke konci se navíc ukázalo znervoznění, trošičku i tréma oproti mistrovským zápasům. Bylo to první utkání. Uvidíme. Snad to bude do dalších zápasů lepší.“