Na Lapači bojovali o play-off domácí, ne Slavia

Michal Berg • 30.01.2007

V s e t í n - Po desáté v sezóně Vsetín nedal v zápase gól, ale přesto slaví. 65 minut hry a devět samostatných nájezdů byli brankáři neprůstřelní, až Jan Fadrný proměneným nájezdem rozhodl zápas, ve kterém Slavia ztratila na ledě outsidera dva důležité body. Martin Štefl vychytal svou třetí nulu v sezóně, z toho dvě byly proti hráčům Slavie. Vsetín 34 body již překonal svůj bodový zisk z minulé sezóny.

- 47.kolo út 30.1.17:00
HC Slavia Praha
1:0(0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branka: 65. Fadrný - rozhodující samostatný nájezd. Rozhodčí: Jeřábek - Polonyi, Kreuzer. Vyloučení: 9:10, bez využití. Diváci: 1820.
VHK ROBE Vsetín: Štefl - Andersons, Všetečka, Stříteský, Bobček, Šmach, Ostrčil - Nätäänen, J.Hruška, Barus (41. Knebl) - Darzinš, Fadrný, Dubec - Davídek, Sabol, Grill.
HC Slavia Praha: Hronek - Hlavačka, Kolařík, Kadlec, Vašíček, Graňák, Žižka (35.- 45. Jass) - D. Hruška, Beránek, Doležal - Bednář, Červenka, Sup - Vondrka, Rataj, Dlouhý - Kubeš, L. Havel, Malát.
Měl to být jednoznačný zápas s jednoznačným koncem: Slavia bojující o play off s přehledem přehraje poslední Vsetín, který se v současné době nemůže pražskému klubu příliš rovnat, a odveze si z Lapače povinné tři body. Situace bude o to snazší, když valašský tým má opustit další z opor – slovenský útočník Marek Grill.

Už úvodní minuty utkání však dávaly najevo, že vsetínský skalp nebude zadarmo. Zelenožlutí rozhodně nepřipomínal poslední tým tabulky. Dravé mládí se dravě dralo vpřed. Úvodní vhazování vyhrál vsetínský Hruška a slušně se rozvíjející akce však skončila u finského forvarda Nätäänena, jehož obrali o puk hostující obránci. Hruškův slávistický jmenovec David zase stál u šance hostů. Po levém křídle se protáhl do útočného pásma a jeho umístěnou ránu vyrazil brankář Štefl ramenem. Vsetín se do rychlého přečíslení dostal po ledabylém vyhození Jasse, ale Fadrný z Därzinšova pasu vedení nevytěžil.

Poté se Grill jako poslední hráč domácích zamotal do vlastních kliček, ztratil puk a pohotový Bednář toho využil k nájezdu na Štefla. Vsetínský brankář ovšem dokázal pokrýt i dorážku nejproduktivnějšího hráče hostů a tak se na úvodní branku stále čekalo. Největší šance spálily oba týmy v závěru třetiny: Nejprve domácí Všetečka netrefil Hronkovu bránu ze dvou metrů a následně Štefl vůbec neviděl Kadlecovu dělovku od modré. Puk sice propadl do brankoviště, ale ani dorážející Havel nedokázal přelobbovat v poslední chvíli nastavenou vyrážečku domácího brankáře.

O přestávce bylo zřejmě v kabině hostů dusno, což se projevilo v jejich aktivitě ve druhé části. Jejich neschopnost vstřelit branku však pokračovala. V přesilovce stříleli domácí Stříteský, ale následně mladý bek jen tak tak zastavil pokus o únik Beránka. Slávistický kapitán si rozhněval vsetínské ochozy, když v další šanci pokračoval ve hře i přesto, že na ledě ležel otřesený Därzinš. Když už se zdálo, že Slavia domácí odpor zlomí, přišla nechtěná chyba sudího Jeřábka. Štefl ukryl Hlavačkovu střelu v náručí a rozhodčí zapískal. Vzápětí se však kotouč dokutálel za brankovou čáru.

Neprůstřelnost vsetínského gólmana neukončil ani Igor Rataj. Slovenský bojovník se zjevil zcela sám před Šteflem, ale syn vsetínského manažera vyřešil situaci bravurně lapačkou. Na konci třetiny při něm stálo také štěstí, když agilní David Hruška trefil v jasné šanci jen tyčku. Poté dostal příležitost spálit svou největší šanci v utkání i Vsetín: Z levého křídla netrefil odkrytou branku Marek Grill. Těsně před sirénou si pak Slavia dala málem gól sama, když Kneblonu střelu zblokoval obránce Hlavačka přímo před Hronka.

Domácím se podařilo více, než asi jejich fanoušci očekávali. Už celých čtyřicet minut drželi s pražským rivalem krok a především čisté konto. Rozčarovaní Slávisté byli ze situace viditelně nervózní. Brankář Hronek měl problém s prudkou střelou Näätänena, musel ji nadvakrát zkrotit mezi betony. Domácí útočník Sabol čistým hitem zastavil Vondrku. Útočník Slavie doplatil na to, že sledoval puk a nikoli prostor před sebou a byl odveden do kabiny. Následně se skvělým zákrokem prezentoval Hronek. Z pravého kruhu střílel Dubec, hostující gólman vyrazil a vleže na zádech zastavil puk, který vsetínský útočník dorážel.

Červenobílí dostali obrovskou příležitost na konci osmačtyřicáté minuty, kdy hráli dvojnásobnou přesilovku. Vsetínský tým v ní podržel brankář Štefl, který si poradil s šancí Žižky i nebezpečnou ranou Davida Hrušky. Závěr třetiny tak bylo jedno velké drama. Blízko svého prvního extraligového gólu byl vsetínský mladíček Stříteský, jenž z ostrého úhlu prostřelil Hronka, avšak kotouč jen projel brankovištěm rovnoběžně s brankovou čarou. Na druhé straně jeli dva na jednoho Rataj s Kolaříkem, ale obránce Kolařík nezakončil přesně a Štefl jej vychytal.

Jelikož základní hrací doba nepřinesla žádnou branku a tedy ani vítěze, mělo se rozhodnout v nastavených minutách. Slávistický brankář Hronek si musel poradit s akcí Lotyše Ardensonse, domácí Štefl vychytal samostatný nájezd Michala Supa. Diváci na zimním stadionu Na Lapači tak byli potřetí v sezóně svědky samostatných nájezdů.

V nich byli nejblíže brance Bobček a Červenka, oba však shodně orazítkovali brankovou konstrukci. Až jako desátý se k exekuci trestného střílení rozjel exslávista Fadrný a poslal puk pod Hronkovou lapačkou do sítě. Vsetín mohl po více než dvou měsících oslavit na svém ledě vítězství, a to navíc s hodně senzační příchutí.

Jiří Kalous (Slavia): Zápas se mi hodnotí těžce, chtěli jsme zde samozřejmě získat tři body. Bylo to těžké utkání, to jsme čekali, ale nebyli jsme schopni překonat obětavou obranu domácích a výborného Štefla. Z výsledku jsme zklamáni, máme ve výkonech i výsledcích velké výkyvy, je to jako den a noc. Každý bod má pro nás v boji o play-off velkou cenu a doufám, že se z toho vyhrabeme včas.

Břetislav Kopřiva (Vsetín): Po dvou měsících jsme doma vyráli, říkali jsme hráčům,že je potřeba si fanoušky po těch porážkách udobřit nějakým dobrým výsledkem, takže motivace tu byla. Zásadní byl výkon brankáře a nasazení celého týmu, i díky obětavosti a štestí jsme dnes uspěli. Celkově ale hrál tým dnes dobře, výkon nebyl špatných ani v předchozích zápasech, ale vždycky nás srazil pevní nebo druhý gól soupeře. Nemáme na to zápasy otáčet, ale pokud se nám daří držet dobrý stav jako dneska, takmáme na to uspět.