Vsetín bude hájit první čtverku v souboji s Frýdkem-Místkem

Jan Tajzler • 10.02.2014

Hokejisté Vsetína se po deseti vítězstvích v řadě konečně dostali na jimi požadované pozice a to je umístění v první čtverce. Aby však tato pozice vydržela zelenožlutým i po konci základní části, budou muset nadále sbírat body, protože na záda stále dýchají další zájemci o domácí výhodu v počátku prvního kola play off. Do cesty se Valachům postaví Frýdek-Místek, soupeř, kterému se v roce 2014 jako jedinému povedlo Valachy porazit. Utkání se odehraje v azylovém domě frýdeckých hokejistů, tedy v Ostravě-Porubě a to netradičně v úterý od 18:00, důvodem je středeční křížení s utkáním českých hokejistů na olympijských hrách v Soči.

Vzájemná bilance hovoří ve prospěch soupeře

Frýdek-Místek je v letošní sezoně jediným soupeřem, který se před Valachy nemusel ani jednou sklonit. Nutno však říci, že téměř v každém ze tří vzájemných zápasů měli navrch právě Vsetínští, pojďme si v krátkosti připomenout dosavadní měření sil. První duel se hrál na půdě vsetínského Lapače, domácí museli nejprve otáčet nepříznivý stav, skóre se jim však nepodařilo navýšit zejména díky skvělému výkonu brankáře Chvostka, branky tak stříleli už pouze hosté, kteří si tehdy odvezli tři body za vítězství 4:2. Odveta ve Frýdku-Místku Valachům už vůbec nevyšla, černý den si vybrala zejména ofenzíva Vsetína, když ani 39 pokusů nevedlo k rozsvícení červeného světla, naopak Frýdku tehdy stačilo na vítězství 3:0 pouhých 18 střel. Do třetice zajížděl Frýdek znovu na Lapač, utkání, které tehdy mělo přívlastek o šest bodů začali lépe domácí Valaši, když se dostali do vedení 2:0, hosté však stihli ještě do konce první periody kontrolovat a následně skóre otočit. Také v tomto utkání hrál roli brankář, jmenovitě Andreas Kubáň.

Frýdek-Místek poprvé bez Marka Ivana

Ve Frýdku-Místku se nyní buduje nový dům pro tamní hokejisty, proto musel klub hledat azyl mimo město a našel jej právě v ostravské Porubě. Tým před sezonou posílil, také díky ztrátě licence v Karviné, odkud zamířila do Frýdku nejzvučnější posila v podobě Marka Ivana. Právě Ivan hrál v duelech se Vsetínem vždy klíčovou roli, jeho bilance proti zelenožlutým činí v letošní sezoně 3+2, celkový bodový přísun Ivana pak činí 22+13, což jej řadí mezi top 10 v bodování soutěže. Marek Ivan však další body v dresu Frýdku-Místku nepřidá, vyslyšel totiž volání slovenské 1.ligy, konkrétně klubu HC Dukla Senica. I bez něj však Frýdek disponuje ofenzivní silou. Hned po Ivanovi se o klubovou produktivitu stará Vít Stránský (10+18), mezi tři nejproduktivnější hráče úterního soupeře se řadí i obránce Milan Ovšák, ten umí především servírovat přihrávky svým spoluhráčům, jeho čísla mluví za vše (3+22). Frýdek-Místek pak před nedávnem posílil Jan Kolařík, talentovaný útočník, který ve 2. lize nastupoval za Přerov či vloni úspěšný Havířov, stihl za sedm utkání nasbírat šest bodů, když přidal tři branky a stejný počet asistencí. Trenér Nečas se může spolehnout také na služby Tomáše Franeka, jenž má v klubu vyřízené střídavé starty z juniorky Třince. V brankovišti soupeře vsetínských hokejistů se střídají Andreas Kubáň a Daniel Chvostek, větší příležitost dostal prvně jmenovaný, jeho průměr činí 3,75 branky na zápas, Chvostek je na tom drobátko hůř – 3,75 branky na jedno utkání. Nicméně právě brankáři se výraznou měrou podíleli na faktu, že Frýdek-Místek obral Vsetín ve třech duelech o všechny body. Bude tedy zajímavé sledovat, jak si povedou tentokrát proti rozjeté vsetínské mašině.

Poslední zápasy Frýdku-Místku ukazují na kolísavou formu, zatímco v duelech s Břeclaví i Valašským Meziříčím dokázali červenobílí splnit roli favorita, proti soupeřům jako je Prostějov či Opava neuhráli ani bod. I přesto mohou ve Frýdku ještě vyhlížet příznivější pozice pro play off, ztráta na sedmou Techniku Brno činí šest bodů, o bod víc pak na šestý Přerov. Na čtvrtý Vsetín ztrácí Frýdek jedenáct bodů, oproti svým soupeřům má však ještě zápas k dobru. K zajištění jistoty play off potřebuje Frýdek-Místek získat ještě dva body. Zajistí si elitní osmičku již v utkání se Vsetínem?

Vsetín má Frýdku-Místku co vracet

Valaši ze vsetínského Lapače prožívají jedno z nejpovedenějších období posledních sezon. Vítězná šnůra deseti vítězství vyšvihla družinu trenéru Weintritta a Hlobila na čtvrté místo, právě tam, kde by Vsetínští chtěli být i po konci základní části. Myslet však mohou ještě o stupínek výš, ztráta na třetí Opavu se ztenčila na čtyři body, a pokud by vsetínský soubor uspěl i proti Frýdku, bylo pak zcela jistě zajímavé sledovat páteční souboj s konkurentem o bednu. Ovšem nepředbíhejme, Vsetínští mají za sebou vítězné derby, proti posledním Bobrům to však zelenožlutí neměli jednoduché, ale znovu se vyznačovali kvalitní prací v obranné činnosti a nedovolili Valašskému Meziříčí závěrečný nápor k vyrovnání.

Frýdek-Místek, přesně tak se jmenuje soupeř, který naposledy dokázal Vsetín porazit. Vsetínští si jsou vědomi toho, že proti Frýdku většinou mají převahu a svého soupeře jednoznačně přestřílí, je to však stále jediný soupeř v soutěži, proti kterému neuhráli Vsacané ani jeden bod. Po vítězném derby se k příštímu soupeři vyjádřil útočník Adam Mikšovský, tehdy však ještě netušil, že Ivan v dresu soupeře již nenastoupí, přesto bere Frýdek za nepříjemného soupeře a společně s celým týmem chtějí udržet čtvrtou příčku.

Zda se povede Vsetínu poprvé v sezoně porazit Frýdek-Místek, to můžete zjistit, pokud v úterý od 18:00 budete přítomní na zimním stadionu v Porubě, pokud se do Ostravy nechystáte, pak by měl být k dispozici online přenos.

Předpokládané sestavy:

VHK Vsetín: Hromada – Hurtík, L. Vrba, Žák, F. Vrba, Báchor, Tichý, Tesařík, Farda – Kajaba, Vaněk, Ambruz – Kubo, Ševčík, Mikšovský – Zúbek, Podešva, Vítek – Kývala, Daněk, Hruška.

HC Frýdek-Místek: Kubáň – Samiec, Podešva, Čintala, Ovšák, Měkýš, Gajda, Krutil, Gogolka, Ivan, Stránský, Slovák, Kopún, Mach, Mamula, J.Sluštík, O.Sluštík, Kolařík, Richter.