Drama v poslední třetině se šťastným koncem, Valaši ovládli derby

Alena Ryšavá, Radek Bařina • 20.11.2021

Sobotní derby mezi Vsetínem a Přerovem bylo od počátečních minut přikloněno na stranu domácích. Valaši šli dvakrát do jednobrankového vedení. Ve třetí třetině si dokonce vypracovali tříbrankový náskok. Zubři ale nechtěli z Lapače odjet s prázdnou a snížili ke konci poslední části hry na 4:3. Byli to ale Valaši, kdo si přes závěrečné drama odnesl výhru. Vsetín se prosadil v závěru utkání do prázdné branky a upravil skóre na konečných 5:3.

CHANCE LIGA - 22.kolo so 20.11.17:00
HC ZUBR Přerov
5:3(1:1, 1:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 5. Březina (Zeman, Smetana), 34. Půček (Gago), 41. Rob (Pitule, Jerofejevs), 47. Rob (Půček, Pitule), 60. Půček (Pitule) – 10. Jakub Svoboda (Jan Svoboda, D. Krenželok), 54. T. Doležal (Kubeš, Hrabal), 59. Süss (Hrdinka, T. Doležal). Rozhodčí: Skopal, Cabák – Vašíček, Hranoš. Vyloučení: 9:9. Využití: 0:0. V oslabení: 1:1 . Diváci: 2920. Střely na branku: 35:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:3, 5:3.

VHK ROBE Vsetín: Málek – Jerofejevs, Štach, Ondračka, Smetana, Jakub Jenáček, Hryciow – Půček, Pitule, Rob – Gago, Vlach, A. Zeman – Apolenář, Březina, Klímek – Hořanský, Šimon Jenáček, Vítek, Pitule.
HC ZUBR Přerov: Klimeš – Černý, Krenželok, Kubeš, Hrabal, Hrdinka, Krisl, Ševčík – Doležal, Pšurný, Süss – Jan Svoboda, Herman, Jakub Svoboda – Matěj Svoboda, Dvořák, Sebera – M. Kratochvil, D. Indrák.

Derby Vsetína s Přerovem přineslo v úvodu vyrovnanou podívanou. Nerozhodné skóre však svítilo na časomíře jen necelých pět minut. Přesně ve chvíli, kdy končila první vsetínská početní výhoda našel v rychlé útočné akci Zeman najíždějícího Davida Březina a jeho křižná střela nad levý Klimešův beton otevřela skóre utkání. Za hosty mohl v osmé minutě odpovědět Süss který po zaváhání vsetínské defenzívy pálil z mezikruží, trefil však jen Málkovo rameno. O chvíli později neuspěl ani Novák, jehož tečovaná střela prolétla těsně vedle, v čase 9:30 už se ale hosté radovali. Poskakující puk vypadl Málkovi z lapačky a pohotový Jakub Svoboda ho po ledě doklepl do domácí svatyně.

Hosty vyrovnání nakoplo a ve zbytku třetiny byli lepší týmem. Krátce po vyrovnání mohl dokonat obrat ve skóre Matouš Kratochvíl, který se řítil sám na gólmana. Málek však své předchozí zaváhání napravil a zakončení mezi betony zastavil. Vsetín sice ve třinácté minutě odpověděl šancí Vítka, který z bezprostřední blízkosti ztroskotal na betonu Klimeše, to však bylo ze strany Valachů vše. To Zubři ještě několikrát nebezpečně zaměstnali Málka v brance VHK, puk za jeho záda ale nedostali a do kabin se tak šlo za stavu 1:1.

Druhá třetina přinesla zpočátku vyrovnanou bitvu plnou osobních soubojů s minimem šancí. Změnila to až přesilovka Vsetína v minutě dvacáté páté. Valaši v ní několikrát nebezpečně pálili na Klimešovu branku, vůbec největší šance ale přišla až těsně po jejím skončení. Po Smetanově střele dorážel Březina do odkryté brány, Klimeš ale fantastickým tygřím skokem dokázal puk v poslední chvíli zastavit. Vsetín nicméně početní výhoda nakopla a od té chvíle byl o chlup nebezpečnějším týmem. Změnit skóre se mu ale nepovedlo ani v další z početních výhod, přestože Zeman a po něm i agilní Březina pálili z ideálních pozic – Klimeš však předváděl skvělé zákroky.

Co se Vsetínu nepovedlo v přesilovce, dokázal v oslabení. Gago a Roman Půček si v rychlém výpadu několikrát vyměnili puk, čímž vyšachovali obránce i brankáře a druhý jmenovaný poté neměl problém uklidit puk do odkryté branky. Po první hostující přesilovce následovala druhá… a div že i tato neskončila domácí radostí. Půček připravil tutovku Pitulemu, ten ale ani nadvakrát nepropálil Klimeše. V závěru třetiny neuspěl ani Rob, který ujel po křídle, obešel i brankáře, v plné rychlosti ale nedokázal zakončit přesně. Přesto do kabin odcházeli spokojeněji Valaši.

Zatímco ve druhé třetině byl Klimeš největší oporou Zubrů, už po dvaceti pěti sekundách třetí periody se musel červenat. Jeho rozehrávku zpoza brány totiž zachytil Pitule, přiťuknul puk Luboši Robovi a jeho rána od mantinelu z nulového úhlu propadla, i s přispěním vracejícího se gólmana Zubrů, za brankovou čáru. Hosté po této brance viditelně vypadli z role a nepomohl ani time-ott, který si přerovští trenéři vybrali již po dvou minutách hry. Ve čtyřicáté čtvrté minutě sice z ojedinělé šance mohli potrestat zaváhání VHK, z ideální pozice ale zakončili jen do brusle obránce, jinak však byli v této fázi hry zcela bezzubí. Ve čtyřicáté sedmé minutě navíc znovu inkasovali. Půček našel pasem od hostující střídačky najíždějícího Luboše Roba a domácí kanonýr zakončil svůj únik neomylně střelou nad lapačku.

Vsetín kontroloval hru a zdálo se, že utkání dovede v poklidnému vítězství. Vše jakoby symbolicky změnila padesátá třetí minuta a Krislův zákrok na hlavu, kterým ukončil utkání Šimonu Jenáčkovi. Krist za tento hrubý, byť nechtěný, zákrok překvapivě vyfasoval jen dvouminutový trest a nabídnutou přesilovku Valaši nejenže nevyužili, ale naopak v ní sami inkasovali. V přečíslení dva na jednoho vzal na sebe odpovědnost Tomáš Doležal a přesnou střelou mezi paži a tělo Málka snížil na 4:2. Hosté vycítili šanci, naopak Valaši viditelně znejistěli. Uklidnit je mohl Zeman, jeho brejk ale vychytal Klimeš a neuspěl ani dorážející Vlach.

S blížícím se koncem rostl i hostující nápor a Valaši měli najednou plné ruce práce. Dvě a půl minuty před závěrečnou sirénou Zubři odvolali brankáře a o půl minuty později se radovali z kontaktní branky. Jan Süss nahodil puk od modré a ten propadl Málkovou výstrojí až do sítě. Hosté se hnali za vyrovnáním, Vsetín je však už do vyložené šance nepustil. Sedmnáct sekund před koncem naopak pečetil své vítězství. Roman Půček zachytil puk ve středním pásmu a neomylně zakončil do opuštěné svatyně. V samém závěru pak porážku Přerova na všech frontách završil Adam Hořanský, který v pěstním souboji skolil Zubra Daniela Indráka. Vypjaté derby tak skončilo vítězstvím Vsetína v poměru 5:3.