Vstupenky online

Vzhůru na extraligový led! Vsetín chce v Ostravě ukončit venkovní trápení

Tomáš Kopecký • 16.11.2018

Podaří se Vsetínu po třech venkovních prohrách konečně zvítězit? Tak zní hlavní otázka, kterou si kladou fanoušci zelenožlutých před startem moravského derby proti svěřencům trenéra Flašara a Sršně. V nesmírně vyrovnané tabulce je každá výhra důležitá, aby si Valaši udrželi postavení v popředí. Kdo by zítra vyrazil na zápas k porubské hale, čekal by marně. Kvůli rekonstrukci stadionu je totiž duel přesunut do modernější Ostravar arény, která je tradičním domovským místem extraligových Vítkovic. Souboj jedenáctého s šestým začíná v 17:00.

Vsetínští měli po jednadvaceti utkáních základní části konečně příležitost k tomu, aby si odpočali od běžného zápasového rytmu a během reprezentační přestávky doléčili drobné šrámy, navštívili rodinné příslušníky nebo naopak doladili různé herní situace. Ještě v polovině října patřila Valachům fantastická druhá příčka Chance ligy. Porazili Jihlavu, Přerov nebo Kladno, tedy všechno týmy, u kterých se předpokládá, že budou hrát na špičce tabulky. Dařilo se jim také proti papírovým outsiderům. Vše vypadalo až překvapivě snadně…

Vsetín: Porazí Valaši svého soupeře poosmé v řadě?

Jenže dlouhodobá soutěž opět ukázala, že umí klást značné překážky. Žádná úspěšná série netrvá věčně, a tak i na zelenožluté dolehla v posledních utkáních mírná výsledková krize. Vše začalo na ledě Havířova, kde Vsetín sice otevřel skóre, ale od druhé třetiny tahal za kratší konec a nakonec padl 1:4. Poté sice přišla povinná domácí výhra nad posledním Ústím nad Labem, ovšem před přestávkou následovala ještě tvrdá prohra 2:6 na ledě Třebíče. Čtvrté místo se však stále v této fázi jevilo jako výborné umístění. Pauza však určitě přišla týmu vhod.

Plni sil vyjeli Valaši na led Frýdku-Místku a start se jim náramně vydařil. Po rychlých trefách Slováčka a Roba vedli už 2:0, ovšem poté se dostavily další komplikace a Rysi rychle obrátili stav na 3:2. „Tohle se nesmí stávat. Mužstvo jako my si takové vedení musí umět pohlídat. Pokud vedeme o dvě branky, nemůžeme neustále zběsile útočit a vymýšlet nesmysly. Musíme více využít toho, že do utkání umíme vstoupit, poté se hře přizpůsobit a postupně přidávat další branky,“ prozradil Jakub Teper. Frýdek nakonec dramatický zápas rozhodl ve třetí třetině a zvítězil 5:4

Kde hledat největší kámen úrazu, který Valachům v poslední době sužuje cestu za body? Budeme se opakovat, ale především ve velkém počtu vyloučených hráčů. Vsetín odehraje v oslabení průměrně patnáct procent základní hrací doby, a to už je co říct. Sice se v nich zelenožlutí dokáží velmi často ubránit, ovšem je logické, že tato herní situace bere hráčům síly, čehož důsledkem může být inkasování gólů v závěrečných minutách. Dále je třeba zmínit (ne)úspěšnost na venkovních kluzištích. Vsetín zde z deseti zápasů získal jen jedenáct bodů, což jej řadí na devátou příčku. Jaký to rozdíl oproti zápasům na Lapači, kde jsou Valaši čtvrtí… Nyní přichází vhodná doba na to, aby Valaši toto prokletí prolomili. 

Pakliže oslabení jsou vsetínskou slabou stránkou, přesilovky naopak přináší gólové hody, o čemž vypovídá i 21 vstřelených branek. Ovšem pozor! V posledních čtyřech utkáních Vsetín v této herní situaci skóroval jen jednou. Valaši se stále spoléhají především na trio Rob – Pechanec – Jonák. První jmenovaný je s šestadvaceti body na druhé příčce statistik celé soutěže, jeho spoluhráči patří do druhé dvacítky. Je však třeba říci, že někdy se zelenožlutí spoléhají na toto trio až moc, a pokud se zrovna gólově neprosadí, doplácí na to celý tým. 

Poruba: Po skvělém úvodu přišel tabulkový propad

Když jsme o ostravském celku psali na našem webu poprvé, charakterizovali jsme jej jako „nažhaveného nováčka“. A toto tvrzení mělo své opodstatnění – Poruba byla po pěti kolech na čele celé soutěže a každý, kdo ligu sleduje, musel být překvapen. Nedalo se však čekat, že by tuto výkonnost Ostravané udrželi delší dobu, a také skutečně časem následoval postupný propad do nižších pater. Z jedenácti posledních zápasů odešli Porubští vítězně pouze třikrát, přičemž aktuálně se na ně nalepila série tří proher v řadě. Před reprezentační pauzou nestačil ještě loni druholigový celek na Třebíč a Litoměřice, v pondělí poté prohrál 2:3 s Frýdkem-Místkem. Týmu chyběl Jiří Zdeněk, Tomáš Jáchym, Vojtěch Tomi nebo Radim Toman, což se na hře nepochybně projevilo. 

Dá se říci, že Ostravané jsou personálně dost závislí na tom, koho jim dodají extraligové Vítkovice, se kterými úzce spolupracují. Velmi důležitá je také přítomnost brankáře Daniela Dolejše, který už mnohokrát ukázal, že umí tým podržet, o čemž svědčí procentuální úspěšnost zákroků (91,6%). Spojitost s působením ve vsetínském dresu nalezneme u Porubských poměrně jednoduše. Ještě v loňské sezoně na Lapači působili Daniel Krenželok, Filip Dundáček nebo Jakub Illéš. Poslední jmenovaný vládne s osmnácti kanadskými body produktivitě RT TORAX. Nejlepším střelcem je ex-havířovský Petr Kanko

Vzhledem k tomu, že porubský stadion momentálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí, všechny domácí zápasy červenobílých jsou přesunuty do větší a ještě o něco reprezentativnějších prostor – zápas se totiž odehraje v dějišti mistrovství světa 2015, OSTRAVAR Aréně. I to může být pro vsetínské fanoušky atraktivní. 

Zápas mezi HC TORAX Poruba a VHK ROBE Vsetín startuje v sobotu v 17:00. Přeruší Valaši sérii venkovních nezdarů, nebo zvítězí Poruba?

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Šelepněv – Teper, Slováček, Hryciow, Frolo, Mikuš, Holomek, Ondračka – Rob, Pechanec, Jonák – Kuronen, Pitule, Březina – Karafiát, Kucharczyk, Rác – Vítek, Šilhavý, Klímek.

Poruba: Dolejš – Slavík, Ovčačík, Urbanec, Matějíček, Adam, Dundáček – Dufek, Hudeček, Illéš – Káňa J., Vymazal, Kanko – Ollender, Baláž, Guman