Junioři kouzelně obrátili zápas s Ústím

Radek Bařina • 24.03.2013

Dvanáct stovek diváků, kteří v neděli večer zavítali na Lapač na juniorskou baráž, vidělo utkání, na které asi dlouho nezapomenou. Se Vsetínem to dlouho nevypadalo dobře. Slovan byl lepším mužstvem, v polovině duelu byl navíc do konce zápasu vyloučen, do té doby nejlepší Valach, Kajaba. V pětiminutové přesilovce zvýšilo ústí na 2:4 a na domácí by si asi vsadil málokdo. Jenáčkova parta se ale obdivuhodně semkla a velkým vzepjetím ve třetí třetině dokázala zvrátit skóre do potřebné podoby. Vsetín se tak dostal do čela barážové tabulky a významně se přiblížil vysněnému cíli.

LJ - B4 ne 24.3.17:00
HC Slovan Ústí nad Labem
6:4(2:2, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Štrbík (Daněk, Žák), 17. Kajaba (Žák, Šiafotdinov), 35. Daněk (Hryciow, Žák), 45. Žák (Báchor, Tobola), 52. Tobola (Zvonek, Uchin), 60. Štrbík (Báchor) – 8. Pavlík (Hanzl), 13. Kuchynka (Hanzl), 25. Kuchynka (Hanzl), 31. Matai. Rozhodčí: Humpolíček, Přikryl – Bryška, Novák. Vyloučení: 5:10, navíc Kajaba (VSE) 5+OK (ZHK). Využití: 3:3. Diváci: 1210. Střely na branku: 35:27. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 6:4
VHK ROBE Vsetín: Kohn – Hryciow, Žabčík T., Báchor, Žák, Valentík, Hradil, Vašíček – Kajaba, Daněk, Šiafutdinov, Štrbík, Koutník, Baroš, Uchin, Ondra, Zvonek, Tobola, Kývala.
HC Slovan Ústí nad Labem: Novák – Bulva, Zdvořáček, Smetana, Pavlík, Ságer, Málek – Fojt, Kubáč, Kuchynka, Hanzl, Piewak, Bačák, Dostálek, Matai, Vegner, Strnad, Musil, Jindřich.

Úvod utkání byl vyrovnaný, ale na hostech šla vidět větší uvolněnost, která jim pomáhala dostávat se vpřed. Tomáš Kohn několika zákroky podržel svůj tým a do šance se začali dostávat i domácí. V šesté minutě ujeli dva na jednoho Štrbík s Daňkem, vsetínský kapitán přihrál přesně na druhou tyč a Martin Štrbík puk přesně uklidil do sítě. Z vedení se Vsetín neradoval dlouho. Valaši šli do čtyř a v závěru přesilovky přesnou ranou od modré v podání Filipa Pavlíka Ústí srovnalo. Hra se vyrovnala a byly k vidění šance na obou stranách.

Ve třinácté minutě však domácí chybili v obraně, když za brankou vybojoval puk Hanzl, poslal jej před Kohna, kde ranou z první poslal hosty do vedení Štěpán Kuchynka. Valaši dokázali srovnat v přesilové hře, když se do útočného pásma prokličkoval René Kajaba a z mezikruží vymetl horní růžek Novákovy brány. Zbytek třetiny dohrávali hosté v oslabení, ale Vsetín nedokázal své přesilovky využít. Do kabin se tedy šlo za stavu 2:2. V úvodu druhé třetiny Valaši dohrávali přesilovou hru, ale hosté se poměrně v klidu dokázali ubránit.

Poté přišla přesilovka pro hosty a Lvi se dokázali prosadit potřetí. Typická branka do sítě Valachů, když zůstal samotný hráč před Kohnem, kde perfektně poslal puk Hanzl a Štěpán Kuchynka neomylně poslal puk do sítě. V osmadvacáté minutě přišel nešťastný moment pro Reného Kajabu, který úderem na hlavu poslal k zemi hostujícího hráče, a sudí po krátké poradě poslali vsetínského hráče předčasně do sprch. Ústí tak hrálo pět minut přesilovku, ale jelikož už předtím byl vyloučen jeden hráč domácích, měli k tomu přes minutu možnost přesilovky pět na tři.

Tu Valaši velmi dobře ubránili, ale už ve čtyřech bruslařích se proti domácím Lvi prosadili. Jakub Matai se po levé straně dostal do útočného pásma a jeho bomba se zastavila až v síti. Puk však ještě někdo z domácích tečoval. Valachy dlouhé oslabení ani inkasovaná branka však nepotopila, ale naopak nakopla a brzy dokázali snížit. Hryciow na modré vybojoval puk, vypálil a před brankou dorážel nedostatečně pokrytý Josef Daněk, jenž z dorážky doklepl puk do sítě a vykřesal pro Valachy naději.

Dvě minuty před druhou sirénou dali hosté branku, ale ta nemohla být uznána pro jasnou vysokou hůl. Branka už nepadla a vše měla rozhodnout třetí třetina. Ústí od začátku třetí třetiny dle své hry jasně dávalo najevo, co bude chtít hrát. Zahustit střední pásmo a čekat na chyby domácích, ale ty se příliš nedostavovaly a Vsetín se začal dostávat do tlaku. Ten vygradoval v pětačtyřicáté minutě, když v přesilové hře napřáhl na modré Michal Žák a Novák jeho ránu propustil mezi rukou a betonem do brány, na Lapači propukla obrovská euforie a domácí diváci hnali hráče ještě více dopředu. Vsetín se poté dvakrát nechal vyloučit, ale Lvi se v přesilové hře nedokázali prosadit, Vsetín v tuto chvíli velmi dobře bránil a cítil šanci na vítězství, která jim dodávala velkou sílu.

V dvaapadesáté minutě byl obrat dokonán. V rychlém protiútoku dostal před kruhy přihrávku Zvonek, ten napřáhl ke střele a Dominik Tobola lehkou tečí změnil směr letu puku, který zapadl do sítě hostů. Ústí začalo chybovat a zbytečně chodili do oslabení. V jednom však mohli vstřelit branku. Štěpán Kuchynka se v oslabení dostal do samostatného úniku, ale byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení, jenomže při signalizaci najednou ukázal do branky a hosté se radovali. Po poradě sudích však branka uznána nebyla a Kuchynka jel nájezd.

Tomáš Kohn však jeho trestné střílení zneškodnil a pro hosty to zase bylo špatné, protože už dřív se z branky na střídačce radovali. Vsetín v závěru zápasu chytře držel puk v útočném pásmu a hosté jim pomáhali fauly, za které byli trestáni. V poslední minutě to Lvi zkusili bez brankáře, ale místo vyrovnání pečetil stav zápasu do prázdné klece Martin Štrbík. Zaplněný Lapač bouřil a o výhře Vsetína už nikdo nepochyboval. Ústí po zápase v Hradci znovu nezvládlo třetí třetinu a prohrálo 6:4. Valaši se tak posunuli do čela tabulky baráže.

Tabulka baráže zde

Luboš Jenáček (Vsetín): „Infarktový zápas se šťastným koncem. Je to další krůček k našemu snu. Dali jsme si heslo: „one team – one dream,“ tedy jeden tým a jeden sen, který jsme si dali už na soustředění v Horní Lidči a tvrdě za ním jdeme. Samozřejmě zaváhání potkají každého. Nás to potkalo ve velmi smolném zápase v Kladně a měli jsme co napravovat. Bylo to vidět v začátku dnešního utkání, že kluci si tak nevěřili a byli nervózní. Ta důležitost zápasu nás svazovala, protože jsme museli vyhrát. Paradoxně oslabení pět na tři nás nakoplo, i když jsme inkasovali branku. Já týmu věřím, je dobrý a soudržný, proto jsem věřil, že to ještě otočíme. Když dal branku Pepík Daněk na 3:4, tak to bylo tak nastartované, že prostě jsem byl přesvědčen, že ve třetí třetině to urveme a to sportovní štěstí mít budeme.“

Milan Skrbek (Ústí nad Labem): „Děláme pořád ty samé chyby. Nedokážeme hrát šedesát minut. Hrajeme jen čtyřicet minut a ne vážíme si toho, že vedeme o gól. Začneme hrát tak, jako kdyby se nám nemohlo nic stát. Hráči jsou v tomto nepoučitelní. Proč by se snažili, když vedeme o branku. Toto je myšlení našich hráčů.“