Vstupenky online

Ve Vsetíně vítají upravený model soutěže, bude atraktivní pro diváky

Václav Trávníček • 26.06.2012

Situací, jako je ta na fotografii, uvidí letos vsetínští fanoušci požehnaně. Zvýšení počtu regionálních derby je totiž vedle zavedení nových trofejí a zredukování účastníků soutěže hlavním tahákem upraveného herního systému. Ten odsouhlasili zástupci druholigových klubů minulý týden a nyní jejich návrh posvětil i hokejový svaz. „Myslíme, že tento model pro nás bude přínosný,“ sdělil jednatel VHK Daniel Tobola.

Jako každý rok, i letos prošla třetí nejvyšší soutěž od uplynulé sezóny změnami, jež měly víceméně společného jmenovatele - ekonomickou kondici hokejových oddílů. Základ, tedy rozdělení 2. ligy na tři skupiny, zůstal. Další věci se ale daly do pohybu. Pojďme si je tedy projít a začněme od hranice se Slovenskem.

Technika Brno a Hodonín, dva kluby, hlásící se tradičně do východní skupiny, zřejmě nadobro zapustily kořeny ve skupině Střed. Důvod je zřejmý – zatímco Hodonín se v posledních sezónách na Východě pohyboval kolem pátého místa a Technika Brno dokonce v tabulkovém podpalubí, v destinaci Střed obě mužstva ve svém loňském premiérovém ročníku skupině dominovala. „Jako fanoušek bych brala Východ, atraktivnost, blízkost, ale jako šéf klubu, když beru v potaz ostatní věci, jednoznačně mi vychází skupina Střed,“ deklarovala už na jaře záměry hodonínského klubu šéfka Drtičů Jana Gajošová. „Atraktivita zápasů ve skupině Východ znamená taky nepříjemnosti a nepokoje na stadionu a desetitisíce za ochranku,“ dodala. Kromě Techniky a Hodonína zakotvili už loni ve skupině Střed břeclavští Lvi. A stěhovat se taky nemíní.

Letos východní skupinu opustilo Uherské Hradiště, které se ze soutěže rovnou odhlásilo. S 2. ligou se Moravští Slováci rozloučili vlastně už v půlce února a to porážkou 1:5 od Prostějova. V bývalém okresním městě by však měly být zachovány mládežnické týmy.

Skupiny 2. ligy pro sezónu 2012/2013:

Západ:
Bílina, Děčín, Jablonec nad Nisou, Klatovy, Klášterec nad Ohří, Kobra Praha, Milevsko, Řisuty, Sokolov, Tábor.

Střed:
Břeclav, Hodonín, Chotěboř, Jindřichův Hradec, Kolín, Moravské Budějovice, Nymburk, Pelhřimov, Technika Brno, Žďár nad Sázavou.

Východ:
Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Nový Jičín, Opava, Poruba, Prostějov, Přerov, Valašské Meziříčí, Vsetín.

Na severu Moravy bylo letos definitivně dokonáno stěhování A-týmu Orlové do nedaleké Karviné. Klub do nového ročníku 2.ligy vstoupí pod tradičním názvem Baník Karviná, zatímco partnerská SK Karviná bude mít pod palcem mládež. „Budeme v maximální míře spolupracovat a uvidíme, co z toho vzejde, protože každý má své nároky,“ uvedl karvinský hrající manažer David Moravec. „Každý si k tomu chce říct své a má na to vlastní pohled, takže jsme volili cestu úzké spolupráce a chceme spolu vycházet tak, aby to bylo ku prospěchu karvinského hokeje.“

Ve skupině Střed bude od nové sezóny s nejvyšší pravděpodobností chybět celek Trutnova, který zavčasu neuhradil startovné a proto nebude do nového ročníku připuštěn. Tak alespoň znělo stanovisko hokejového svazu. V posledních dnech se však mezi kluby této skupiny rozšířila iniciativa, která si přeje zachování druholigového hokeje v Podkrkonoší. „Podle informací od vedení krkonošského klubu zavinila dvoudenní zpoždění při zaplacení startovného dlouhodobá nepřítomnost šéfa klubu Zdeňka Poula, který pobýval v zahraničí. Podle jeho slov Trutnovští o této skutečnosti svaz předem informovali,“ píše se v otevřeném dopise šéfovi 2. ligy Vladimíru Schieffnerovi, který podepsal například klub z Kolína.

Každopádně místo Trutnova ve skupině Střed aktuálně zaujaly Moravské Budějovice. V baráži sice nestačily na ostravskou Porubu, ale dohodly se na koupi licence od Benešova, hrajícího do té doby západní skupinu. Tu proto doplní Tábor, který postoupil z krajského přeboru na úkor kutnohorských Sršňů.


Zobrazit místo 2. liga 2012/13 na větší mapě

Západní skupina bude chudší o zmiňovaný Benešov. Vodní Lvi, jejichž dres loni oblékal i vsetínský odchovanec Michail Jaškin, opouštějí ligovou mapu po šesti letech. Přitom ještě 4. dubna na webových stránkách benešovský manažer Jan Vobecký hovořil o nadcházející sezóně s optimismem: „Bude se pokračovat v tom, co se začalo v sezóně uplynulé. Zapracování mladých hráčů a stabilizace týmu s tím, že jeden útok či celá pětka bude zformována zkušenějšími hráči,“ plánoval. I díky prodeji benešovské licence nakonec všechny tři skupiny 2.ligy čítají po deseti mužstvech, která se během základní části střetnou čtyřikrát každé s každým.

Specialitu však bude mít východní skupina, dlouhodobě označovaná za nejkvalitnější ze všech divizí. Mužstva zde odehrají o šest kol více. „Po určitém úseku základní části se v tabulce sousedící týmy utkají dvakrát doma a venku,“ poznamenal Vladimír Schieffner. „To znamená první s druhým, třetí se čtvrtým a tak dále. Další dva zápasy odehrají proti sobě regionální rivalové, aby se zvýšila návštěvnost,“ dodal šéf 2. ligy. Vsetínští hokejisté se střetnou samozřejmě s Valašským Meziříčím. Pikantní je, že pokud budou zelenožlutí s Bobry sousedy i v tabulce, mohou se během základní části potkat teoreticky až desetkrát.

Dvojice pro dvoukolo regionálních derby:

Prostějov - Přerov
Karviná - Havířov
Opava - Poruba
Vsetín – Valašské Meziříčí
Nový Jičín – Frýdek-Místek

S ohledem na tyto skutečnosti přijali na Lapači upravený model východní skupiny pozitivně. „Myslím, že to bude pro nás přínos. Zvýší se tím atraktivita,“ řekl vsetínský manažer Daniel Tobola. „Skvělá budou vložená regionální derby, která se uskuteční po Vánocích. Náboj budou mít určitě i souboje s tabulkovými sousedy,“ poznamenal. Na soutěž, která začne 22. září, začne klub prodávat permanentní vstupenky začátkem srpna. „Chtěli bychom k jejich koupi fanoušky motivovat například drobnými dárky z fanshopu nebo různými soutěžemi,“ řekl už před časem Tobola.

Vyřazovací část bude hrát osm nejlepších týmů na tři vítězné zápasy. Začátek play-off je předběžně naplánován na 23. února 2013. Pro devátý tým v tabulce sezóna skončí, desátý naopak bude muset druholigovou příslušnost zachraňovat v baráži s vítězem krajského přeboru. Novým motivačním prvkem je zavedení dvou trofejí - pro nejlepší tým základní části a pro vítěze play-off. Ukořistí Valaši některou z nich?

Čtěte také:

Letos budeme fanouškům ještě blíž, tvrdí kapitán Vaněk

Ptejte se vedení hokejového Vsetína!

OBRAZEM: Letní příprava vsetínských hokejistů

Kostra týmu by měla zůstat stejná, plánuje trenér Viktor Hlobil

Vedení vsetínského klubu: Musíme přidat na všech frontách

×
Dnes v 18:00 | Muži
HC ZUBR Přerov
VHK ROBE Vsetín