Bitva velikánů přinesla prodloužení. Valaši skolili Rytíře

Radek Bařina, Alena Ryšavá • 19.09.2020

Sobotní duel Vsetína s Kladnem přinesl velmi vyrovnaný a bojovný hokej. Zápas byl od začátku hodně agresivní. Do vedení šli dvakrát hosté, ale domácí svou pílí a aktivitou dokázali na jejich branky odpovědět a snížit. Po třech třetinách byl stav nerozhodný 3:3. Za vyrovnaného stavu šlo utkání do prodloužení, ve kterém dva body Valachům vystřelil Michal Hryciow.

CHANCE LIGA - 3.kolo so 19.9.17:00
4:3p(1:2, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Pechanec (Gorčík), 31. R. Vlach (Půček, Štach), 45. Březina (Štach, Pechanec), 62. Hryciow (Babka, Rehuš) – 8. Kehar (Melka, Hlava), 19. Plekanec (Kubík), 40. Plekanec (Kehar, Hlava). Rozhodčí: Čech, Šudoma – Komínek, Blažek. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 1660. Střely na branku: 39:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.

VHK ROBE Vsetín: Strmeň – Štach, Smetana, Kudělka, Bartko, Hryciow, Ondračka, Jenáček – J. Kloz, R. Vlach, Gajarský – Březina, Pechanec, Gorčík – Půček, Rehuš, Babka – Hořanský, Šilhavý, Vítek.
Rytíři Kladno: Brízgala – Kehar, Zelingr, Štochl, Mikliš, Ticháček, V. Sorokin – Kubík, Plekanec, Melka – Hlava, Račuk, Bílek – Hajný, Pitule, Š. Bláha – Š. Jelínek, Šapovaliv, Guman – Filip.

Oba celky chtěly odčinit zaváhání z minulého kola, na Lapači tak byla od prvních minut k vidění atraktivní útočná podívaná. Jako první zahrozilo už po minutě hry Kladno, po přihrávce zpoza brány však Račuk z bezprostřední blízkosti neprostřelil Strmeně. Hned poté si hosté zahráli první přesilovou hru, málem v ní však sami inkasovali. Hořanský se v oslabení ocitl sám pře Brízgalou, kladenský gólman ho však vychytal. Valaši poté na pár minut převzali iniciativu, stačilo však jedno špatné střídání a z něj plynoucí vyloučení a Rytíři byli na koni. Lehké Nahození Martina Kedara od modré Strmeň přes houštinu těl vůbec neviděl a objevil ho až ve chvíli, kdy mu puk zapadl k pravé tyčce.

V dalších minutách se vyrovnaná a důrazná hra přelévala ze strany na stranu, diváci se tak rozhodně nenudili. Vsetín byl o něco nebezpečnějším týmem a ve čtrnácté minutě tribuny Lapače explodovaly nadšením. Antonín Pechanec si vyměnil puk s Gorčíkem a pak překvapil Brízgalu přesně umístěnou střelou na bližší tyč.

O chvíli později se Vsetínu naskytla možnost čtyřminutové početní výhody. Valaši ji nehráli špatně, několik nebezpečných střeleckých pokusů ale zneškodnil Brízgala. V závěru dlouhé početní výhody se však domácí rozhodli vzdát poctu legendě. Uctivými pohledy tedy pouze sledovali, jak se Tomáš Plekanec vydal jako jediný za vyhozeným kotoučem. Útočník se 14 na zádech pak všem přihlížejícím názorně předvedl, že kromě četných diskusí s rozhodčími skvěle ovládá i hokejové řemeslo. Proti jeho učebnicovému bekhendovému blafáku neměl Strmeň nárok. Do kabin tak odcházeli spokojeněji hosté ze středních Čech.

V úvodu prostřední periody tempo na chvíli opadlo. Hosté se spíše na hlídání náskoku a Valaši se přes jejich pozornou hru do nebezpečnějších šancí nedostávali. Až ve dvacáté sedmé minutě se do úniku protlačil Gorčík, tísněn obráncem ale na gólmana Kladna nevyzrál. V polovině periody šli hosté znovu do čtyř a tentokrát za přestupek pykali. Roman Vlach si sjel od mantinelu na pravý kruh a podobně jako předtím Pechanec zaskočil Brízgalu střelou na bližší tyč.

Po inkasované brance hosté zvýšili obrátky a ve zbytku třetiny to byli oni, kdo diktoval tempo hry. Pomohly jim k tomu i dvě přesilové hry. V té první zahrozili jen nepřesnou dělovkou Hlavy, ve druhé už se ovšem dočkali gólové radosti. Tomáš Plekanec znovu předvedl svou genialitu, když nejprve naznačením střely rozhodil Strmeňův postoj a následně chytře zakončil mezi jeho betony. I po čtyřiceti minutách tak hosté drželi těsný náskok.

Třetí dějství odstartovala velká šance Rytířů. Strmeň si v rozehrávce nerozuměl se spoluhráčem a jeho zaváhání mohl potrestat Šapovaliv, z bezprostřední blízkosti ale těsně minul. To ve čtyřicáté páté minutě už branka padla, a radovali se z ní domácí. Štachovo nahození tečoval před Brízgalou David Březina a puk proskotačil až za brankovou čáru. O pár sekund později mohli jít Valaši dokonce dovedení, Babkovu teč ale s velkou námahou Brízgala zneškodnil.

Poté znovu převzalo iniciativu Kladno, které sevřelo Valachy v okolí jejich svatyně. Několikaminutový nápor vyvrcholil přesilovkou v polovině třetího dějství, Strmeň se však postupně rozchytal k dobrému výkonu a vychytal velkou šanci Hlavy i další hostující závary.

Závěrečná desetiminutovka přinesla vyrovnaný hokej. Na obou týmech bylo znát, že prahnou po vítězstv. Kladno nejvíce hrozilo při přítomnosti Plekancovy řady, za Valachy byla nejnebezpečnější formace jeho skoro jmenovce Pechance. Gólově se však ani jeden celek prosadit nedokázal a zápas tak dospěl do spravedlivého prodloužení.

V něm byli nebezpečnější Valaši. Pechancovu utěšenou střelu ještě zastavilo břevno, v čase 62:59 už ale domácí slavili. V přečíslení dva na jednoho našel Babka ukázkovou přihrávkou Michala Hryciowa a vsetínský bek neomylně zakončil do odkryté brány. Po atraktivní a vyrovnané bitvě tak díky vítězství 4:3 slaví dvoubodovou výhru Vsetín.