Vsetín udolal Draky a připisuje si páté vítězství v řadě!

Tomáš Petr Marek • 05.12.2022

V úvodním dějství jsme viděli mnoho šancí i vyrovnaný hokej, Vsetín sice tlačil, ale Šumperk dokázal ujíždět v samostatných únicích a tvořit si tímto příležitosti, jenž vedly ke krátkodobým tlakům na obranu Valachů, které nevyužil a v závěru třetiny branku vstřelil zelenožlutý Vít Jonák. Druhá třetina byla mnohem hektičtější a byly k vidění 4 branky. Vsetín nejprve dokázal odskočit na rozdíl tří branek, ale kvůli neefektivitě v přesilových hrách Šumperk po gólech Svobody a Jelínka snížil na skóre 3:2. Poslední část utkání měli Valaši více ze hry. Do vedení 4:2 Valachy poslal Smetana v přesilové hře. V 60. minutě utkání ještě zdramatizoval Mácha, ale na víc se Šumperk nezmohl a domácí tak zvítězili za plný počet bodů.

CHANCE LIGA - 27.kolo po 5.12.17:30
Draci Pars Šumperk
4:3(1:0, 2:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 19. Jonák (Němec, Smetana), 23. Berzinš, 26. Jonák (Rob), 52. Smetana (Rob, Říha) - 26. Svoboda (Jelínek), 36. Jelínek (Šuhaj), 59. Mácha (Kunst).  Rozhodčí: Koziol, Grygera – Král', Blažek Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0 V oslabení: 1:0. Diváci: 1559. Střely na branku: 46:29.  Zblokované střely: 15:7 Vhazování: 42:18. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:3.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Voženílek, Ondračka, O. Němec, Jenáček, Smetana (A), Říha – Jonák (C), Berzinš, Rob – Sihvonen, Přikryl, Berger – R. Půček, Klhůfek, Jenyš – Hořanský, Lichanec, Š. Bláha – Štefka.
Draci Pars Šumperk: Lackovič (56. Štipčák) – Kadeřávek, Eliáš (A), L. Rutar, Hrachovský, Kunst, Dudycha – Mácha, Nedvídek, Žálčík (C) – Svoboda, Šuhaj, Š. Jelínek – Vachutka (A), Kohút, Jouza – Křemen, Bernat, Kellerstein.

Velkou šanci měl ve třetí minutě Kohút, ale bekhendem kotouč nedokázal usměrnit do vsetínské svatyně, kterou hájil David Gába. Do velmi slibné pozice se pak dostal Pavel Klhůfek, jenž ujel sám na bránu, ale v úniku pouze trefil Lackovičovu lapačku. Skvěle chytající šumperský brankář měl i nadále mnoho úspěšných zákroků, kterými pomáhal hostům s možným bodovým ziskem, avšak i Šumperk v roli outsidera dokázal vsetínskou obranu potrápit a dost ji v určitých momentech zavařit. Valaši se dokázali ve 12. minutě dostat do tlaku, který ale nedokázali využít, a tak na obou stranách svítila nula ve vstřelených brankách. Velkou příležitost ke změně skóre měl Kohút, jenž byl v samostatném úniku, ale trefil jen Gábovo rameno, hráč Šumperku byl v tomto utkání velice aktivní a několikrát zahrozil. První, kdo ale rozvlnil síť byl Vsetín v 19. minutě a autorem gólu byl Vít Jonák, který se objevil v mezikruží osamocen a po nahrávce Němce přesně zamířil.

Na startu druhé třetiny byl Vsetín potrestán za příliš mnoho hráčů na ledě a Šumperk měl skvělou možnost srovnat. Už po patnácti vteřinách vsetínského oslabení Gába sebejistým zákrokem musel Valachy podržet. Ale naopak kdo skórovat dokázal, byl opět domácí tým a do vedení 2:0 poslal Valachy Daniels Berzinš, který se dostal do situace jeden na jednoho a překonal Lackoviče přesnou střelou k tyči. V 25. minutě se před bránu hostí dostal v chumlu hráčů k puku nejsilnější Vít Jonák a Lapač se mohl radovat po třetí v tomto utkání. Hned v další šanci po chybné rozehrávce Davida Gáby snížil Matěj Svoboda, a potrestal tak chybu brankáře střelou pod horní tyč.

Vsetín ale po tomto gólu začal naopak více tlačit a dobýval obranné pásmo Šumperku. K tomuto tlaku pomohlo i vyloučení Lukáše Nedvídka, a Valaši tak mohli opět odskočit do tříbrankového vedení. I přes početní výhodu domácí nedokázali příležitost využít. Velmi dobrou práci odváděl Lackovič, jenž dokázal v důležitých momentech hosty zachránit. Další šanci dostali Valaši ve 32. minutě vyloučením Žalčíka, domácí však přesilovku opět využít nedokázali. Ve 35. minutě střelou Šimon Jelínek dokázal potrestat nevyužívaní početních výhod domácích, a snížil tak na rozdíl jediné branky. Šumperk mohl následně srovnat v jejich přesilové hře, ale to se jim nepovedlo. Na konci třetiny byli na obou stranách vyloučeni Roman Půček za vysokou hůl a Filip Eliáš za hrubost.

Do 3. třetiny hráči obou týmů vstupovali na led ve čtyřech hráčích, kvůli vyloučení na konci prostřední části. Ani jeden z týmů nebyl šťastnějším po ukončení hry čtyři na čtyři. Velkou příležitost měl Rob, který při výhodě hlavního rozhodčího trefil tyč a Vsetín měl další přesilovou hru. Tu však znovu nedokázal po spoustě střel využít. Lackovič v brance hostí byl velmi důležitým článkem po celý zápas. Dokázal několikrát ustát nekončící tlak domácích a dodával šanci Draky dovést k bodovému zisku.

Vsetín i přes velkou porci střel nedokázal být efektivní. V 51. minutě se Šumperk dostal po dlouhé době do vsetínského obranného pásma, ale tam pouze po útočném faulu jejich šance opět skončila, a domácí tak pokračovali v jejich tlaku. Valaši tuto přesilovou hru pro radost celého Lapače využili v 52. minutě po střele Ondřeje Smetany od modré čáry mezi nohy brankáře Lackoviče a měli tak záhy dvoubrankové vedení. David Gába si po dlouhé době připsal velmi důležitý zákrok lapačkou po střele Davida Kohúta.  V 56. minutě v brance hostujících došlo k výměně brankářů a do zápasu tak kvůli zranění Lackoviče nastoupil Štipčák. Při závěrečné power-play 37 sekund do konce utkání zdramatizoval Joshua Mácha po nahrávce Vratislava Kunsta. Šumperk už ale další branku vsítit nedokázal a Valaši tak vyhráli 4:3.

Jiří Weintritt (VHK ROBE Vsetín): My jsme dnes měli vlažný vstup do utkání. Dvě třetiny z tohoto utkání jsme měli jak dobré pasáže tak i hluchá místa. Potěšila mě třetí třetina, zdálo se mi, že jsme měli více sil, ale zbytečně jsme si to zkomplikovali 37 sekund do konce.

Lukáš Majer (Draci PARS Šumperk): Vždy někam přijedeme a snažíme se zápas na plno odmakat. Dneska jsme s domácíma prakticky 60 minut drželi krok, posunuli jsme se oproti prvnímu utkání tady, kdy jsme dostali šest branek. Domácí ve většině v útočném pásmu byli silnější, byli také velmi silní na kotouči. Snažili jsme se tomu odolávat bojovností a systémovou prací. Výborně jsme se zvedli za stavu 3:2 a důležité bylo, že jsme neinkasovali čtvrtou branku na konci druhé třetiny a zápas byl stále otevřený. Třetí třetina byla z naší strany s obrovskou touhou, kdy jsme čelili zodpovědnému výkonu domácích a vážím si toho, že jsem zápas dostali až do power-play a byli jsme blízko vyrovnání.