Vsetín postupuje do semifinále!

Jan Tajzler, Helena Hegeďová • 12.03.2019

Cíl vsetínských hokejistů byl naplněn! Valaši zvládli rozhodující utkání vypjaté série s prostějovskými Jestřáby a postupují do semifinále. Zelenožlutí k vytouženému vítězství vykročili již v první třetině, když přesilovou hru využil Rob a krátce po něm se prosadil i Březina. Komplikace pro Vsetín nastala ve druhé třetině, kdy Jestřábi dokázali snížit na rozdíl jediné branky, ovšem jejich naděje zmrazil okamžitě Kucharczyk. I tak se zbývající minuty rozhodujícího utkání nesly ve znamení tuhé bitvy, kterou Valaši korunovali trefou do odkryté branky v podání Šilhavého. Vsetín tak naplnil cíl, který si vytyčil před sezonou a o možnost účasti v extraligové baráži vyzve českobudějovický Motor. Série startuje v pátek na Lapači od 17:30.

CHANCE LIGA - ČF7 út 12.3.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
6:2(2:0, 2:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Rob (Pechanec, Teper), 11. Březina (Šilhavý), 22. Jonák (Slováček, Teper), 34. Kucharczyk (Frolo, Jeřábek), 56. Kopta (Mikuš, Šilhavý), 60. Šilhavý (Pechanec, Slováček) – 29. Hanták (Divíšek, Račuk), 34. Račuk (Dvořáček, Žálčík). Rozhodčí: Kubičík, Wagner – Bosák, Maštalíř. Vyloučení: 10:5. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 4670. Střely na branku: 32:30. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 6:2.

VHK ROBE Vsetín: Gába – J. Drtina, Mikuš, Teper, Slováček (A), Jeřábek, Frolo, Hryciow – Rác, Kucharczyk (A), Theoret – Rob, Pechanec, Jonák (C) – Březina, Šilhavý, Kopta – Vítek, Pitule, Karafiát.
LHK Jestřábi Prostějov: Neužil – Havlík, Čáp, Žovinec, D. Kolář, Husa, P. Krejčí, Bažant – Krejčiřík, Račuk, Žálčík – Hanták, Pšenička, Dvořáček – Starý, Divíšek (A), Nouza (A) – Venkrbec (C), V. Meidl, Prokeš.

V sedmém čtvrtfinálovém utkání se na Lapači začalo bez větších střeleckých příležitostí, ale už brzy se v útoku usadili Valaši. Jestřábi ale úspěšně bránili, a tak si domácí museli na svůj první přesný zásah počkat až do přesilové hry, kdy na trestnou lavici usedl Žovinec. Po minutě v početní převaze převzal Luboš Rob v mezikruží kotouč od Antonína Pechance, nabruslil si blíž k bráně a bekhendovou kličkou se prosadil nad Neužilův levý beton.

Prostějov mohl se svým soupeřem srovnat krok, protože ani domácí nehráli bez faulu, ale nepovedlo se. Navíc ten, kdo v tuto chvíli odpykával svůj trest, navýšil po svém návratu na led vsetínské vedení. Tímto úspěšným byl David Březina, jenž se s Koptou ocitl v přečíslení dva na jednoho. Puk sice na chvíli skončil u hostujícího gólmana, po malé chviličce se ale objevil na brankové čáře, odkud už se dostal až branky. Vsetín se do brankoviště tlačil i nadále, štěstí však stálo u Neužila, který již v první třetině neinkasoval.

Vedení Vsetína narostlo na začátku druhé třetiny, když se v další z přesilových her prosadil po lehkém pokusu Ondřeje Slováčka Vít Jonák. Čtvrtou branku mohl přidat Březina, po kombinaci s Koptou však neuspěl. Následně ale domácí celek svou nedisciplinovaností nabídl soupeři přesilovku 5 na 3. A ten jí náležitě využil. Konkrétně to byl Filip Hanták, kdo dokončil kombinaci do brankářova protipohybu.

Jestřáby dostala první vstřelená branka do sedla a začala hra nahoru dolů, ve které měly šance oba týmy. A Valaši opět faulovali. Tentokrát tuto chybu potrestal prudkou střelou od modré čáry do pravého horního rohu Marek Račuk a Prostějov byl zpět ve hře. Na tuto ránu odpověděl střelou a úspěšnost dorážkou Radim Kucharczyk. Prostějovští se mohli znovu dostat na dostřel, když Račuk pošel domácí obranou jako nůž máslem, ale nakonec nezakončil.

Šilhavý se ukázal ve vlastním oslabení, ale v brejku jej zastavil Čáp. Jasnou šanci měl také Kucharczyk. Theoret se totiž snažil využít zaváhání Neužila za jeho vlastní brankou předáním kotouče před prázdnou síť. Prostějov mohl vrátit naděje na postup v některé z přesilových her, úspěšná střela však ne a ne přijít. Naopak pojistit výhru mohl Theoret, ale postaral se o to až Ondřej Kopta, který prostějovského gólmana prostřelil v úniku.

Už tři minuty před koncem třetí třetiny se Jestřábi rozhodli pro hru v šesti a na svého soupeře si v ní vytvořili potřebný tlak. Po vyloučení Theoreta měli navíc výhodu dvou hráčů v poli, avšak Valaši drželi. Vše dokonal ranou do prázdné brány Vojtěch Šilhavý a Lapač mohl slavit. Vsetín zvítězil v sedmém čtvrtfinálovém utkání 6:2 a postupuje do semifinále.

Jiří Vykoukal (trenér LHK Jestřábi Prostějov):V dnešním zápase jsme udělali tři fatální chyby. Při prvním, druhém a čtvrtém gólu jsme byli myslím i na dostřel. Při stavu 3:2 jsme soupeře dostali do situace, ve které nechtěl být, ale pak přišel rychlý gól na 4:2. Taková chyba v sedmém zápase by se neměla stávat. Snažili jsme se to tlačit, ale po těch chybách, co jsme udělali, jsme už nedokázali zápas zvrátit. Jinak si myslím, že to byla výborná série, ve které jsme to chtěli dneska urvat a dojít co nejdál. Bohužel se nám to moc nepovedlo. Rozhodlo se v dovednostní soutěži, a to byly penalty. Mohlo to být ale jinak, kdyby se hrálo prodloužení pět na pět do vstřelení gólu, jak je tomu všude na světě. Tady se to ale hraje jinak, takže došlo na penalty. Jinak si myslím, že si všichni přišli na své. Teď, jak jsem byl někdy na kluky v sezóně naštvaný, tak nyní ukázali, že dokážou zabrat a chyběl nám jenom kousek.

Luboš Jenáček (trenér VHK ROBE Vsetín): My jsme samozřejmě strašně šťastní. Spadl nám obrovský balvan ze srdce, protože ten cíl byl dostat se do semifinále. Po výborné základní části jsme šli z druhého místa, případné vypadnutí by bylo samozřejmě zklamání. Ale my jsme věděli, že Prostějov bude velmi silný protivník, protože hrál všechna utkání, proti nám, v základní části výborně. Bylo to 2:2 na zápasy a to, že některé zápasy v základní části možná podcenili a prohráli, ztratili body. Díky tomu byli o 20 bodů pod námi, ale kvalitu mají obrovskou. Myslím si, že mají lepší tým než loni. Říkám, hráli všechny utkání na hranici, hráli výborně a mě vůbec nepřekvapuje, že to šlo do sedmého zápasu. Protože se střetly 2 výborné týmy, bylo to vypjaté před výbornou kulisou. Jak tady, kdy byla opravdu fantastická atmosféra, tak v Prostějově, kde byla také dobrá, přijelo tam nejmíň 1000 lidí ze Vsetína. Proštějovští fanoušci byli také výborní. Teď velká úleva, musíme se připravit na Motor, rychle zregenerovat, dát se do kupy. My nekončíme, samozřejmě se pokusíme udělat pro úspěch co nejvíce.