Přestřelku Na Lapači musely rozhodnout až samostatné nájezdy, ve kterých uspěly Litoměřice

Alena Ryšavá, Radek Bařina • 27.11.2021

V sobotu přivítal Vsetín druhé Litoměřice. Domácí otevřeli skóre, hosté však srovnali krok, následně otočili zápas na svou stranu a po dvou třetinách vedli 2:1. Střetnutí rozhodla jeho poslední část, během níž byla k vidění přestřelka. Celkem padlo ve třetí třetině pět branek. Valaši šli dvakrát do vedení, Stadion ale v závěru srovnal a za stavu 4:4 se hrálo prodloužení, které vítěze neurčilo. O tom, kdo si připíše dva body do tabulky rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější hosté. Vsetín po boji prohrál s Litoměřicemi 4:5.

CHANCE LIGA - 24.kolo so 27.11.17:00
HC Stadion Litoměřice
4:5sn(1:1, 0:1, 3:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 5. R. Půček, 46. D. Březina (Klímek, Berger), 51. Rob (Hořanský, Pitule), 53. Berger (Klímek, J. Jenáček) – 12. J. Holý (R. Přikryl, Sihvonen), 21. R. Přikryl (Válek), 52. M. Kadlec (Kracík, Malát), 59. Martin Procházka (Kracík, R. Přikryl), rozh. náj. Válek. Rozhodčí: Bejček, Šudoma – Kleprlík, Konvička. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0 . Diváci: 1000. Střely na branku: 29:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 4:5.

VHK ROBE Vsetín: Málek – Jerofejevs, Štach, Ondračka, Smetana, Jakub Jenáček, Hryciow, Buchta – Půček, Pitule, Rob – Gago, Vlach, Zeman – Berger, Březina, Klímek – Hořanský, Kucharczyk, Vítek.
HC Stadion Litoměřice: Král – P. Marcel, Pinkas, Výtisk, Holý, Klikorka, Černohorský, Kottek – Válek, Přikryl, Sihvonen – Ondřej Procházka, Jícha, Martin Procházka – Malát, Kracík, Kadlec – Urban, Koláček, Berka.

Utkání Vsetína s Litoměřicemi začalo zhurta. Už po minutě hry dostal krásný pas na útočnou modrou Ondřej Procházka, únik zakončený forhendovou kličkou ale zneškodnil gólman Málek. Další zajímavá situace nastala hned o pár vteřin později. Domácí Berger ztratil v souboji s Výtiskem stabilitu, což hlavní rozhodčí posoudili jako faul. Domácí útočník ale prokázal fair-play a faul na svou osobu nechal odvolat. V početní výhodě si poté naopak zahráli Severočeši, tato herní situace jim ale vůbec nevyšla. Ještě horší chvilku ale Litoměřičtí prožili na sklonku páté minuty. Rozehrávající Černohorský promáchl puk, čímž pustil do brejku Romana Půčka, který se nemýlil a střelou mezi betony poslal do Valachy do vedení.

Vedoucí gól Vsetínské uklidnil až příliš a ti tak upadli do jakési letargie. V šesté minutě sice rozezvučeli Zemanovou tečí tyč Královy svatyně, poté však otěže zápasu převzali hosté. Ti si v následující pětiminutovce museli připadat jako na tréninku samostatných nájezdů. Jen famózní Málek, který pochytal veškeré hostující výpady, včetně nadvakrát zakončovaného brejku Klikorky držel Valachy ve vedení. V jedenácté minutě završil zmar Valachů Zeman, který šel jako poslední hráč do riskantní kličky, ztratil puk a hosté jeli ve dvou sami na Málka. Přikryl se Sihvonenem sice ani nadvakrát Málka nepřekonali, v pokračující akci ale vypálil od modré Jan Holý a domácí gólman, který puk viděl až na posledních chvíli, nestihl sklapnout betony včas.

Po vyrovnávací brance Valaši přeci jen snížili množství hrubek, i nadále však za mladíky z Litoměřic výrazně zaostávali nejen v pohybu, ale především v důrazu. Není proto divu, že Král se v brance hostů až do konce periody nudil. Na druhé straně ale Litoměřice nedokázaly využít ani druhou přesilovou hru, do kabin tak celky odcházely za nerozhodného stavu.

Kdo čekal, že se Vsetínští v kabině zmátoří, byl už při první střídání vyveden z omylu. Hostující nápor v útočném pásmu zakončila střela z mezikruží, kterou ještě tečoval Roman Přikryl a touš neomylně nalezl pravý horní růžek domácí svatyně. Za stavu 1:2 sice Vsetín převzal iniciativu, proti dobře se pohybujícímu soupeři se ale do nebezpečných pozic takřka nedostával. K vidění byl spíše hokej juniorského stylu, plný rychlého pohybu, hra přelévající se ze strany na stranu a také velké množství nepřesností.

Výraznější vzruch přinesla jen třicátá minuta. Nejprve si další z litoměřických brejků vyzkoušel Jícha, ztroskotal však na betonech Málka. Z protiútoku se do dobré pozice dostal Rob, po rychlém uvolnění ale z úhlu nemířil přesně. Hned poté si Vsetín zahrál svou první přesilovku, přes několik nebezpečných závarů se ale neprosadil. Zbytek třetiny už byl na zajímavé situace skoupý, do kabin si tak hosté odnášeli těsný náskok.

Do třetí periody domácí trenéři přeházeli útočné formace a to viditelně pomohlo. Vsetínský výkon se rapidně zvedl a Valaši se hnali za vyrovnáním. Nejprve však museli přežít šance hostů. Pinkas ale z dobré pozice minul a o pár sekund později ztroskotal Jícha na skvělém Málkovi. Vsetín si poté vytvořil tlak a ve čtyřicáté šesté minutě ho přetavil ve vyrovnání. Klímek našel zadovku Davida Březinu a jeho prudká střela od modré na bližší tyč zaskočila Krále. Probuzený Vsetín po vyrovnání pokračoval v aktivitě a v polovině třetiny už vedl. Hned po vhazování si našel volný puk Luboš Rob a nechytatelně ho poslal do levého horního růžku hostující klece.

Náskok ale VHK nevydržel ani minutu. Hned v další střídání si Litoměřice vynutily tlak, Kracík našel zpoza brány Martina Kadlece a ten zblízka neměl problém zakončit do odkrytého kouta branky. Strhující podívaná třetího dějství pokračovala i nadále a o minutu později už Vsetín znovu vedl. Vše odstartovala tutovka Severočechů. Dalším těžkým zákrokem zneškodnil Málek samostatný únik Berky. Domácí okamžitě otočili hru, Klímek našel za obranou hostů Jana Bergera, proti němuž sice vystartoval gólman Král, situaci však neodhadl. Domácí útočník i s trochou štěstí přehodil brankáře a dojíždějící bek zastavil puk až za brankovou čárou.

Oba týmy si následně neúspěšně zahrály přesilovku, další důležitý moment tak byl k vidění až dvě a čtvrt minuty před třetí sirénou. Přikryl v souboji s Jerofejevsem ztratil rovnováhu, což rozhodčí posoudili jako faul. Popuzení Vsetínští se sice u Přikryla dovolávali stejného fair gesta, jaké předvedl v úvodu Berger, ale nepochodili. V následné přesilovce, zesílené odvoláním gólmana přišlo vyrovnání. Dlouhé obléhání domácí klece zakončil Martin Procházka, při jehož zakončení z levého křídla se Málek nestihl včas přitisknout k tyči.

V prodloužení se oba týmy přesvědčily o tom, že ani zakončení do prázdné branky nemusí znamenat jistotu gólu. Nejprve to byl hostující smolař Jícha, který dorážku za dvou metrů nasměroval mimo. A aby mu to nebylo líto, napodobil ho na opačné straně Gago, který Jerofejevsovu přihrávku zblízka poslal mimo odkrytou bránu. Utkání tak dospělo do samostatných nájezdů. V nich Valaši znovu potvrdili, že v této disciplíně se jim letos nedaří. Z domácích hráčů se totiž trefil jen Zeman. Na druhé straně se prosadili Ondřej Procházka, Lukáš Válek i Jaroslav Kracík. Postarali se tak o to, že po výsledku 4:5 putují dva body do Litoměřic.