Vsetín překonal porubský komplex a připsal si šestou výhru v řadě

Jan Tajzler • 25.01.2014

Vsetínští hokejisté si přenesli formu z venkovního tripu i do domácího utkání proti favorizované Porubě. Zelenožlutí šli od úvodních minut utkání vstříc šestému vítězství v řadě. Brankový účet zápasu otevřel René Kajaba, který později dostal Valachy do dvoubrankového vedení. V utkání, kde mimo jiné přidal svou první trefu po návratu i František Zúbek, panovala skvělá atmosféra korunovaná vítězstvím Vsacanů. Vsetín porazil Porubu poprvé od 19. ledna, než se tak stalo, musel se zelenožlutý celek sklonit před sokem z Ostravy celkem šestkrát.

2. liga - 36.kolo so 25.1.17:30
HC RT TORAX Poruba 2011
5:1(2:0, 0:0, 3:1)
Branky a nahrávky:10. Kajaba (Ambruz, Hurtík), 19. Kajaba (Vaněk, Ambruz), 43. Zúbek, 47. Daněk (Hurtík, Tesařík), 60. Hruška P. – 59. Vrána (Vaněk R.). Rozhodčí: Held – Blaha, Wesley. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 991. Střely na branku: 30:17. Vyhraná buly: 37:31. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.
VHK ROBE Vsetín: Hromada (Plšek) – Hurtík, L. Vrba, Žák, F. Vrba, Báchor, Tichý – Kajaba, D. Vaněk, Ambruz – Kubo, Ševčík, Mikšovský – Zúbek, Podešva, Vítek – Tesařík, Daněk, Hruška.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich (Tihlář) – Slavík, Hruzík, Šindelář, Javín, Prokop, Peslar, Wolf – Krayzel, R. Vaněk, Sedlář, Vrána, Seidler, Buček, Chaloupka, Pavlačka, Zachar, Kilnar, Zuber.

Valaši podpořeni sérii pěti vítězství v řadě se do soupeře z ostravské části Poruby pustili již od prvních minut. K úvodnímu náporu jim dopomohla přesilova hra, početní výhodu ovšem muži v zelenožlutém využít nedokázali. Nejblíže k otevření skóre měl v čase 5:26 Daniel Vaněk, parametry jeho koncovky však postrádaly přesnost. Hosté se však zanedlouho dopustili druhého prohřešku a znovu domácím nabídli početní výhodu. V ní už Vsetín slavil, Ambruz našel zpoza branky volného Reného Kajabu, domácí forward neváhal a z první překonal Gleicha.

Zelenožluté úvodní trefa nakopla ještě k větší aktivitě, hosté z Poruby se jen s těží dostávali do útočného pásma. Příležitost si však hosté přeci jen vytvořili, po bully v útočném pásmu se před Hromadu dostal Rostislav Vaněk, brankář VHK byl však připraven plnit svou úlohu. Také hosté dostali příležitost početní výhody, namísto vyrovnání se však tato disciplína Sršňovým svěřencům vůbec nepovedla. Po neproměněné přesilové hře se ke slovu dostali znovu domácí. V čase 18:34 se vyznamenala se první formace Valachů, když se kotouč od Ambruze dostal k Danielu Vaňkovi, ten si mohl vybrat, zda zakončení vezme na sebe a nebo vylepší pozici pro Reného Kajabu, vsetínský kapitán voli druhou možnost a druhý jmenovaný překonal Gleicha podruhé. První třetinu tedy Vsetín zaslouženě vyhrál.

Také v prostřední části měli více ze hry hráči domácího Vsetína. Především v jejím úvodu dokázali Valaši působit před Glaichem obrovské zmatky, třetí branka se však ne a ne dostavit. Domácí těžili především z chyb, které Poruba produkovala při vlastní rozehrávce, což ji znemožňovalo přechod do útočného pásma. Místo toho se do útoku tlačil Vsetín. Právě tento faktor dostal do přečíslení Daňka s Hruškou, oba si stihli vyměnit kotouč, akci se snažil zakončit prvně jmenovaný, byl však stíhán hostujícím obráncem a přesné zakončení se mu nepovedlo. Další únik zaznamenal Ševčík s Kubem, tentokrát úspěch celé akce zhatil faul porubského obránce. Vsetín však v početní výhodě neuspěl, i když svíral svého soupeře v útočném pásmu. Přesilovou hru si zahráli také Ostravané, ti se však po většinu času své přesilovky drželi mimo útočné pásmo, a tak diváci v prostřední části branku neviděli.

Valaši si však ze závěru druhé třetiny odnesli do té závěrečné přesilovou hru. Potrestat porubský tým mohl Robin Ševčík jedovatá střela z hranice levého kruhu však orazítkovala tyč Gleichovy svatyně. Chvíli po konci početní výhody se k samostatnému úniku dostal František Zúbek, oblíbenec vsetínských tribun byl však nedovoleně zastaven a rozhodčí nařídil trestné střílení. Zúbkovi se povedlo Gleicha překonat bekhendem a Vsetín slavil tříbrankové vedení. Právě tato branka se nejspíš ukázala jako zlomová, na hokejky Valachů ulehl potřebný klid a domácí hráli s lehkostí. Další příležitost Vsetína přišla v čase 45:31, Vítek vyslal k samostatnému úniku Podešvu, ten se rozhodl pro razantní zakončení příklepem, rozvlnil však pouze boční síť. Čtvrtou branku Vsetína zaznamenal vedoucí čtvrté lajny, Hurtík nahazoval kotouč na branku z téměř nulového úhlu, před Gleichem byl však dobře postaven Josef Daněk a ten usměrnil kotouč za jeho záda.

Vsetínské tribuny ještě více ožily a necelá tisícovka přítomných diváků už si byla téměř jistá tříbodovým přísunem. Navíc i hosté působili již pasivním dojmem, přesto se však dočkali čestného zásahu. O možnost získat druhý shootout přišel Hromada v čase 58:37, pokus Rostislava Vaňka vsetínský muž s maskou ještě vyrazil, dlouho však nevěděl, kam se kotouč poděl, čehož využil Lukáš Vrána a zaznamenal čestný úspěch Poruby. Když už to vypadalo, že se nic nestane, rozjel se na Gleicha osamocený Petr Hruška i jeho nájezd však neměl čistý konec a rozhodčí podruhé nařídil trestné střílení. Hruška se rozjel vstříc Gleichovi, naznačil střelu a s pomocí břevna uklidil kotouč za jeho záda, čímž pečetil výhru zelenožlutých 5:1.

Valaši tak po šesti vzájemných utkání zlomili porubský komplex. Připsali si velmi cenné tři body, které je v tabulce vynesly na šestou příčku.

Ohlasy k utkání

Jiří Weintritt (Vsetín): „Úvod zápasu byl z obou stran opatrný. Po první brance už jsme měli lepší pohyb, z toho pramenily naše další šance, které se nám dařilo schovat do brány. Já i Viktor Hlobil děkujeme celému týmu za odvedený výkon a fanouškům za skvělou atmosféru.“

Tomáš Sršeň (Poruba): „Chtěl bych poblahopřát Vsetínu k vítězství. Dnes na ledě hrálo pouze jedno mužstvo.“