Vsetín pod vedením nového trenéra Jenáčka urval 3 body proti Břeclavi

Kristýna Guricová, Jan Hrbáček • 19.12.2010

Vsetínští hokejisté dnes proti Břeclavi zaznamenali velice důležité vítězství. Rozhodující branku na 3:1 vstřelil ve 26. minutě po pohledné kombinaci Vaňkova útoku obránce Zbyněk Spitzer. Omlazený kádr vedený poprvé novou trenérskou dvojicí - Lubošem Jenáčkem a Alexejem Jaškinem doplnili z Třince nakonec pouze Kajaba a Řezáč. I přesto dnes Vsetín prokázal větší kvalitu než jeho soupeř a zaslouženě, po dlouhých sedmi porážkách, zvítězil 4:2.

- 26.kolo ne 19.12.17:30
HC Břeclav
4:2(1:1, 3:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Vítek (Holík), 21. Ševčík (Zavrtálek, Vaněk), 26. Spitzer (Brynecký, Ševčík), 39. Tesařík (Slováček) - 2. Kurial (Fiedler), 33. Hrůza (Dora). Rozhodčí: Šutara - Řezáč, Tuizal. Vyloučení: 5:10, navíc Lubomír Škapík (BRE), 10 minut OT za nesportovní chování. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 675. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Zavrtálek, Spitzer, Farda, Kapr, Pelc, Žabčík - Brynecký, Vaněk, Ševčík - Slováček, Kajaba, Tesařík - R. Holík (40. Janeba), Vítek, Řezáč.
HC Břeclav: Žurek - Dora, M. Rajnoha, Vozdecký, Svoboda, Špaček, Škapík, Nedvěd, Sedláček, Hrůza, Matouš, Čikl, Grmela, Fiedler, Bolfík, Kurjal, Zháňal.

Úvod středečního duelu Vsetína s Břeclaví domácím příliš nevyšel. Už po 52 vteřinách hry totiž odešel jeden z domácích hráčů na trestnou a Valaši se museli bránit ve čtyřech. Břeclavi to netrvalo příliš dlouho a svou početní převahu přetavila v gól – přesně v čase 1:44, vjel Kurial po pravé straně do útočného pásma a bekhendem překonal Plška – 0:1. Vsetínští se ale nenechali zaskočit a zapracovali na vyrovnání – už v minutě 5. se podařilo Vítkovi z dorážky zasadit puk pod břevno Žurkovy svatyně a srovnat tak na 1:1. V dalších minutách se na ledě nic podstatného nedělo a hru tak mohlo oživit až vyloučení jednoho z hostí – svou přesilovku si tak mohli zahrát i domácí. Oživení však nepřišlo, Vsetínu se přesilovka příliš nevyvedla a prakticky Žurka nijak neohrozil.

Ani druhá desetiminutovka na led nepřinesla příliš změn, hrál se nepříliš pohledný hokej, kdy se u kotouče střídaly obě mužstva, ani jedno však nedokázalo brankáře soupeře významněji ohrozit. Valaši měli sice dvakrát po sobě možnost hrát v pěti proti čtyřem a dostat se tak do vedení, s přesilovkou si však příliš rady nevěděli.

Do druhého dějství si obě mužstva přenesla svá vyloučení a na ledě se tak hrálo ve čtyřech. Tento stav více vyhovoval domácím, kteří už po 37 vteřinách rozradostnili tribuny stadionu Na Lapači. V akci 2 na 1 počkal Zavrtálek na najíždějícího Ševčíka, svěřil mu puk a vsetínský útočník zblízka zavěsil kotouč nad klečícího Žurka – 2:1. Úvod druhé třetiny se Valachům celkově vyvedl. Už proto, že o pár minut později se stav utkání měnil po třetí – po sérii přihrávek, kdy puk procestoval snad přes domácí všechny hráče na ledě až ke Spitzerovi na mezikruží, ten se rozhodl vystřelit a jeho rána prošla břeclavskému brankáři mezi betony – 3:1. Rázem tak Valaši vedli o dvě branky a na jejich hře to bylo patrné.

Břeclavským Lvům se dlouhou chvíli nedařilo dostat před Plška, popřípadě jej ohrozit. Vlastní chybou ale žlutozelení ve 33. minutě nabídli hostům přečíslení a pro Hrůzu bylo snadné zavěsit, byť s pomocí odrazu puku od brusle, do poloodkryté klece. Najednou to tak bylo zase jen o jednu branku. Jen o chvíli později měl stejný hráč, který se zasloužil o první gól Břeclavi, v brejku 2 na 1, další úspěch na hokejce – kotouč ale nasměroval nad branku a pak už se jen mohl dívat, jak se do protiútoku vyřítili Vsetínští. Slováček namazal kotouč před brankoviště Tesaříkovi, který svou ránou umístnil puk mezi betony brankáře Žurka. Když už to tak vypadalo, že gólman kotouč udrží, vyskočil černý nesmysl na led a pomalu se došoural za brankovou čáru – 4:2. Znovu tak platilo otřepané nedáš – dostaneš.

Poslední část se sebou přinesla jak jinak než několik vyloučení, většina z nich na straně hostujícího celku. Vsetínu ale tyto přesilovky nebyly moc platné, do nějakého většího tlaku se v nich dostat nedokázal a problémem bylo spíš udržet si útočné pásmo, než pomýšlet na ohrožení Žurka. Velkou šanci si tak Valaši vypracovali až v minutě 55., a to když Řezáč, vracející se v té chvíli z trestné lavice – namazal Fardovi, kterého tak poslal do brejku. Brankář hostí ale zareagoval výborně, proti vsetínskému hráči vyjel daleko z branky a kotouč mu zblokoval. Také Ševčík o pár minut později mohl definitivně rozhodnout, když se vyřítil v zádech s jedním Břeclavským na hostující klec. Než možný gól, zvolil raději hostující hráč pád pod nohy vsetínského útočníka a akci tak zastavil…

I přes to, že se Vsetínu nepodařilo v závěru třetí části skórovat a Břeclav se do závěrečného tlaku vůbec nedostala, své dvoubrankové vedení už proto Valaši dotáhli až do závěrečné sirény a po dlouhých 7 zápasech bez výhry konečně plně bodovali. Břeclav má, i díky své prohře Na Lapači, stejnou porci bodů jako Frýdek – Místek na příčce 12. a boje o záchranu ve 2. lize tak mohou postihnout i ji…

Luboš Jenáček (trenér VHK Vsetín): "Dostali jsme nešťastný první gól, kdy to břeclavský hráč z úhlu neskutečně trefil. Myslím, že se to na nás trochu podepsalo. Úvod zápasu nebyl tak dobrý, jak jsme si představovali. Byli jsme trochu zakřiknutí. Podle mě to byl takový scénář posledních zápasů. Něco se řeklo, ale mužstvo dostalo góly a šlo dolů. Naštěstí se nám podařilo Davidem Vítkem vyrovnat. Myslím, že od té doby jsme hráli lepší hokej a podařilo se nám dát pěkné góly. Nebylo to bez problémů, protože jsme vyrobili spoustu chyb. Bylo to o tom, že Lukáš Plšek to pak vzadu prostě zavřel a šance, které Břeclav měla, už pochytal."

Michal Konečný (trenér HC Břeclav): "Začátek byl dobrý, ve druhé minutě jsme dali gól. Bohužel se nám pak zranili dva obránci, což nám udělalo čáru přes rozpočet. Štěpánu Hrůzovi navíc praskl nůž, takže jsme přišli i o pravé křídlo prvního útoku. Nás je málo, přijeli jsme sem v patnácti, takže jsme utkání dohrávali de facto na dva útoky. Není to výmluva, ale v takovém stavu, v jakém se teď nacházíme, to prostě cítit je. Ale myslím, že domácí si dnes vítězství za svůj bojovný výkon zasloužili, dali do toho větší srdce."