Vstupenky online

Hrajeme dobře dopředu i dozadu, oproti úvodu se zvedáme, pochvaluje si Dostálek

Tomáš Kopecký • 24.11.2019

Ještě vloni válel v dresu jihlavské Dukly, nyní je však Vlastimil Dostálek důležitým článkem vsetínského útoku a svého bývalého zaměstnavatele v sobotu nalomil důležitou úvodní brankou z 25. minuty. "Až na pětiminutový výpadek ze třetí třetiny jsme měli utkání pod kontrolou. Padá to mně, Davidu Tůmovi, ale hlavně se daří celému týmu, takže je fajn, že to není jen o dvou hráčích," hlásí útočník s číslem patnáct na zádech, který od 12. října drží bilanci necelého gólu na zápas.

Třetí zápas v bílých dresech, třetí výhra, není teď škoda se bílých dresů vzdávat?
Dresy jsou krásné, k výborné příležitosti a docela se nám v nich daří. Všechny zápasy jsme v nich zvládli, takže se nám jich bude těžko vzdávat, ale zas takovou roli to snad hrát nebude. Důležitější je, co předvádíme na ledě, že se zvedáme a docela to šlape. Dnes to bylo fajn, až teda na výpadek ve třetí třetině, kdy jsme dostali dva góly, ale jinak jsme měli zápas pod kontrolou a naštěstí jej dovedli do vítězného konce. 

V Jihlavě jste měl možnost si vyzkoušet extraligu i první ligu. V loňské sezoně Jihlava v základní části dominovala, naopak letos to vypadá, že snad ani nepostoupí do play-off. Co je důvodem, že se tak nedaří?
Těžko říct, myslím si, že ten tým není špatný, ale prostě tohle je sport. Někdy padne deka, člověk se sebevíc snaží a stejně to nejde a zápasy ztrácí přemírou snahy jednou chybou. Nezávidím jim to, ale věřím, že se do té osmičky ještě dostanou, ať máme ve skupině kvalitní soupeře, kteří nás pořádně prověří. Dnes Jihlava vůbec nehrála špatně, měli dost vyložených šancí, které nám naštěstí vychytal David Gába. 

Vsetínu má s Duklou dlouhodobě pozitivní bilanci. Čím to je? Měl jste to možnost poznat na obou stranách barikády…
Nevím, každý tým má v sezoně soupeře, na kterého neumí, proti kterému se nedaří a Jihlava to takhle má s námi. S dneškem už je to šestá výhra v řadě, takže to samozřejmě můžou mít pod kůží. Já si ale myslím, že doma hrajeme dobře proti každému, body neztrácíme a snad to vydrží co nejdéle. Hlavně jsme rádi, že dnes zápas vyšel a máme důležité tři body, které nás zase posouvají o něco výš v tabulce a dá se říct, že jsme si pojistili osmičku. Do Budějovic pojedeme s tím, že chceme urvat tři body a ukázat jim, že se s námi musí počítat. 

Po sobotě míříte na druhé místo, postup už je skoro jistý. Bude se hrát jinak, když se tolik nemusíte ohlížet pod sebe?
Pořád bychom se měli trochu dívat pod sebe, dokud nebude odehrané třicáté kolo a nebude stoprocentní jistota postupu. Navíc ve druhé části nás čeká 28 dalších velice těžkých zápasů a naším cílem je vypracovat si co nejlepší pozici pro navazující play-off, takže musíme nechat na ledě všechno a samozřejmě taky sledovat tabulku, jak se daří týmům okolo nás. Asi nám ani nezbývá nic jiného, protože Motor je hodně odskočený, takže bodově se s nimi už asi přetahovat nemůžeme, ale určitě si chceme uhrát co nejlepší pozici a za tím si půjdeme. 

Už se těšíte na další část, kdy odpadnou nejvíce defenzivní týmy, vzdálení soupeři typu Ústí nad Labem, Sokolova nebo Kadaně?
Hokejově to určitě bude zajímavější, atraktivnější a všichni se tak nějak podvědomě těšíme, ale co se týče těch vzdáleností, tak to bude pořád stejné. Stejně se dá říct, že odsud je to kromě Přerova a Ostravska všude daleko (smích). Takový Chomutov, Motor nám stále zůstanou. Takže nevím, je asi jedno, kam člověk jede, hlavně to musí mít v hlavě dobře nastavené, že jede na těžký zápas a nějak se s tím popasovat. Je jasné, že cesty jsou nepříjemné, sedět šest nebo sedm hodin v autobuse je opravdu dost, ale bohužel s tím musíme počítat a připravit se na to. 

Proti Jihlavě jste od úvodu začali velmi aktivně. Zápas měl tempo, náboj. Splnilo se vše, jak jste chtěli?
Snažíme se hned od začátku zápasu jít do tlaku, zavřít soupeře v obraně a dát co nejrychleji gól. Dnes to s aktivitou vycházelo, takže dá se říct, že splnilo, ale ten gól, který by to završil, docela dlouho chyběl. Já jsem měl šanci, jel jsem sám na brankáře, ale bohužel v tu chvíli to ještě nespadlo. Pak samozřejmě oni měli dva rychlé kontry, kdy nám utekli, ale naštěstí to dobře dopadlo, protože kdyby dali první gól, tak zápas mohl vypadat úplně jinak. 

Poté přišla Vaše branka na 1:0, kterou se to tak trochu rozjelo…
Za gól jsem rád, nakoplo nás to. Dostali jsme se na koně, a pak přidali druhou a třetí branku. Bohužel, jak už jsem říkal dřív, přišel náš pětiminutový výpadek, kdy jsme dostali dva góly, což by se stávat nemělo, ale tak to prostě bylo a musíme se snažit podobným chybám vyvarovat… Úplný závěr jsme si podle mě docela pohlídali, hráli obětavě, uhráli to bojovností a jsme rádi, že tři body zůstávají doma. 

V poslední minutě Vám mnoho nechybělo k druhému gólu, tentokrát do prázdné brány, ale radost překazil obětavý obránce…
Tam jsem trochu nešťastně trefil Vaška Půžu do krku a trošku jsem se bál, jestli se mu něco nestalo, protože to byla slušná rána, ale nakonec to trefilo helmu. Byl to jenom takový pokus z horší pozice, prostě jsem to chtěl zkusit, jestli to tam nespadne. Gól do prázdné brány by byl sice pěkný, ale hlavně jsme to chtěli dohrát do poslední sirény bez chyb a jejich šancí, poctivě a bojovně, což se povedlo. 

Měli jste dost přesilovek, jedna se ujala, tlak do brány nechyběl, ale asi budete souhlasit, že to ještě není úplně ono…
Na přesilovkách pracujeme, víme, že nás tam trošku tlačí bota, ale musím říct, že dnes to v nich nebylo úplně špatné. První lajna si vytvořila tlak, my jsme tam měli nějaké šance, třetí trojka taky. Je pravda, že to v nich tolik nepadá, ale potenciál tam je, takže snad se to brzy zlomí a v důležitých chvílích nás přesilovky podrží a dokážeme v nich rozhodovat například zápasy play-off. 

Cítíte, že jde tým postupně herně nahoru oproti začátku sezony?
Určitě jo, oproti prvním dvanácti kolům se zvedáme, hrajeme dobře dopředu i dozadu. Samozřejmě nějaké chyby jsou, ale to je tak vždycky. Snažíme se eliminiovat hrubky a soustředit se na obranu v těch fázích, kdy je to zapotřebí a myslím si, že jde vidět, že už nepadají góly po takových obrovských chybách. V útoku se taky zlepšujeme, padá to mně, Davidovi Tůmovi, ale hlavně se daří celému týmu, takže je fajn, že to není jen o dvou hráčích a doufáme, že v tom budeme pokračovat a ve středu se pokusíme udělat body v Budějovicích. 

Co říkáte na novou pozápasovou děkovačku? Kdo s tímto nápadem přišel? Byli to sami hráči?
Myslím si, že fanoušci chtěli děkovačku zpestřit a trochu změnit, tak to takhle vymysleli a jak se dneska ukázalo, tak je to velice fajn, super sranda a pro diváky i pro nás velice atraktivní.