Dohrávka na Spartě: Cenná remíza

Lucie Vítková, Václav Trávníček • 11.01.2005

P r a h a – V dohrávce šestatřicátého kola Tipspost extraligy mezi Vsetínem a Spartou dokázali ukořistili Vsetínští cenný bod za remízu 2:2. Zápas se pro ně přitom nevyvíjel ideálně. V dvaadvacáté minutě otevřel skóre dorážkou Kratěnovy střely Karel Pilař a v polovině utkání zvýšil na 2:0 pro Pražany Výborný. Valachy vrátil do hry Radivojevič, když po Jaškinově asistenci snížil na rozdíl jedné branky. Těsně před sirénou pak srovnal stav Jiří Hudler. Třetí dvacetiminutovka ani následné dosloužení už žádný gól nepřinesly, obě mužstva si tak připisují po bodu.

- 36.kolo út 11.1.18:30
HC Sparta Praha
2:2(0:0, 2:2, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Pilař (Kratěna), 29. D. Výborný (Netík) - 38. Radivojevič (Jaškin), 40. Hudler (Brabenec, Klesla). Rozhodčí: Bolina - Čížek, Padevět. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4291.
HC Sparta Praha: Bříza - Pilař, Jan Hanzlík, Dobroň, J. Řezníček, Majeský, Schnábel, Richter - Kratěna, D. Výborný, Hlaváč - Ton, Broš, Chabada - Netík, Nedvěd, Olesz - D. Vrbata, Kašpařík, Sivek. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
VHK ROBE Vsetín: Čechmánek - Klesla, Frolo, Gýna, Gřegořek, Jaškin, Spitzer - Hudler, Brabenec, Somík - Radivojevič, Vak, Demel - Veselý, Vlach, Selingr - Dubec, R. Hruška, Korotvička. Trenéři: Stavjaňa a Neliba.
Utkání začalo slavnostně předáváním ocenění. Nejprve bylo poblahopřáno Brošovi k pětistému utkání v nejvyšší české soutěži, poté obdržel věcný dar a kytici také mladý Olesz, jenž pro Českou republiku vybojoval na MS “20“ bronzovou medaili. Za aplausu domácího publika se po více jak dvou měsících vrátil do sestavy gólman Petr Bříza. Po dvou zápasech se vrátil také kapitán Chabada. Hosté měli v první třetině více ze hry. Bříza se zapotil zejména při pokusech Demela a Vaka. V přesilové hře zkoušel pozornost sparťanského veterána také Brabenec. V polovině třetiny si Sparta zahrála téměř minutu dvojnásobné oslabení. Nedvěd s Hlaváčem nadvakrát nedokázali vyhodit kotouč a nabídli tak možnost Hudlerovi, Klesla zblízka přestřelil. První ostrou ránu vyslal na Čechmánka od modré Schnábel. Na druhé straně se musel opět činit Bříza při střelách Radivojeviče a Selingra. V oslabení ujel hostujícím bekům Nedvěd, v poslední chvíli do jeho střely vložil hůl Klesla. V závěru třetiny skočil Netíkovi pod nohy Čechmánek a zničil mu tak šanci skórovat.

Ve druhém dějství začaly padat také branky. Ve 22. minutě seděl na trestné lavici Radivojevič, když šla Sparta do vedení. Kratěna z rohu našel na modré volného Pilaře, který ranou prostřelil Čechmánkovy betony. Pohlednou kombinaci Nedvědovi s Pilařem zmařil ofsajd. Gólovou možnost sám před Břízou promarnil Demel. Nahození Hanzlíka udělalo Čechmánkovi nemalé problémy, na druhé straně odpovídal střelou zápěstím Hudler. Nedvěd si za vysokou hůl vysloužil od Boliny čtyři minuty a se zraněním zad odešel předčasně do šatny. V oslabení se proti Hudlerovi vytáhl lapačkou navrátilec Bříza, následně lapil také jedovku Somíka. V 29. minutě se ukazatel skóre měnil podruhé. V oslabení se našlápl Netík, položil si Čechmánka, obkroužil branku a parádně našel volného Výborného. Ten neměl problém uklidit kotouč do odkryté klece Valachů. Poté Hanzlík nejprve nasadil ukázkový „strom“ Veselému a o vteřiny později tvrdou ránou prověřil pozornost hostujícího brankáře. V následné přesilovce Sparty měli nejblíže k brance Řezníček a Kratěna, obloučkem to zkoušel také Netík. Selingr v pádu trefil pouze tyč. Ve 38. zahrmělo poprvé před klecí Sparty. Hanzlík netrefil skákající kotouč, kterého se zmocnil Radivojevič a tváří v tvář Břízovi proměnil. Neuběhlo ani půl druhé minuty a Valaši srovnali. Na tresné lavicí seděl kapitán Chabada a Vsetín roztočil před domácí klecí nevídaný kolotoč. Od modré čáry vystřelil Klesla, jeho ránu Bříza vyrazil pouze na hůl Brabence, který touš přistrčil před prázdnou branku Hudlerovi. Ten nezaváhal a vyrovnal.

Třetí třetina začla opatrněji. Před Čechmánkem dvakrát neúspěšně dorážel Kratěna. V početní výhodě vystrašil soupeřova gólmana Pilař, Kašpařík v rozhodující chvíli netrefil kotouč. Ani Broš nenašel skulinku ve výstroji obrovitého Čechmánka. Vsetín odpovídal Selingrem, jeho dvě střely v krátkém sledu ovšem skóre také nezměnily. Chybu Pilaře a přečíslení Valachů řešil Hanzlík ve spolupráci s Břízou. Ideální možnost strhnout vedení na svou stranu měla Sparta v polovině třetiny. Přečíslení Kratěny s Hlaváčem druhý jmenovaný nezakončil ideálně. Podobnou herní situaci na opačné straně kluziště zachraňaval vrátivší se Kašpařík. Brabenec z blízka minul odkrytou klec. V závěru třetí třetiny motali Výborný a Kratěna hlavy bekům Vsetína, ale bez kýženého úspěchu. Utkání dospělo do prodloužení.

V prodloužení měla na vrch Sparta. Po příhře Broše měl ideální střeleckou možnost Řezníček, sólo Hlaváče brankou rovněž neskončilo. Přečíslení Tona s Chabadou zazdil domácí kapitán. Ze samostatné akce zkoušel štěstí také Netík. Na trestné lavici seděl Frolo, když hra dostala řádný spád. Hudler dvakrát sám proti Břízovi neuspěl, Pilař v nájezdu domácí fanoušky nerozveselil též. Oba soupeři se rozršli smírně.

Slavomír Lener (trenér Sparty): "Zápas se nám nepovedl. Přes Vánoce jsme hráli výborný hokej, ale dnes se mi zdálo, jako by nám docházely síly. Dobře jsme hráli jen ve druhé třetině, kdy jsme lehce přecházeli střední pásmo, a to nestačí. Za stavu 2:0 jsme ztratili jednoduchost. Vsetín dobře bruslí, hraje tělem, letos je to pro nás nepříjemný soupeř. Nedvěd odstoupil, protože má lehce zraněná záda."

Jan Neliba (trenér Vsetína): "My jsme po dvou domácích prohrách za sebou jeli na Spartu s obavami. Sparta ale nehrála v optimální formě a my jsme v závěru možná měli víc vyložených šancí. S Jihlavou se přece jen hraje daleko hůř než se Spartou, která má alespoň nějaký herní projev. Hudler se po sešroubování zlomeného kotníku dostal obdivuhodně rychle do formy."