Junioři zvládli vstup do baráže! S Porubou si poradili rozdílem třídy

Filip Bazala • 20.03.2014

Vsetínští hokejisté po roce opět hrají baráž o extraligu juniorů. V prvním zápase s Porubou, která se snaží do extraligy probojovat měli od začátku jasně navrch, což se promítlo i do skóre. Hattrickem Pokorného, dvěma brankami Abdula a jedním příspěvkem Neuwirtha přestříleli Ostravany jasně 6:1. V dalším zápase narazí svěřenci trenéra Jenáčka asi na největšího konkurenta v boji o setrvání v elitní soutěži a to na Jihlavu. Už v neděli od 17:00 na Lapači.

ELJ - B1 čt 20.3.17:30
HC RT TORAX Poruba 2011
6:1(2:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 4. Pokorný (Zvonek, Hryciow), 9. Abdul, 21. Neuwirth (Ščotka, Zvonek), 27. Pokorný (Zvonek, Hryciow), 47. Abdul, 58. Pokorný (Zvonek) – 36. Král (Puškár) Rozhodčí: Přikryl – Bryška, Wesley. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 612. Střely na branku: 42:23. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 6:1.
VHK ROBE Vsetín: Bechný – Žabčík, Hryciow, Hruška, Červínek, Ščotka, Hajda – Pokorný, Klečka, Kuchařík, Daněk, Hořanský, Jirušek, Stodůlka, Neuwirth, Abdul, Zvonek, Tobola.
HC RT TORAX Poruba 2011: Šrámek – Pobuta, Baca, Puškár, Ščurek, Kotas, Ryška, Štěpán, P. Gola, R. Gola, Gřeš, Schwarz, Kaleta, Brnčál, Rataj, Bartoň, Král.

Do prvního barážového utkání o extraligu juniorů vstoupily oba celky aktivně a Šrámek v brance hostů ani domácí Bechný se v úvodních minutách rozhodně nenudili. Nakonec to byli Vsetínští, kdo jako první udeřil. Porubská obrana úplně zapomněla na Dominika Pokorného, jehož přesným pasem od modré našel Zvonek. Pokorný se následně rychlou kličkou vyhnul brankáři a pohodlně zasunul puk „do prázdné“. Hosty inkasovaná branka nesrazila a i nadále se snažili o aktivní hokej. V minutě 8., po zaváhání v domácí rozehrávce, pak byli blízko srovnání. Sám před Bechného se totiž vřítil Král, vsetínskou klec ale minul.

O několik desítek sekund později toho Porubští náležitě litovali. Puku se chopil Jindřich Abdul, kličkou si vychutnal obránce, následně „na pětníku“ obešel i brankáře a stejně jako Pokorný uklízel puk do odkryté klece. Krátce po polovině třetiny se zrodila velká šance hostů, jejich akci tři na jednoho ale skvělým obranným zákrokem zmařil Ščotka. V dalších minutách se, v úvodu viditelně nervózní domácí, přeci jen uklidnili a vynutili si převahu. Ve 14. minutě z ní mohl udeřit Zvonek, po přihrávce zpoza brány ale neprostřelil bleskově se přemístivšího Šrámka. Porubský brankář podržel svůj tým i v dalších minutách třetiny, a protože Bechný na straně opačné vyřešil v závěru třetiny dva nebezpečné hostující závary, odcházely celky do kabin za vsetínského vedení 2:0.

Ráz druhé třetiny udala její 54 sekunda. V ní vypálil od modré Ščotka, Šrámek puk neudržel a Robert Neuwirth jej pohodlně poslal do odkrytého kouta brány. Domácí od té chvíli zcela ovládli hru. Ve 24. minutě mohl zvýšit znovu Neuwirth, Pokorného přihrávku ale uklidil bekhendem těsně vedle. A pár chvil později už se ale Valaši prosadili. Ujíždějící Zvonek byl sice na poslední chvíli odstaven, od zadního mantinelu ale ještě dokázal vrátit puk před bránu, odkud osamocený Dominik Pokorný uklidil puk mezi Šrámkovými betony do sítě.

V dalších minutách měl několik dobrých střeleckých příležitostí Tobola, z mezikruží zase nebezpečně pálil Hořanský, Šrámek ale svůj tým držel. Pět minut před sirénou byla odpískána vůbec první přesilovka zápasu. Zahráli si ji hosté a po krásné akci ji využili. Puškár s pukem obkroužil celé útočné pásmo, natlačil se před Bechného a jeho akci zakončil dorážkou Tomáš Král. Hostům vstřelená branka viditelně pomohla a v závěru třetiny byli blízko druhému úspěchu. Bechný neudržel nahození od modré, dojíždějícího útočníka Poruby ale v poslední chvíli odclonil bek. A protože v posledních sekundách třetiny prosvištěla Zvonkova střela těsně vedle hostující branky, odcházely celky do kabin za vsetínského vedení 4:1.

Ve třetí třetině už byl na ledě jen jediný tým. Hosté, nejspíš pod dojmem nepříznivého výsledku, zcela odpadli a jen menší důraz vsetínských střelců a velmi dobře chytající Šrámek drželi pro Porubské přívětivé skóre. Ve 47. minutě ale neodolal ani Šrámek. Po skončení přesilovky zůstali Valaši v dlouhém tlaku, Jindřich Abdul se s pukem proháčkoval od mantinelu a pak prudkou střelou na lapačku pokořil gólmana.

Vsetín si pak vytvořil řadu dalších šancí, ve kterých byli nejčastěji k vidění Pokorný, Zvonek, Abdul či Hořanský, skóre už se ale měnilo pouze jednou. V čas 57:13 dostal Dominik Pokorný přesný pas zpoza hostující brány a nechytatelnou střelou o tyč završil svůj hattrick. Vsetín tak vstoupil do baráže úspěšně, Porubu, která dokázala držet krok pouze v první třetině, porazil jednoznačně 6:1.

Petr Trojan (HC RT TORAX Poruba):
Vstup do baráže nebyl rozhodně podle našich představ, ale my jsme počítali, že jedeme pravděpodobně k hlavnímu favoritovi na vítězství v baráži a o tom jsme se přesvědčili. Všechny branky, které jsme dostali byly jako přes kopírák z před brankového prostoru. V obraně jsme sekali jednu chybu za druhou, a tím dovolili soupeři skórovat. Soupeř vyhrál naprosto zaslouženě. My hlavně v obranné činnosti máme co zlepšovat. Další utkání máme v neděli s Kladnem a zatím nemáme přehled o jeho kvalitě, ale dnes také vysoko prohráli, tak uvidíme. Byl to první zápas a pro nás hodně hořká pilulka.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín):
V úvodu jsme byli hodně nervózní. Soupeř čekal jak zápas bude vypadat. Vím z vlastní zkušenosti, kdy jsme loni hráli v Ústi a taky jsme nevěděli co od toho čekat. Dokonce poté jsme se dozvěděli, že se Ústečtí byli podívat na náš večerní trénink a tvrdili, že nám musí dát osm branek, protože jsme vypadali strašně. Nakonec to bylo jinak. Uhráli jsme remízu a Lvi skončili v baráži poslední. My se tomu snažíme vyhnout a být pokorní, respektovat každý tým a samozřejmě věřit v naše schopnosti. Dnešní zápas určitě nebyl tak jednoduchý jak naznačuje výsledek. Poruba má dobré mužstvo, možná si i vybrala daň za první utkání. Navíc my jsme se prosadili gólově hned na začátku, ve druhé častí jsme zvýšili na 4:0. Poté jsme inkasovali zbytečný gól na 4:1, nicméně si myslím, že jsme si to pohlídali a nakonec dovedli zápas poměrně zkušeně do zdárného konce. V baráži se může počítat každá branka, tak i proto jsme spokojení, i když možností k dalším vstřeleným gólům jsme měli spoustu. Ovšem i soupeř měl příležitosti, se kterými si ale Bechný poradil. V neděli nás čeká Jihlava. Každý zápas bude těžký a my neděláme rozdíl v soupeřích. Jihlavské hráče známe. Hráli jsme s nimi a dokázali je doma dvakrát porazit. O to samé se pokusíme i potřetí. Jdeme zápas od zápasu. Jihlava dnes vysoko zvítězila s Kladnem, ale nemyslím si, že je takový rozdíl mezi extraligou a ligou juniorů. Kladnu, co vím, nehráli dva stěžejní hráči. Butor, který byl exceletní už v loňské baráži a Vodnička, jenž v Řišutech pravidelně hrával druhou ligu. Myslím, že by to vypadalo úplně jinak, kdyby je Kladno mělo k dispozici. Podle mě tam nejeli komplet a jdou si baráž hlavně užít. Ale pozor na ně. Loni taktéž prohráli první dva zápasy a nakonec u nás sahali po postupu. Nesmíme je vůbec podceňovat.