Vsetín se mi vždy líbil kvůli ambicím i úžasným fanouškům, hlásí Robin Staněk

Patrik Kopáč • 19.05.2023

Obránce Robin Staněk pochází z Uherského Hradiště, nejvíc toho ovšem odehrál na Hané, kde působil jak v Chance lize, tak i v extralize. Působil ale i v Dukle Jihlava, Přerově, Havířově či naposledy v Prostějově. Dohromady odehrál tento 34-letý bek v extralize 149 zápasů a v Chance lize již 364! Nyní podepsal na Valašsku smlouvu na jednu sezonu s opcí na další rok.

Robine, jak se zrodil tvůj přestup?
Vsetín mě kontaktoval, jestli bych nechtěl hrát na Valašsku a já jsem neváhal. Vsetín se mi vždy líbil kvůli ambicím i úžasným fanouškům. Je skvělé, když člověk hraje před vyprodaným zimákem.

Měl jsi i jiné nabídky?
Měl jsem i jiné možnosti, ale nerozhodoval jsem se ani moc dlouho. Hned když se Vsetín ozval, tak jsem si říkal, že bych tady hrál moc rád, takže jsem moc neměl nad čím přemýšlet.

Rozhovor s trenéry ohledně role v týmu už jsi měl?
Zatím jsme měli jenom krátký rozhovor. Při podpisu smlouvy jsme se bavili o tom, co ode mě očekávají. Nic podrobnějšího ale prozatím neproběhlo.

Když už jsme při očekáváních, jaké jsou ty tvoje?
Já chci hrát co nejdéle. Rád bych vyhrál Chance ligu a v baráži se porval o postup!

Znáš se s hráči z aktuálního kádru?
Osobně se znám s Mírou Holcem. Kromě toho se znám od vidění hlavně se staršími hráči, jelikož se jako soupeři potkáváme už docela dlouho. Takže žádný problém v kabině nehrozí.

Jak se ti hrálo na Lapači v roli soupeře? Vyhovuje ti ten tlak, který domácí fanoušci na soupeře vytvářejí?
Hrálo se mi tady moc dobře. Ten tlak si nepřipouštím, soustředím se jenom na hru. Je mi fakt jedno, jestli na mě lidi řvou nebo pískají. Jednou tady byl jeden fanoušek, který na nás nad střídačkou hostů během celého zápasu pořvával, to mě docela pobavilo. Každopádně s fanoušky Vsetína mám jenom dobré zkušenosti, jelikož umějí uznat kvality soupeře a vždy jednají v rámci fair-play.

Už jsi se na Valašsku zabydlel?
Já tady budu mít jenom skromné ubytování, jelikož budu dojíždět denně z Olomouce. Mám to tak hodinu cesty a na cestování jsem zvyklý, takže mi to takto vyhovuje.

Pocházíš sice z Uherského Hradiště, ale v mládí jsi hrával za Zlín. Jak jsi vnímal devadesáté roky a rivalitu Vsetína se Zlínem?
Rivalitu jsem tehdy ještě ani moc nevnímal, jelikož jsem byl malý kluk. Spíš jsem vnímal vsetínské hráče, jak dominovali extralize.

Jak jsi vnímal loňské finále Zlína se Vsetínem?
Řekl bych, že všichni předpokládali, že Vsetín vysloveně musí postoupit do té baráže. Nikdo ovšem nevidí do těch týmů, takže těžko se to posuzuje zvenku. Zlín byl asi hodně semknutý, navíc jim zachytal fakt perfektně Huf. Fandil jsem ovšem Vsetínu.

Již jsme zmiňovali, že pocházíš ze srdce Slovácka - Uherského Hradiště. Máš nějaký vztah k vínu?
Ano. Rád si občas dám dobré víno, ale to i pivo či slivovici. Samozřejmě jenom někdy a s rozumem.

Jaký máš vztah k letní přípravě?
Kladný. Já mám rád suchou přípravu z toho důvodu, že jak sezona probíhá, tak je člověk docela rozlámaný, slabý a poměrně se mu i kupí zdravotní problémy. V létě se pak nabírá kondice a síla, tělo se vytrénuje tak, aby zas vydrželo během celé sezony. Mám rád ten pocit, když se cítím silný a zdravý po letní přípravě.

Již nyní máš docela pestrou kariéru. Co ti nejvíc dalo?
Zažil jsem jeden zlom v kariéře, když jsem v Olomouci v jednu chvíli zažil syndrom vyhoření. Když jsem z Hané odešel, už jsem se na všechno díval jinak. Co se týče trenérů, tak každý z nich mi něco dal, resp. snažím se vzít si od každého jenom něco pozitivního.

Hodně jsi toho odehrál nejenom v Chance lize, ale i v extralize. Jak vnímáš rozdíly mezi těmito soutěžemi?
V extralize každý zodpovídá za svoji roli, ať už je to souboj jeden na jednoho atd. V Chance lize je to kolikrát o tom, že člověk musí "hasit" šance i za spoluhráče, hodně se doplňovat. Není to tak svázané taktikou, jako v extralize. V rychlosti asi žádný rozdíl není, spíš jsou ti hráči v extralize chytřejší a vědí, kdy mají zabrat. Chance liga je víc "chaotická", takže člověk musí být pořád na pozoru, hlavně v obraně.

Na co se na Valašsku nejvíc těšíš?
Těším se, až už začnou zápasy a budu si moct užít zaplněné tribuny.