Vsetín skolily opět góly soupeře v oslabení

Aleš Koňařík • 23.01.2007

V s e t í n - Branky ve vlastní přesilovce s pořadovými čísly 15 a 16 určily vítěze v duelu vedoucího a posledního týmu extraligy. Vsetín však bez svých opor Stantiena a Roba předvedl proti favoritovi sympatický výkon a díky aktivní hře dlouho držel s Libercem krok. Brankář Hnilička však v první části v největší šanci domácích vychytal nájezd Fadrného a od druhé třetiny, kdy Tygři během minuty dvakrát zavěsili v oslabení, už o vítězi nebylo pochyb.

- 44.kolo út 23.1.17:00
Bílí Tygři Liberec
0:3(0:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Podkonický (Jiruš), 29. S. Procházka, 52. Pletka (L. Čermák). Rozhodčí: Kubeš - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 1974. Průběh utkání: 0:3.
VHK ROBE Vsetín: Vehviläinen - Bobček, Šmach, Všetečka, Ostrčil, Stříteský, Andersons - Näätänen, Knebl (41. Hrňa), Sabol - Dubec, Fadrný, Darzinš - Grill, R. Hubáček, Davídek.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička - Moravec, Jiruš, Zíb, Kočí, Rýgl, Krstev, Čutta - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Vaic, Šachl, V. Novák - O. Hruška, Pabiška, S. Procházka - Dušek, Víšek.
Vsetín v první části opět potvrdil, že se proti soupeři ze špičky tabulky dokáže obzvlášť motivovat. Beznadějně poslední tým extraligy favorizované hosty k ničemu vážnějšímu nepustil, naopak právě hráči v žlutozelených dresech byli ti, kteří udávali tempo. Po skvělém forčekingu Grilla dobruslil k puku na modré čáře junior Stříteský a jeho dělovka skončila jen několik centimetrů vedle. Vzápětí mohla úspěch slavit česko – slovenská spolupráce, kdy se na osamoceného libereckého obránce se řítili Dubec s Ostrčilem.

Druhý jmenovaný však zvolil samostatné zakončení a Hnilička jeho ránu bez problémů lapil. Na druhé straně se musel po ledě mrskat vsetínský gólman Vehviläinen, když likvidoval Novákovu šanci. Více práce však měl stále jeho liberecký protějšek. Při šanci drobného Grilla při něm stálo i štěstí. Slovenský útočník pálil z ostrého úhlu a zmatenému hostujícímu gólmanovi prošel puk mezi betony. Otřel se o tyčku, ale zamířil mimo. Největší šanci ale promarnil Fadrný, který skvělý Dubcův pas prodloužil do bekhendové kličky, již Hnilička zkušeně vystihl.

Už druhá třetina však ukázala, že kvalitní tým dokáže využít i minimum svých šancí. Osudová se pro Valachy stala vlastní přesilovka, kdy inkasovali dvě naprosto stejné branky. Nejprve Podkonický vystihl vsetínskou rozehrávku na modré čáře a v samostatném nájezdu nedal Vehviläinenovi šanci.

Ještě v téže dvouminutovce se radoval Procházka, jenž podle stejného scénáře trefil skulinu mezi Finovými betony. Pak sice mohl vsetínské fanoušky potěšit agilní Grill, avšak z mezikruží pálil mimo. Slovenský asistent kapitána se neprosadil ani v samostatném nájezdu, kdy byl dobruslen. Hosty marná vsetínská snaha nakopla ke zvýšené aktivitě, hráči v bílých dresech byli najednou pány ledu. V polovině utkání jen špičkou betonu vykopl Vehviläinen Šachlův brejk a ve dvojnásobném oslabení musel k vytěsnění Pletkovy dorážky použít přímo čechmánkovský skluz.

Po druhé třetině bylo už o vítězi utkání rozhodnuto. Šance pro domácí vrátit se zpět do zápasu přišla v šestačtyřicáté minutě, kdy se Valachům naskytla možnost hrát dvojnásobnou přesilovku, ale šestinásobný mistr ji trestuhodně promarnil. Prosadit se mohl ještě mladíček Hrňa, ale Hnilička už si do sirény čisté konto dokázal pohlídat. Byli to naopak hosté, kteří potěšili hrstku svých fanoušků v rohu stadionu. Situaci dva na jednoho profesionálně proměnil Václav Pletka a zpečetil konečný výsledek zápasu 0:3.

Vladimír Čermák: "Nečekali jsme jednoduchý zápas, domácí po výhře v Třinci neměli co ztratit. Vsetín dobře bruslil a my jsme spíše jen přihlíželi. Hráče jsme v první přestávce upozornili, že s takovým výkonem tady nic neuhrajene. Přes některé výpadky jsme se však se zápasem popasovali a vezeme si nakonec tři body."

Rostislav Vlach: "Sehráli jsme dobré utkání, ale mrzí nás dva góly inkasované v oslabení. Dílem je to nezkušeností beků, když se podíváte na naši obranu, je tvořena hráči od šestnácti do dvaceti let. Chce to prostě čas, než budou hrát více rutinně. Pak už se nám na kontatkní gól dotáhnout nepodařilo. Liberec vyhrál zaslouženě."