Valaši zlomili odpor Benátek až ve třetí třetině

Jan Tajzler, Tomáš Nejedlo • 21.11.2018

Vsetínský tým v závěru čtyřdílné venkovní série cestoval na led do Benátek nad Jizerou. Navzdory papírovým předpokladům otevřeli skóre utkání domácí a vyhráli i první třetinu. Vsetínu se podařilo srovnat až v čase 25:35, kdy se trefil Rob. Vyrovnaný stav platil v Benátkách až do závěru třetí třetiny, teprve v čase 54:19 nasměroval Valachy k triumfu Pechanec. Necelou minutu po něm uklidnil Vsetín Hryciow a do prázdné branky pečetil vydřené vítězství Vsetína Jonák. Valaši se nyní vracejí na domácí půdu, v sobotu pod dohledem kamer České televize přivítají Jihlavu.

CHANCE LIGA - 26.kolo st 21.11.17:30
HC Benátky nad Jizerou
1:4(1:0, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 11. T. Hanousek (Niko, D. Špaček) – 26. Rob (Slováček), 55. Pechanec (Karafiát), 56. Hryciow (Rác, Slováček), 60. Jonák (Rob, Mikuš). Rozhodčí: J. Doležal, Jechoutek – Coubal, Zídek. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 226. Střely na branku: 19:19. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

HC Benátky nad Jizerou: Schwarz (Žajdlík) – Kunst, Kolmann, Maier, T. Hanousek, Husa, Niko, Uřídil – Teplý, J. Mikyska, Psota – M. Zachar, D. Špaček, Jeník – A. Dlouhý, Bittner, Průžek – Klapka, Čech, Wiencek.
VHK ROBE Vsetín: Gába (Šelepněv) – Hryciow, Frolo, Teper, Slováček, Mikuš, Rudl, Ondračka – Hořanský, Pitule, Březina – Rob, Pechanec, Jonák – Karafiát, Kucharczyk, Rác – Vítek, Šilhavý, Jindra.

Vsetín začal na benáteckém ledě aktivně a hned v úvodní minutě utkání si vysloužil přesilovou hru. V ní také přišla první dobrá příležitost skórovat, centr druhého vsetínského útoku Pechanec šikovně tečoval puk před brankou, a až včasný Schwarzův zásah betonem zabránil první hostující trefě. Ta přišla na druhé straně a stalo se tak hned v první, a na dlouhou dobu poslední, přesilovce Benátek v tomto utkání. Šest vteřin před návratem potrestaného Roba na led na modré čáře natáhl ke střele Tomáš Hanousek a Gába přes zakrytý výhled registroval jeho pokus až za svými zády - 1:0. Hosté se pokoušeli odpovědět šancí Pechance po Robově příhře, stejně tak jako Benátečtí Zacharem v dobré šanci neuspěli a do druhé části se tak šlo za stavu 1:1.

Do druhé třetiny sice lépe vstoupily Benátky, působily bruslivějším dojmem, avšak v čase 25:36 z ojedinělé brejkové akce svítilo červené světlo za Schwarzem. Znamenalo to jediné - vyrovnání. Stalo se tak po krásné křídelní střele Luboše Roba, na kterou neměl zkušený benátecký gólman nárok - 1:1. Vrátit vedení na benáteckou stranu mohl rychlonohý Průžek, dostal se až do bezprostřední blízkosti brankáře Gáby, avšak bekhendem mířil do ochranné sítě.

Rozuzlení tak přinesla až třetí třetina. Dokonce ve vlastním oslabení benátecké obraně ujel Slováček, mezeru mezi betony Schwarze ale nenašel. Stejně tak se nezadařilo Vítkovi po Rácově pobídce. Poté už následoval patrně klíčový okamžik středečního utkání. Domácí dostali k dispozici za stavu 1:1 téměř minutovou dvojnásobnou přesilovku, jenže ve vstřelený gól ji nedokázali proměnit a Valaši zákonitě trestali.

V 54. minutě sudí udělili dvouminutový trest na každé straně a hrálo se ve čtyřech. Tento moment se ukázal jako rozhodující okamžik zápasu, neboť hosté ve hře čtyř proti čtyřem dokázali dvakrát skórovat. Nejprve přesunujícího se brankáře překonal Antonín Pechanec - 1:2 a krátce na to využil Michal Hryciow změť v brankovišti domácích další přesnou trefou - 1:3. Zmar Benáteckých dokumentoval zvuk tyčky po střele Dlouhého čtyři minuty před koncem a pak už jen trefa Víta Jonáka do prázdné branky, která určila konečný stav utkání - 1:4.

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín): Začátek byl vyrovnaný. Víceméně se hrálo nahoru-dolů. Pro domácí je to celkem krutý výsledek, protože určitě nebyli horší. Naopak my byli dnes šťastnějším týmem.