Vsetín bojoval do posledních minut, ale dvoubrankové manko Motoru smazat nedokázal

Jan Tajzler, Helena Hegeďová • 07.10.2019

V rámci šlágru 11. kola Chance ligy přivítal Vsetín na svém ledě druhý tým tabulky a to českoubudějovický Motor. Jihočeši si dokázali vzpomenout na své výkony z jarního play-off a ve Vsetíně si postupně vypracovali tříbrankový náskok. Domácí ovšem neházeli flintu do žita ani za nepříznivého stavu a dotáhli se na rozdíl jediné branky. Vsetín měl několik možností vyrovnat, ale hosty významně podržel brankář Strmeň. Valaši bojovali do posledních minut, ale kýženého srovnání se nedočkali a ztracené body se nyní pokusí dohnat ve středečním utkání na ledě přerovských Zubrů.

CHANCE LIGA - 11.kolo po 7.10.17:30
Madeta Motor České Budějovice
3:5(0:2, 1:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 33. Procházka, 42. L. Volf (Procházka, Slováček), 48. Rehuš (Slováček, Jonák) – 7. Holec (Vydarený), 10. Christov (Plášil, Holec), 24. Pýcha (Holec, Venkrbec), 44. Karabáček (Endál, Pýcha), 50. Z. Doležal (Pýcha, Plášil). Rozhodčí: Pilný, Maršálek – Blažek, Zedník. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2910. Střely na branku: 35:27. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Hryciow, Slováček (A), Ondračka, Dudáš, J. Drtina, Jeřábek, Holomek – Karafiát, Rehuš, Jonák (C) – Hořanský, Pechanec, D. Tůma – L. Volf, Kucharczyk (A), Procházka – Vítek, Šilhavý, Doktor.
Madeta Motor České Budějovice: Strmeň – Pýcha (C), Plášil, Vydarený (A), Suchánek, Lytvynov, Pavel – Beránek, Prokeš, Babka – Christov, Venkrbec, Holec – Šimánek, R. Přikryl, Z. Doležal – Karabáček, M. Novák (A), Endál.

Začátek utkání mezi Vsetínem a Českými Budějovicemi byl z obou stran spíše opatrný. Brankáři neměli v úvodu první dvacetiminutovky moc práce, většinu střel zablokovali obránci. Větší tlak si po pěti minutách hry vytvořili domácí, ale z gólu se jako první radoval českobudějovický Motor. Z vrcholu levého kruhu se mezi betony trefil Miroslav Holec. Vsetín rychle obrátil hru a snažil se vyrovnat, přes hostující obranu se to ale žluto-zeleným nedařilo. Takový problém Českobudějovičtí neměli.

Miroslav Holec předal ve středním pásmu kotouč Karlu Plášilovi, ten se dostal na levý kruh, odkud našel v mezikruží nachystaného Víta Christova. Hostující útočník se střelou bez přípravy trefil do pravého horního rohu vsetínské branky. Motor mohl znovu zahrozit v přesilové hře, ale tu si Valaši pohlídali. Naopak to byli oni, kdo mohl tři minuty před koncem první třetiny snížit, nebo dokonce vyrovnat. V přečíslení dva na jednoho minul Vítek, o minutu později trefil Hořanský levou tyčku.

V 24. minutě poslal Motor do tříbrankového vedení Pavel Pýcha, a to když se spolu s Miroslavem Holcem dostal do přečíslení. Pýcha v této situaci střílel z levého křídla na vzdálenější tyč, která byla v daný okamžik příhodně odkryta. Šanci na snížení měl obránce Slováček, ale Valachům se nedařilo v zakončení. Hra se tak přestěhovala do středního pásma, Motor se rozhodl pro obrannou hru a Vsetínu se přes útočnou modrou čáru nedařilo dostat. Když už byli domácí v pásmu, soupeř je na kruzích o puk rychle obral, případně se hostující beci chopili některé z nepřesných domácích přihrávek.

Martinu Procházkovi se však podařilo dostat do brejku, v kterém jej soupeř nedovoleně zastavil. Bylo nařízeno trestné střílení, v němž si Procházka vytáhl Strmeně z branky a po kličce zakončil k zcela odkryté levé tyčky. Vsetínské branka nabudila, ale dostali se také do oslabení ve třech. I tuto přesilovku odehrál Motor dobře. Pýcha trefil z vrcholu levého kruhu břevno, ale branka v této početní výhodě nepadla. Gólu se Lapač nedočkal ani ze vsetínských protiútoků nebo početní výhody domácích. V níž však byla hra pro nutnou úpravu plexiskla přerušena a zbývajících 42 sekund druhé části utkání se dohrálo zároveň s tou třetí.

Když už třetí dějství začalo oficiálně, chopili se kotouče domácí a ze své aktivity vytěžili přesilovku pět na tři. V početní výhodě nejprve nastřelil Procházka tyč, následně se dorážkou vlastní střely na hranici brankoviště prosadil Lukáš Volf. Valaši měli i v klasické přesilové hře několik gólových šancí, hosty ale držel výborně chytající Strmeň. A sekundu po návratu vyloučeného Beránka na led tečoval Václav Karabáček střelu Lukáše Endála z vrcholu levého kruhu tak šikovně, že zapadla přesně do horního rohu Gábovy branky.

Valaši se ze svých šancí nemohli ani nadále prosadit a ke hře se přidala také častá vyloučení na obou stranách. A v přesilovce 4 na 3 usměrnil za Srmeňova záda střelu Ondřeje Slováčka Branislav Rehuš. Opět to bylo jen o gól a navýšit vedení Motoru mohl z bezprostřední blízkosti gólmana Gáby Doležal. Nakonec se to Zdeňku Doležalovi povedlo po vyloučení Dudáše, když se přes obránce a clonícího hráče trefil k vzdálenější tyči. Naděje na vsetínské vyrovnání hasila častá vyloučení domácího celku. Valaši to v závěru zkusili v šesti, ale ani tak se jim nepodařilo prosadit a České Budějovice si z Lapače odváží všechny body.

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín): Po utkání s Jihlavou, kde jsme předvedli výborný výkon, jsme na to chtěli navázat doma proti Českým Budějovicím. První dvě třetiny byly ale z naší strany vlažnější. Myslím, že soupeř byl na to, jaké měl šance, až moc produktivní. Ale to je hokej. Kluci utkání odbojovali, ovšem první dvě třetiny mohly být z našeho pohledu malinko odvážnější. Myslím, že výsledek jinak neodpovídá obrázku utkání.

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): Vydřené vítězství proti velmi dobrému mančaftu. Věděli jsme, že se jako tým potřebujeme rehabilitovat za to, že jsme si nechali z posledního domácího zápasu utéct dva body. V loňské sezoně jsme proti Vsetínu hráli devětkrát a nebylo to nic jednoduchého. Věděli jsme, že nic jednoduchého nás nečeká ani tentokrát. To se potvrdilo. Na druhou stranu s veškerým respektem ke Vsetínu jsme si dnešní zápas zkomplikovali sami. Myslím, že jsme jej pevně drželi v rukou. Samozřejmě potřebujete nějaké zásahy gólmana. Ty tam byly, Honza (Strmeň) nám odchytal výborný zápas. Od poloviny utkání, kdy soupeř dal gól z trestného střílení po situaci, kterou bychom měli uhrát ve středním pásmu po buly, se z toho stala divočejší přestřelka. Pro nás je důležité, že jsme to dokázali uhrát. Kdykoliv se soupeř dotáhl na rozdíl jednoho gólu, vždycky jsme odpověděli a ucukli na dvě branky. To kluky vždycky uklidnilo. Měli jsme dnes ale moc vyloučených.