Odveta Vsetínu nevyšla, tři body zůstaly v Praze

Jan Tajzler • 30.01.2021

Po třech vyhraných zápasech v řadě mířili Valaši v sobotu k odvetě na led pražské Slavie. V Edenu začali zelenožlutí slibně, když v první třetině využil přesilovou hru desátou brankou v sezoně Sebastian Gorčík. Sešívaní ovšem v prostředním dějství zabrali a skóre otočili. Vsacané byli v závěrečné periodě nuceni otevřít hru, z toho pramenila i třetí branka Pražanů. Trenér Srdínko dvě minuty před koncem odvolal brankáře, Vsetín v power-play tlačil, ale utkání už nezdramatizoval. Ve středu budou Vsetínští bojovat na domácím ledě s Porubou.

CHANCE LIGA - 25.kolo so 30.1.15:00
HC Slavia Praha
3:1(0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Pšenička (J. Doležal, J. Novák), 35. Kafka (Jaroslav Bednář), 58. M. Ondráček (Kružík, Poletín) – 16. R. Vlach (Bartko, Pechanec). Rozhodčí: Hucl, Šindel – Coubal, Horažďovský. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 0:0. Střely na branku: 34:19. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 3:1.

HC Slavia Praha: Michajlov – Barák, Sedlák, Veber, Buchta, D. Krejčí, J. Novák (C), Jeřábek – Vlček, Vampola (A), Šmerha – Kafka, Jaroslav Bednář (A), Všetečka – M. Ondráček, Poletín, Kružík – Tomica, Pšenička, J. Doležal.
VHK ROBE Vsetín: Gába – Š. Jenáček, Smetana, Hryciow, Bartko, Kudělka (C), Štach (A), J. Jenáček – L. Bednář, Pechanec, Gorčík – Babka, R. Vlach, A. Zeman – Hořanský, Šilhavý, Vítek – Půček, Kucharczyk (A), Berger.

Valaši v úvodu vycházeli ze zabezpečené obrany. První střeleckou příležitost si sice připsal hostující Gorčík, když si s kotoučem najel mezi kruhy, ale jeho úmysl překonat Michajlova mezi betony nevyšel. Následně se domácí Pražané aktivně dostávali do útočného pásma a vypracovali si několik střeleckých příležitostí. Brankář Gába musel být ve střehu a předvedl několik pohotových zákroků, oči měla prudká střela novice ve slávistickém dresu Poletína. Následně se od mantinelu dostal před vsetínskou branku Sedlák, Gába jej vychytal. Zelenožlutí bránili statečně a i když měli Pražané optickou převahu, nevypracovali si vážnější příležitost.

Vsetín pak dostal možnost přesilové hry a tu se mu podařilo využít. Bartko dokázal přes šíří útočného pásma poslat puk na levé křídlo, kde byl najetý Sebastian Gorčík a jeho výstavní střela skončila v protějším růžku slávistické branky, pro vsetínského útočníka to byla 10. trefa v sezoně. Za Slavii mohl rychle odpovědět Bednář, ale z předbrankového prostoru si na Gábu nepřišel. Trpělivě hrající Vsetín tak po první třetině držel těsný náskok.

Domácí nastoupili do prostředního dějství s vysokou aktivitou a brzy se dočkali srovnávací trefy. Za útočnou modrou si najel s kotoučem obránce Novák, jeho pokus Gába zneškodnil a snažil se puk odpálit hokejkou, bohužel pro něj namazal kotouč na hůl Tomáše Pšeničky, jenž si všiml, že vsetínský brankář je z branky vyjetý a uklidil puk do opuštěné branky. Vsetínu mohl vedení vrátit Hořanský, když se utrhl na pravém křídle, ale nedokázal puk zvednout nad beton Michajlova. Valaši následně zahrávali druhou početní výhodu v utkání, skóre se však neměnilo.

S blížící se polovinou základní hrací doby přišly během jediného střídání hned tři slibné útočné akce. Nejprve zahrozila Slavia, Šmerha přihrávkou od modré čáry poslal puk na levý kruh Vlčkovi, toho Gába vychytal a z následného protiútoku se ve slibné pozici ocitl Vlach, Michajlov byl mimo brankoviště, avšak vsetínský útočník trefil bránícího hráče. Hned na to bylo znovu rušno před brankou Vsetína, Veberova střela se odrazila od mantinelu na hůl Kružíka, po jeho střele úřadovala pohotová Gábova lapačka.

Slavii se podařilo ve druhé třetině skóre otočit. Bednář vybojoval puk pro Petra Kafku a ten trefil přesně pod horní tyč vsetínské svatyně. Před druhou sirénou měli také sešívaní možnost početní výhody, ale Valaši příkladně bránili a domácím nic nepovolili. Po dvou třetinách tak byli k bodům blíže sešívaní.

Vsetín, vědom si jednobrankového manka, nastoupil do třetí třetiny s vyšší útočnou aktivitou. Do největší příležitosti se po skvělém pasu Bartka dostal Kucharczyk, když osamocen ujížděl na Michajlova, slávistického brankáře se snažil překonat kličku do bekhendu, ovšem domácí strážce svatyně si možná ani nebyl vědom jak, ale svou branku před vsetínským matadorem uhájil. Rodící se nápor Valachů mohla umocnit přesilová hra, ale zelenožlutí byli zcela bezzubí. Slavia pak ve své početní výhodě byla mnohem nebezpečnější než v předchozích případech, ve slibné pozici se ocitl Šmerha, ale z voleje na Gábu nevyzrál. Pražané pak v plném počtu znovu přidali a Šmerha tentokrát postupoval individuálně, vsetínskou obranu překonal, ale na Gábu si nepřišel.

Slavia postupně projevila větší vůli po vítězství, samostatný únik Vlčka ještě Gába stačil pohotovou lapačkou zhasit. Zanedlouho však Vsetínští přišli ve středním pásmu o kotouč a na hostujícího brankáře se řítili hned dva Pražané, jmenovitě Kružík poslal přihrávku Martinu Ondráčkovi a s jeho přesnou koncovkou nemohl Gába už nic dělat. Vsetín však bojoval až do konce, dvě minuty před vypršením základní hrací doby odvolal brankáře a blízko kontaktu byl po individuální akci Pechance Bartko, přihrávku prvně jmenovaného však za Michajlova neusměrnil. Slavia už zbytek vypjatého závěru zvládla ubránit a v Edenu si tentokrát ponechala všechny body. Valaši po třech vyhraných zápasech v řadě odjeli s prázdnou.

Miloš Říha (HC Slavia Praha): Z naší strany to byl výborný zápas. Prakticky od začátku jsme určovali tempo hry. Byť pro nás bylo strašně nepříjemné, že jsme inkasovali první gól, a to v oslabení po postupném útoku. Soupeř se dostal do vedení, což pro nás bylo složité, protože jsme si nezasloužili po první třetině prohrávat, měli jsme víc ze hry. Jsem rád, že mužstvo vydrželo hrát prakticky 60 minut, slabší pasáž jsme měli jen při vstupu do třetí třetiny. Jinak jsme odehráli výborný zápas, musím pochválit celé mužstvo, jak k tomu dnes přistoupilo. Byl to diametrálně odlišný zápas oproti tomu ve Vsetíně.

Jan Srdínko (VHK ROBE Vsetín): I když se pro nás dnešní zápas vyvíjel slibně, vedli jsme 1:0, tak naše hra nebyla dobrá. Slavia nás přebruslovala, byli jsme o krok pozadu a z toho pramenily naše chyby, za které nás soupeř potrestal. Byli jsme nedůslední v soubojích v obranném pásmu a Slavia si díky své kvalitě v útoku vypracovávala šance. Nicméně i tak jsme se snažili do poslední chvíle držet výsledek a v závěru s ním něco udělat. Bohužel jak jsme otevřeli hru, tak jsme měli okýnko v obraně, přečíslení a dostali jsme gól na 1:3. V závěrečné powerplay jsme měli nějaké šance, ale výsledek se nám už nepodařilo zdramatizovat.