Junioři v divoké přestřelce ztratili nadějný náskok a s Porubou prohráli

Tomáš Kopecký • 25.09.2015

Po dlouhém období přípravy naskočili vsetínští junioři do 1.kola Ligy juniorů. Do zápasu nastoupilo pouze 12 statečných valašských bojovníků v poli, kteří svedli boj napínavý až do úplného konce. Hned v 1.minutě se vsetínští ujali vedení zásluhou přesného zásahu Ondřeje Tydlačky. V 33.minutě vedli hosté již 5:2 a byli na dobré cestě k zisku všech bodů. Jenže záhy převzala iniciativu ostravská Poruba a pěti góly v řadě naprosto otočila vývoj utkání. Vsetínští zareagovali snížením na rozdíl jediné branky, když se prosadil Patrik Španko. Kýžený vyrovnávací gól však nepřišel, naopak těsně před koncem utkání přidala Poruba ještě jednu branku a tři body tak zůstavají v Ostravě.

LJ - 1.kolo pá 25.9.17:15
HC RT TORAX Poruba 2011
8:6(1:2, 3:3, 4:1)
Branky a nahrávky:17. Kurnik (Ščurek), 21. Mládek (Gola P.), 37. Kropka (Gola P.), 40. Mládek (Gola P.), 44. Gelnar (Gola P.), 48. Hranoš (Kropka, Mládek), 54. Gelnar (Mládek), 60. Mládek (Gelnar) – 1. Tydlačka (Toman), 19. Grygar (Žabčík, Vašíček), 26. Janošek, 33. Vašíček (Španko, Kucharčík), 33. Grygar (Tydlačka, Španko), 56. Španko (Svozílek) Rozhodčí: : Fiala – Gebauer, Vengřín Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 60. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5, 7:5, 7:6, 8:6.
HC RT TORAX Poruba 2011: Šrámek – Gola P., Štěpán, Gola R., Halška, Bialoň, Šustala, Ščurek, Široký, Kropka, Bartoň, Olšr, Pěnčík, Mládek, Smrčka, Hranoš, Csabala, Boháč, Kurnik, Gelnar
VHK ROBE Vsetín: Stojar – Španko, Imeri, Janošek, Vašíček, Konopka, Toman, Svozílek, Kuchařík, Grygar, Žabčík, Vítek, Tydlačka

Porubská juniorka nevstoupila do nové sezóny určitě podle svých představ. Už po 53 vteřinách hry ji do reality vrátil Ondřej Tydlačka, který v samostatném úniku zamířil pod vyrážečku – 0:1. Vyrovnáno bylo až po šestnácti minutách usilovného snažení. Petr Ščurek našel mezi kruhy volného Antonína Kurnika, jenž střelou nad beton vyrovnal – 1:1. Do první sirény stihli ale ještě hosté znovu odskočit. Zbyněk Žabčík nahazoval kotouč před brankoviště, kde jej ještě před gólmanem dokázal tečovat Ondřej Grygar, který se trefil vedle lapačky – 1:2.

V prostřední periodě se domácímu výběru podařilo vyrovnat prakticky ihned. Patrik Gola pálil na vsetínskou bránu z levého kruhu, jeho střelu ale hostující brankář vyrazil zpět na hůl porubského obránce. Ten při druhém pokusu volil přihrávku na druhou stranu kluziště, kde už stál připravený Jonáš Mládek, který podruhé v zápase vyrovnal střelou do odkryté brány – 2:2. Za pět minut ale RT TORAX prohrával potřetí. Po vhazování ve středním pásmu se na útočný výlet v oslabení vydal skrz domácí obranu Miroslav Janošek, který se střelou pod víko nemýlil – 2:3. Ve 33. minutě zavládla na hostující střídačce nebývalá euforie..

V přečíslení dva na jednoho se nejprve prosadil Vojtěch Vašíček – 2:4. Porubští se ale z této chyby vůbec nepoučili. Už po 17 vteřinách hry se do totožné situace dostal po nahrávce Ondřeje Tydlačky Ondřej Grygar, který taktéž svou šanci proměnil – 2:5. Domácí byli na ručník, když soupeř neproměnil ještě další dva samostatné nájezdy. Co by to ale bylo za zápas bez pořádného drama. Po čtyřech minutách vyslal Patrik Gola do útoku Adama Kropku, jenž střelou zápěstím z hranice pravého kruhu zamířil přesně nad lapačku – 3:5. V poslední minutě prostřední periody bylo na domácí lavičce znovu o něco veseleji. Patrik Gola nahrával od modré čáry na pravý kruh Jonáši Mládkovi, který si udělal ještě pár kroků do výhodnější pozice a střelou pod horní tyčku vstřelil kontaktní branku – 4:5.

Na začátku poslední třetiny bylo tříbrankové manko definitivně smazáno. Patrik Gola, jenž už ve 44. minutě přihrával nevědomky na svou čtvrtou asistenci v zápase, našel ideálně zpoza brány mezi kruhy naprosto volného Jakuba Gelnara. Ten přízemní střelou mezi betony znovu vyrovnal a na koni byli tentokrát domácí – 5:5. Ti byli po vyrovnání stále hladovější po vysněném obratu. Ve 48. minutě se tak dokonce stalo. Adam Kropka pálil od modré čáry, jeho střelu ale dokázal před brankovištěm tečovat Michael Hranoš, jenž poslal puk mezi betony a způsobil obrovský nával nadšení na straně domácích – 6:5.

RT TORAX ale stále neměl dost. Šest minut před koncem padla další branka páteční přestřelky. Jonáš Mládek poslal kotouč mezi kruhy Jakubu Gelnarovi, který si rozpohyboval vsetínského gólmana a zakončoval do úplně odkryté klece – 7:5. Ani Valaši se ale ještě nevzdali. Za necelé dvě minuty zahlédl Ivo Svozík na pravém kruhu Patrika Španka, který propálil vše, co mu stálo v cestě a kotouč si to zamířil přesně nad Šrámkův beton – 7:6. Nervozita byla znát a v poslední minutě vyzkoušeli Vsetínští power-play. Jakub Gelnar ale získal kotouč v obranné třetině, a Lukáš Stojar tak vyrazil ze střídačky zpět do brány. Porubský útočník tak zkoušel své štěstí a ve skrumáži před brankovištěm se nejlépe zorientoval Jonáš Mládek, který protlačil puk až za Stojarova záda – 8:6.

Poruba si tak po nervy drásajícím utkání připisuje tři body do tabulky. Jedinou černou kaňkou je snad jen zranění vsetínského Zbyňka Žabčíka, jenž zápas nedohrál, a rozpačité výkony hlavního rozhodčího.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Určitě byla v dnešním utkání vidět nerozehranost na naší straně, soupeř dal branku téměř ze všech šancí, které měl. My jsme dělali hrubé chyby a už v polovině utkání jsme byli nuceni zasáhnout do sestavy. Hráli jsme bohužel až ve třetí třetině, celkem jsme nasázeli soupeři osm gólů a dostali jsme šest. Nejsem zastáncem takových vysokých výsledků, raději bych volil zápas vyrovnanější s méně brankami a zodpovědnější přístup hráčů k utkání.

Jan Dědek (VHK Vsetín): Dle mého názoru vyrovnané utkání s mnoha šancemi na obou stranách. Rozhodujícím momentem byl jistě ten, kdy jsme za stavu 2:5 měli dva samostatné nájezdy, které jsme neproměnili. Ve třetí třetině jsme byli často vylučováni a dnes vyhrál ten šťastnější. I když jsme přijeli v oslabené sestavě a pouze se čtrnácti hráči, tak ti na ledě nechali maximum. Za odvedený výkon bych chtěl hráčům poděkovat.