Cenné vítězství Vsetína nad Jihlavou viděla rekordní návštěva sezony

Jan Tajzler, Radek Bařina • 23.11.2019

Sobotní souboj mezi Vsetínem a Jihlavou sledovala rekordní návštěva sezony, na Lapač si našlo cestu celkem 3860 diváků. Ti byli nejprve svědky bezbrankové první třetiny. Ovšem v prostředním dějství Valaši zabrali, otevřeli skóre zápasu a po úspěšně ubráněném oslabení ve třech proti pěti slavili i druhou trefu. Když se pak na startu třetí třetiny dostal Vsetín do tříbrankového trháku, mohlo se zdát, že je rozhodnuto. Jihlava však bojovala až do posledních minut a utkání zdramatizovala. Vsetínský komplex se však Dukle zlomit nepodařilo, s Valachy prohrála i šesté utkání po obnovené spoluúčasti ve stejně soutěži.

CHANCE LIGA - 25.kolo so 23.11.17:00
HC Dukla Jihlava
3:2(0:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 25. Dostálek (Hunkes), 37. Jonák (Teper, Kucharczyk), 43. D. Tůma (Volf) – 44. Pekr (Skořepa, Staněk), 49. Anděl (Skořepa, J. Holý). Rozhodčí: Dědek, Fiala – Kráľ, Blažek. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3860. Střely na branku: 37:21. Průběh utkání: 3:0, 3:2.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Teper, Slováček (A), Hunkes, Kudělka, Jeřábek, J. Drtina (A), Dudáš – D. Tůma, Kucharczyk, Jonák (C) – Dostálek, Rehuš, Procházka – Gorčík, L. Volf, Karafiát – Vítek, Šilhavý, Hořanský.
HC Dukla Jihlava: Brož – J. Pohl, Staněk, Mareš, J. Holý, Černohorský, D. Kolář, Půža – Anděl, Skořepa (C), Pekr – Čachotský (A), Fronk, Chlubna – Machač, Poletín, Lichanec – T. Harkabus, Juda, Davídek.

Do důležitého zápasu vstoupili hosté z Jihlavy s velkým nasazením a výborným napadáním od prvních minut eliminovali úvodní vsetínský nápor. Přesto to byl Vsetín, kdo měl první vyloženou příležitost. V přesilovce od šesté minuty Valaši svého soupeře pořádně sevřeli, puk několikrát nebezpečně skotačil v blízkosti brankoviště a nakonec to byl Slováček, kdo mohl otevřít skóre, před odkrytou brankou ale obtížný kotouč netrefil dobře. Po skončení oslabení zahrozila poprvé vážněji i Dukla. Hrubku domácí obrany za vlastní brankou mohl využít Davídek, ale zblízka ani nadvakrát neprostřelil bekhendem Gábu.

V polovině periody si v rozmezí pár sekund vyzkoušely oba týmy brejkovou situaci. Skořepa však tváří v tvář Gábovi minul a Dostálkovo zakončení zneškodnila vyrážečka pozorného Brože. S blížícím se koncem třetiny začínal mít Vsetín navrch. Pomohly mu k tomu dvě slepené přesilovky, z nichž zejména ta první vypadala velmi nebezpečně. Špatně seřízená mířidla Valachů v kombinaci s obětavostí hráčů z Vysočiny ale znamenaly, že skóre zůstalo až do první sirény bezgólové.

Od úvodu prostředního dějství si Vsetín vynutil výraznou převahu. Gorčík a Hořanský ještě v nadějných pozicích neuspěli, v čase 24:40 se však Vsetín po zásluze dočkal. Jihlavští trestuhodně zapomněli na Vlastimila Dostálka číhajícího v mezikruží a ten po přesné přihrávce od Hunkese propasíroval puk pod Brožovými betony za brankovou čáru. Dukla po inkasované brance zvýšila aktivitu, několikrát nebezpečně zvířila vzduch před Gábovou brankou a nakonec si vykoledovala dva vsetínské fauly, které od sebe dělilo pouhých 45 sekund. Hostům se tak naskytla dlouhá výhoda přesilovky pět na tři. Strávili ji sice v útočném pásmu, jejich křečovitá snaha ale přinesla jedinou střelu na branku a tu pohotový Gába vykopl betonem.

Po skončení oslabení se Valaši do svého soka řádně zakousli. Vynutili si výraznou převahu, chyběla však efektivita v zakončení. Bránícím se hostům nicméně nezbývalo, než se uchylovat k nedovoleným prostředkům a Valaši nakonec jednu z řady přesilovek přeci jen přetavili v druhou branku. Teperovu střelu tečoval na brankovišti číhající Vít Jonák a Brož byl bez šance. Do kabin tak Valaši odcházeli se zaslouženým náskokem 2:0.

Hned po několika sekundách třetí třetiny měli snížení na holi Anděl se Skořepou, jejich přečíslení dva na jednoho ale zneškodnil bleskově se přemistivší Gába. Hned poté si Dukla vyzkoušela přesilovku, místo snížení ale inkasovala potřetí. V oslabení totiž ujeli dva na jednoho Volf s Tůmou, střelu prvně jmenovaného ještě Brož zastavil dojíždějící David Tůma, ale pohotově dorazil puk do sítě. S Jihlavou to vypadalo zle-nedobře, ještě v téže přesilovce ale přeci jen vykřesala jiskřičku naděje. Vsetínští nechali příliš mnoho prostoru Matěji Pekrovi a po jeho dělovce z vrcholku kruhů se Gába natahoval marně.

Vsetín se v dalších minutách soustředil především na hlídání náskoku a dlouho se zdálo, že by to mohl zvládnout bez větších obtíží. Stačila však jediná chyba a na Lapači bylo zaděláno na drama. Šikovný Lukáš Anděl si z nedůrazných vsetínských hráčů udělal slalomové kužely, v závěru akce obešel i Gábu a krásnou akci završil kontaktní brankou. Více však Valaši svému sokovi nedovolili. Ten si sice v závěru zahrál více než dvouminutovou power-play, vyslal v ní však jen jedinou nebezpečnou střelu od modré, která sice zdárně prolétla houštinou těl, mezi tři tyče ale nezamířila. Vsetín tak porazil Jihlavu pošesté v řadě a poskočil na druhé místo tabulky. Hostům se naopak kýžená osmá příčka znovu o kus vzdálila.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Byl to důležitý zápas „o šest bodů“ pro určitý klid. Je rozdíl mít na devátý tým tabulky náskok sedm, nebo třináct bodů. Poté, co k týmu přišel nový trenér Viktor Ujčík, změnila Jihlava styl hry, víc napadá, je aktivní. Měli jsme dobrý vstup, mohli jsme dát gól už v první třetině. Vstřelili jsme je ve druhé části. Je škoda, že po brance na 3:0 ve vlastním oslabení jsme v pokračující početní nevýhodě inkasovali na 1:3. Tím se utkání zdramatizovalo. Přece jen se však ukázalo, že jsme někde jinde, než v září. Zápas jsme pak kontrolovali a dovedli do vítězného konce. Myslím, že jsme zaslouženě vyhráli.

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): Vsetín hraje v poslední době velmi dobře. Jeho hráči jsou ohromně silní na puku a důrazní v soubojích. Musím říct, že na malém hřišti jsou těžký soupeř. Samozřejmě mě mrzí, že jsme prohráli. Na druhou stranu jsme měli dnes velké množství oslabení, kdy některé byly zbytečné a stálo nás to spoustu sil, hlavně ty kluky, kteří na oslabení chodí. Ten tým pak neměl takové tempo, jaké bychom potřebovali. Na druhou stranu, prohrávat 3:0 na Vsetíně, zvednout se z toho, dotáhnout se na 3:2 a donutit Vsetín bát se o výsledek ve třetí třetině, za to musím kluky pochválit. Konečně jsme se fyzicky zvedli na tolik, že jsme ve třetí třetině schopní soupeře přehrát. To je pro mne pozitivum a jdeme do dalšího zápasu s tím, že chceme být zase o něco lepší. A co se bude dít dále je ve hvězdách.